combobox seçim listbox sıralama texbox düzenleme ve kayıt

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar öncellikle Merhaba
Bir veritabanı oluşturmak istiyorum. userformda şeklini şemalini çizdim. örnek dosyasının sayfa1 kısmında ise 1 sütun veri adı 1 sütun da açıklaması yaptım. örnek olsun diye 3 başlık ve onlara ait açıklama koydum. Bu sayı sonra da artırılabilsin istiyorum. Userform üzerinde hem kayıt hem de sırasıyla seçtiklerimin bir word sayfasında alt alta aktarabileyim. Dostlar sorunum biraz büyük. Yardımlarınızı bekliyorum. Vızır vızır çalışan elleriniz dert görmesin diyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuza cevap vermek için biraz daha detay verirmisiniz. Örneğin userformdaki herbir nesnede hangi veriler bulunacak ve nasıl bir işlem yapılacak.

Excel Vers. ve Dili
2003
comboboxta 2. satırda kırmızı başlıkların sıralanmasını(açıklamalar hariç) istiyorum. listboxta ise kırmızı başlıkların altındaki veriler listelensin. Textboxta ise listboxta seçtiğimiz verilere ait açıklamalar çıksın. Kısaca sayfa1de diyelim ki comboboxta bilmece seçtimse listboxta ise bilmecenin altındaki veri seçtim. Textboxta ise listboxtan seçtiğim veriye bağlı olarak açıklaması buraya gelsin. Sayfa 1 de bir sütun konu başlığı her konu başlığının altında ise veriler var. diğer sütunda ise bu konu başlığına ait açıklama var. Durum bu arkadaşlar. Userformda şeklini çizdim. ama bir türlü kodlayamadım.

Excel Vers. ve Dili
2003
seçili alanı aktar butonu ise listboxta seçtiğimiz verinin textboxtaki veri ile beraber word sayfasına aktarılması ve ayrıca birinci veri aktarıldıktan sonra da ikinci veriyi de seçili alanı olanı worde aktar dediğimiz zaman wordde aktarılan birinci verinin altına aktarılsın. Kaydet butonu da seçtiğimiz veriyi değiştirmek ve kaydetmek için. yeni etkinlik kaydet ise o comboboxta seçtiğimiz verilerin altına yeni veri eklemek için.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekli dosyayı inceleyin. Sadece worde altalta aktarma konusu tamamlanmış değil, şimdilik seçilen her seferinde ayrı bir word dosyasına aktarılıyor. Bunuda çözdüğümde eklemeye çalışırım.

Not: word yerine excel dosyasına aktarılsa olmazmı?

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Leventm çok teşekkür ederim. Word'a yapıştırmak istememin nedeni daha seri ve sonra da çabuk düzenlemek içindir. Tam istediğim gibi olmuş. Keşke o da olsa. Elleriniz dert görmesin.

Excel Vers. ve Dili
2003
Yada Bu Verİlerİmİn Excelde Sirayla Bellİ Bİr DÜzende YapiŞsa Ve Bu Alanin Da Word Sayfasina YapiŞir Mi? Sayin Leventm Bu Şekİlde ÇÖzÜm Olabİlİr Mİ?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örnekte veriler önce sayfa2ye bu sayfadanda worde aktarılmaktadır.

Excel Vers. ve Dili
2003
TeŞekkÜrler. Ellerİnİze SaĞlik. Çok GÜzel OlmuŞ.