combobox-listbox-textbox uygulaması

sarisakal

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-08-2025
Değerli arkadaşlarım test analiz programı hazırlıyorum oldukça ayrıntılı olacak ama bir yerde takıldım.Bu konuda bilgi sahibi olanların yardımına ihtiyacım var.problem Oldukça karışık ben işin için den çıkamadım.Soru dosyada.şimdiden sağolun..........

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin.

sarisakal

Altın Üye
16-08-2025
Teşekkür ederim hem ilginize hem de emeğinize..
Ama iki sorun çıkıyor.
1...Test nolar sıralı olmazsa 2. combobox hatalı oluyor.
2...Listbox a alınan verilerden ikincisine tıklanıldığında textbox hala ilk sıradaki verinin değerlerini gösteriyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ben kodu testnoların sıralı olması durumuna göre yazmıştım. Sıralı şekilde kodlamak çok daha kolay oluyor. Bu sebeple dosyaya birde listeyi sırayalan bir kod ilavesi yaptım. Ayrıca listboxtaki hatada giderildi. Bu düzeltmeler yapılarak üstte verdiğim dosya yenilenmiştir. Tekrar indirerek inceleyebilirsiniz.

sarisakal

Altın Üye
16-08-2025
Okullar açılıncaya kadar hazırlamak istediğim bir program taslağı var kafamda ve bunu yetiştirmeye çalışıyorum.Cevabınız işimin bir kısmını tamamen halletti.Tam istediğim gibi.Teşekkürler..........

sarisakal

Altın Üye
16-08-2025
sayın leventm nin programın kayıt kısmı ile verdiği kodların da yardımlarıyla programı biraz düzenledim.Artık listbox taki verilere tıkladığımda veriler textbox lara dağılıyor ve sıfırdan bir kayıt girdiğimde güzelce kaydediyor.

Þimdi ise iki yerde takıldım.
1...Listbox tan verileri alıp istediğim değişikliği yapınca "değiştir"butonuna basınca aynı yere kaydetmek istiyorum. Farklı yere kaydedebiliyorum ama aynı yere olmuyor.
2...istediğim veriyi silemiyorum.Bir kaç tane denedim ama öndekini siliyor.Arkadakini siliyor.Baştakini siliyor bir türlü listbox ta seçtiğim ismi silemiyor.Sorun listbox taki sıra ile verinin excelde bulunduğu yerdeki sıranın tutmamasından kaynaklanıyor anladığım kadarı ile.

yardımlarınızı bekliyorum...