Combobox Seçilen sayfa

Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-01-2023
MrB ark lar.

Bir çalışma kitabında. sayfalara ad vererek : sayfa1= extra sayfa2= müşteri sayfa3=servis sayfa4=parça sayfa5=revizyon sayfa6=tahsilat ( sayfa isimleri ) şeklinde oluşturduktan sonra
userform oluturup extra sayfasında müşteri sayfasından bir müşteri secildikten sonra cari dök ( commandbuton ) bu sayfaların tümünden verileri alarak exra sayfasına nasıl sıralayabiliriz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
MrB ark lar.

Bir çalışma kitabında. sayfalara ad vererek : sayfa1= extra sayfa2= müşteri sayfa3=servis sayfa4=parça sayfa5=revizyon sayfa6=tahsilat ( sayfa isimleri ) şeklinde oluşturduktan sonra
userform oluturup extra sayfasında müşteri sayfasından bir müşteri secildikten sonra cari dök ( commandbuton ) bu sayfaların tümünden verileri alarak exra sayfasına nasıl sıralayabiliriz.

Şimdiden teşekkür ederim.
Temsili verilerinizin olduğu örnek bir dosya hazırlayıp eklerseniz yardımcı olan olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023

Hocalarım öncelikle bu işlemi yapmam gerekiyor. şimdiden tşk .ler

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Müşteri Borçlandır butonuna kadar tamam sanırım. O kısmı da veriyi nereye kaydetmek istediğiniz tam anlayamadım. Sanrım bakım sayfasına kayıt istiyorsunuz. bakın somutlaştırın. Devam ederiz. Dosya ekte.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Müşteri Borçlandır butonuna kadar tamam sanırım. O kısmı da veriyi nereye kaydetmek istediğiniz tam anlayamadım. Sanrım bakım sayfasına kayıt istiyorsunuz. bakın somutlaştırın. Devam ederiz. Dosya ekte.
Sayın Hocam Çok Teşekkür ederim . elleriniz dert görmesin. bir kaç değişim ile gerçekten işimi görecek sanırım.

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Hocam Başaramadım
yazarak anlatmaya çalışacagım umarım anlatabilirim.
Müşteri aratıp secme ve sayfaya kayıt etmede sorun yaşamıyorum.. yaşadıgım sorun; malzeme listbox2=aranan malzemelerin çıkacagı liste .
malzeme arama yaptıgımda sadece malzeme adı görünmesi yeterli sutunlu çıkmasına gerek yok.
listbox2 den malzemeyi sectiğimde textbox da birim fiyatını görmek combobox dan adet girdiğimde diğer textbox dan toplamını görmek ve kaydet butonuna tıkladıgımda bakım sayfasına Id + müşteri adı + malzemenin çarpılmış fiyatını + tarih + açıklama kısmına ( secilen adetle birleştirip parça adı yazsın istiyorum. sizden aldıgım dosyayı kurcaladım kurcalarken ayarları bozdum ...
kafam almadı bir türlü.. tekrardan tşk ler

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Hocam Başaramadım
yazarak anlatmaya çalışacagım umarım anlatabilirim.
Müşteri aratıp secme ve sayfaya kayıt etmede sorun yaşamıyorum.. yaşadıgım sorun; malzeme listbox2=aranan malzemelerin çıkacagı liste .
malzeme arama yaptıgımda sadece malzeme adı görünmesi yeterli sutunlu çıkmasına gerek yok.
listbox2 den malzemeyi sectiğimde textbox da birim fiyatını görmek combobox dan adet girdiğimde diğer textbox dan toplamını görmek ve kaydet butonuna tıkladıgımda bakım sayfasına Id + müşteri adı + malzemenin çarpılmış fiyatını + tarih + açıklama kısmına ( secilen adetle birleştirip parça adı yazsın istiyorum. sizden aldıgım dosyayı kurcaladım kurcalarken ayarları bozdum ...
kafam almadı bir türlü.. tekrardan tşk ler
Id + müşteri adı + malzemenin çarpılmış fiyatını + tarih + açıklama kısmına ( secilen adetle birleştirip parça adı yazsın istiyorum. hangi sütunları kast ettiğiniz anlamamakla beraber ben istdğiniz verileir tahmin ettiğim sütunlara aktardım. Ola ki hata var ise sadece sütun isimlerini değiştirerek halledebilirsiniz..
Kod:
https://s4.dosya.tc/server14/2xzocu/parca_kayit2.zip.html

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Id + müşteri adı + malzemenin çarpılmış fiyatını + tarih + açıklama kısmına ( secilen adetle birleştirip parça adı yazsın istiyorum. hangi sütunları kast ettiğiniz anlamamakla beraber ben istdğiniz verileir tahmin ettiğim sütunlara aktardım. Ola ki hata var ise sadece sütun isimlerini değiştirerek halledebilirsiniz..
Kod:
https://s4.dosya.tc/server14/2xzocu/parca_kayit2.zip.html
Hocam teşekkür ederim. elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorsunuz

sizden bir konu hakkında yardım istesem tekrar

sayfa1 in a sutunundan listbox aldıgım degerlerden birini tıkladıgımda textbox da sayfa1 in b sutunundaki değeri nasıl yazdırabilirim
örnek :
listboxdan ; a5 de olan degeri sectim tektbox da b5 deki degeri yazsın istiyorum.

saygılarımla teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Private Sub CommandButton1_Click()
Dim i As Long
Dim sonsat As Long
Dim son As Long
Dim say As Integer, s As Integer
son = Sheets("BİNALAR").Range("C" & Rows.Count).End(3).Row
'Bakim.Range("A2:M65536").ClearContents ' Sayfa1 Temizlemek için
For i = 0 To ListBox1.ListCount - 1
sonsat = Range("B" & Rows.Count).End(xlUp).Row + 1
If ListBox1.Selected(i) = True Then
With Sheets("Bakim")
.Cells(sonsat, "B") = ListBox1.List(i, 0)
.Cells(sonsat, "H") = Format(Date, "dd.mm.yyyy")
.Cells(sonsat, "I") = ComboBox1.Text
For k = 2 To son
If ListBox1.List(i, 0) = Sheets("BİNALAR").Cells(k, 3) Then
.Cells(sonsat, "D") = Sheets("BİNALAR").Cells(k, "L")
Cells(sonsat, 9).Value = ComboBox1.Value & " Adet " & ListBox2.List
End If
Next k

End With
End If
Next i
MsgBox " Kayıt Yapıldı"
End Sub

bu işlemle kayıt işlemini yapıyorum tek sorun şu an için ;

Cells(sonsat, 9).Value = ComboBox1.Value & " Adet " & ListBox2.List listbox2 ile combobox1 de yazanları birleştirip I sutununa yazdırma işemini başaramadım. Normalde programcı degilim kendi kullanacagım basit bir program yapmak istiyorum. yardım ederseniz sevinirim

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Dim i As Long
Dim sonsat As Long
Dim son As Long
With Sheets("Bakim")
For k = 2 To son
End If
Next k

End With
End If
Next i
MsgBox " Kayıt Yapıldı"
End Sub

Cells(sonsat, 9).Value = ComboBox1.Value & " Adet " & ListBox2.List listbox2 ile combobox1 de yazanları birleştirip I sutununa yazdırma işemini başaramadım. Normalde programcı degilim kendi kullanacagım basit bir program yapmak istiyorum. yardım ederseniz sevinirim
Private Sub ListBox2_Click()
Dim x As Integer
x = Sheets("malzeme").Range("B:B").Cells.Find(What:=ListBox2, LookIn:=xlValues).Row
TextBox2 = Sheets("malzeme").Cells(x, 3)
End Sub

Private Sub ComboBox1_Change()
TextBox3.Value = ComboBox1.Value * TextBox2.Value
End Sub

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Dim i As Long
Dim sonsat As Long
Dim son As Long
With Sheets("Bakim")
For k = 2 To son
End If
Next k

End With
End If
Next i
MsgBox " Kayıt Yapıldı"
End Sub

Kodun bu satırı "Cells(sonsat, 9).Value = ComboBox1.Value & " Adet " & ListBox2.List" zaten o işi yapıyor. Combobox1'deki değeri ve ve ListBox1'deki seçili değeri birleştirip, sonsatırdaki 9.sütuna yani "I" sütununa aktarıyor. Kodda senırım değişiklik yaptınız.

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Evet Hocam, Biraz değişiklik Yaptım. son olarak çözemedim burayı Cells(sonsat, 9).Value = ComboBox1.Value & " Adet " & ListBox2.List Bende bir tane textbox oluşturup listboxdan secilen veriyi oraya yazdırım oradan birleştirip hücreye yazdırdım.. bu şekilde çözdüm.
Yazdığınız kodlardan esintiler alarak istediğime yakın bir çalışma yapmayı başarabildim. Çok teşekkür ederim..

Şu an takıldıgım bir kaç husus var Mesela tüm müşterilerin kaydını ( bakım + revizyon+ parça + tahsilat ) tek sayfada yaptırıyorum.
illaki bu sayfa satır sayısı dolacak ve devir yaptırmam gerekecek.. bu konuda takıldım...
Süreci uzatmak için ( bakım + revizyon+ parça + tahsilat ) bu işlemleri ayrı sayfalara yaptırsam; bu kezde sayfa1 de

Private Sub CommandButton4_Click()
Range("L5").Value = ""
Range("L5").Value = Range("L5").Value & ListBox1.Value
Range("B14").Select
Selection.CurrentRegion.Select
Selection.ClearContents
Range("B13").Select
Range("islemler").AdvancedFilter Action:=xlFilterCopy, CriteriaRange:=Range _
("kriter"), CopyToRange:=Range("B13"), Unique:=False
Unload Me
Extra.Show
End Sub

Bu yaptıgım işlemle ayrı sayfalardan veri alamayacağım... ( bakım + revizyon+ parça + tahsilat ) işlemleri yaptıgım sayfayı doldugu zaman devir gibi bir işlem yapabiliriyim onuda bilmiyorum.

takıldıgım bir diğer husus ayrı binanın aynı yönetici olması. extra sorgulaması yapacagım zaman 2 secenekli sorgu yapmam gerek bina ismi tıkladıgımda ( ID ) ile ve kişi adı ile.. şu an ona bakıyordum, kod konusunda hiç bilgim olmadığı için pusulam şaştı desem yeri var...

tavsiyeniz nedir hocam.

bu extra işine de ayrı butonlar ve textboxlar ilave edip sayfalardan textboxlara sorgulayacagım veriyi alıp, butonlar ile ayrı ayrı sorgumu yaptırsam. kolay yolu varmı hiç bilgim yok

Son düzenleme:

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Evet Hocam, Biraz değişiklik Yaptım. son olarak çözemedim burayı Cells(sonsat, 9).Value = ComboBox1.Value & " Adet " & ListBox2.List Bende bir tane textbox oluşturup listboxdan secilen veriyi oraya yazdırım oradan birleştirip hücreye yazdırdım.. bu şekilde çözdüm.
Yazdığınız kodlardan esintiler alarak istediğime yakın bir çalışma yapmayı başarabildim. Çok teşekkür ederim..

Şu an takıldıgım bir kaç husus var Mesela tüm müşterilerin kaydını ( bakım + revizyon+ parça + tahsilat ) tek sayfada yaptırıyorum.
illaki bu sayfa satır sayısı dolacak ve devir yaptırmam gerekecek.. bu konuda takıldım...
Süreci uzatmak için ( bakım + revizyon+ parça + tahsilat ) bu işlemleri ayrı sayfalara yaptırsam; bu kezde sayfa1 de

Range("L5").Value = ""
Range("B14").Select
Selection.ClearContents
Range("B13").Select
Unload Me
Extra.Show
End Sub

Bu yaptıgım işlemle ayrı sayfalardan veri alamayacağım... ( bakım + revizyon+ parça + tahsilat ) işlemleri yaptıgım sayfayı doldugu zaman devir gibi bir işlem yapabiliriyim onuda bilmiyorum.

takıldıgım bir diğer husus ayrı binanın aynı yönetici olması. extra sorgulaması yapacagım zaman 2 secenekli sorgu yapmam gerek bina ismi tıkladıgımda ( ID ) ile ve kişi adı ile.. şu an ona bakıyordum, kod konusunda hiç bilgim olmadığı için pusulam şaştı desem yeri var...

tavsiyeniz nedir hocam.
illaki bu sayfa satır sayısı dolacak ve devir yaptırmam gerekecek. Satır sayısından beklentinizi bilmiyorum ama Office Excel 2007'de sonrası için 1.048.576 satır 16.384 sütun bulunmaktadır. Bu yetmeyecekse bence bir programlama dili ile birlikte Accsess yada faklı bir veritabanı kullanarak programınızı geliştireceksiniz. Excel sandığınız kadar sınırlı değil.

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
BAKIM PRO.xlsm - 789 KB

incelermisiniz Hocam

Bu çalışmanın içerisine muayene tarihi ( yılı biten yerler ) sözleşmesi biten yerler, ***** şu bakiyeden fazla borcu olanlar gibi devam edeceğim inş. yapabilirsem

Son düzenleme:

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
BAKIM PRO.xlsm - 789 KB

incelermisiniz Hocam

Bu çalışmanın içerisine muayene tarihi ( yılı biten yerler ) sözleşmesi biten yerler, ***** şu bakiyeden fazla borcu olanlar gibi devam edeceğim inş. yapabilirsem
Gayet güzel işinizi görecek bir uygulama olacaktır. Başarılar diliyorum, kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Gayet güzel işinizi görecek bir uygulama olacaktır. Başarılar diliyorum, kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim Hocam. İlgi ve alakanız olmasa bu seviye ye getiremezdim. şimdi yine ugraşmaya devam. takıldığım konularda umarım yardımınızı esirgemezsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Hocam cari extra da aklıma şöyle bir çözüm geldi ama mümkün mü bilmiyorum,
Bina sorgu formunda bina yazdıgımızda listboxdan binayı tıkladıgımızda Combobox a Sectiğimiz bina ıd +müşteri adını 2 secenek halinde yazdırmamız ve secitiğimiz e göre işlemler sayfasında ;
Range("L5").Value = ""
Range("B14").Select
Selection.ClearContents
Range("B13").Select
Unload Me
Extra.Show
End Sub

L4 Ve L5 arasında secim yaptırma şansımız varmı

Excel Vers. ve Dili
2010
21-01-2023
Hocam cari extra da aklıma şöyle bir çözüm geldi ama mümkün mü bilmiyorum,
Bina sorgu formunda bina yazdıgımızda listboxdan binayı tıkladıgımızda Combobox a Sectiğimiz bina ıd +müşteri adını 2 secenek halinde yazdırmamız ve secitiğimiz e göre işlemler sayfasında ;
Range("L5").Value = ""
Range("B14").Select
Selection.ClearContents
Range("B13").Select
Unload Me
Extra.Show
End Sub