Combobox Row Source Sql Sütunu

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
Merhabalar herkese.

Visual Basic 2008'de Combobox1 in rowsource'unun bağlı Sql veritanabımdaki sorgu adlı veritabanımın sorgu adlı tablonsunun Plaka adlı sütunundaki tekrar etmeyen verilerden oluşmasını nasıl sağlayabilirim?

Örneklemek gerekirse.
sorgu adlı veritabanımda sorgu adlı tabloda Plaka adlı sütunda birbirini tekrar eden plaka değerleri (varchar) olarak mevcut.(01,01,02,06,07,11,13..... gibi). Ben Visual Basic'teki Formumun üzerindeki Combobox1'e bu değerleri nasıl getirebilirim ancak birbirini tekrar etmeyecek şekilde?

Teşekkürler

Mehmet Şahin

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - 2013 Türkçe - İngilizce
Merhaba,
Combobox'a veriyi getiren query'deki sql cümlesini

Kod:
SELECT PLAKA FROM SORGU
GROUP BY PLAKA
ORDER BY PLAKA
şeklinde değiştirerek deneyiniz. VS 2010 ve Oracle'da test ettim. Ama Sql server'da da çalışacaktır muhtemelen. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
Ben henüz comboboxa veri getiren sorguyu yazamadım malesef. Yapmak istediğim de bu:) Bunu nasıl yapabilrim ?

Mehmet Şahin

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - 2013 Türkçe - İngilizce
Merhaba,
doğrusunu isterseniz ben de vs 2010'da ilk kez denedim. Yeni bir datasource oluşturdan, database,tablo ve field seçtim. Combo ekleyip, combobox tasks seçeneğinden, oluşturulan binding source'u ve value member olarak da field'ı seçtim. Bunların hepsi deneme yanılma ile oldu. Forumda bu konuda deneyimli arkadaşlar olduğuna ve yardımcı olacaklarına eminim. İyi akşamlar.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
Çözdüm, ihtiyacı olanlar da yararlansınlar.

Dim sqlkodu As String

Dim con As New SqlClient.SqlConnection("Data Source=(local);Initial Catalog=sorgu;Integrated Security=True")

sqlkodu = "Select DISTINCT [BAYI KODU] from sorgu order by [BAYI KODU]"

Dim adp As New SqlClient.SqlDataAdapter(sqlkodu, con)

Dim data As New DataSet

If con.State <> ConnectionState.Connecting Then
con.Open()
adp.Fill(data, "sorgu")

End If

ComboBox1.DataSource = data.Tables("sorgu")
ComboBox1.DisplayMember = "BAYI KODU"