Combobox'da tüm bilgilerin görünmesi

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Merhaba,

Form üzerinde kullandığım 4 adet combobox var.Bu comboboxlarda sorgu ile seçtiğim diğer comboboxlardaki veriye göre içersinde verileri gösteriyor.

Fakat bir comboboxda veri seçtiğim zaman içersinde 1 adet veri gösteriyor.

Ben exceldeki filter özelliğinde olduğu gibi tekrar combobox'ı seçmek istediğimde diğer seçili bilgilere göre tüm kayıtları göstermesini istiyorum.Aynı şekilde altformda güncellenmiş olması gerekiyor.

Örneğin ben Müşteri combobox'ından AHMET'i seçtiğimde ve Sezon bölümünde YAZ seçili ise, tekrardan AHMET'i seçmek istediğimde veya ismi değiştirmek istediğimde bana AHMET ve CENK'i gösterecek.Normalde sadece AHMET'i gösteriyor.Tümünü göstermek için combobox'ı boş yapmak gerekiyor.

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 14.4 KB Görüntüleme: 11
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba Recep Bey..

İsteğiniz, müşteriyi her seçişte formun diğer kriterlerle sorgulanmalara yeniden hazırlanması mıdır? Bu kısmı net anlayamadım.. Eğer öyle ise sorununuz, null değer atayarak aşalabilir..:

Kod:
Private Sub MUSTERI_AfterUpdate()
Me.SEZON = Null
Me.SATIS_subform.Requery
End Sub

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Yazıyla anlatılması biraz zor. :redface:

Benim istediğim müşteriyi her seçtiğimde bana tüm kayıtları göstermesi.

Tekrar örnek vermek gerekirse;

Sezon bölümünden İLKBAHAR versini seçtim ve sonradan seçtiğim verinin yanlış olduğunu farkettim.Tekrardan bu combobox'dan veri seçmek istediğimde bana sadece İLKBAHAR verisini gösteriyor.Oysa ben diğer comboboxda seçilen verilere göre bu alandaki tüm bilgileri görmek istiyorum.

Diğer 3 combobox boş ise bu alanda tüm bilgilerin görünmesi lazım.
Eğer müşteriden AHMET seçili ise bana her açtığımda YAZ , İLKBAHAR verilerini göstermesi lazım.

Aynı mantık excelin filter yönteminde var.Seçtiğiniz kolonda tüm bilgileri gösteriyor.Buradan istediğinizi tekrardan seçebiliyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Önerdiğiniz yöntem ile şuda olabilir.GotFocus olayı ile seçili combobox'ı boşaltır ve sadece kendi kaynağını refresh edebilir miyiz?Bunu denediğimde ise alt formuda refresh ediyor.Alt formun refresh edilmemesi gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Recep Bey şimdi dikkatlice inceleyince fark ettim.. Açılan kutulara verileri altforma bağlı sorgudan vermişsiniz.. Sorgu yenilendiği için ölçütler de buna göre oluşuyor..

Açılan kutulara verileri direkt tablodan bağladım.. Sanırım isteğiniz buydu..

Ekli dosyalar

• 39.5 KB Görüntüleme: 11
Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Bu seferde comboboxlarda altformda kaydı olmayan diğer bilgilerde çıkıyor.Seçince altform boş çıkıyor.

İlk önerdiğiniz kodlara göre birkaç deneme yaptım.Sanırım şu an istediğim gibi çalışıyor.Akşam biraz daha uğraşacağım

Yardımlarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 149 KB Görüntüleme: 10