ComboBoxlarda biçimlendirme...

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-08-2025
İyi akşamlar arkadaşlar,
Bir comboboxda ;
a) Görünen değerin combobox içinde ortalanmış biçimde durmasını istiyorum. Comboboxu ebat olarak biraz büyük yapınca, veri comboboxun üst kenarına hizalanmış durumda görünüyor.
b) Comboboxda belirlediğim liste değerlerini seçmenin dışında veri girişi yapılamasın istiyorum. Benim comboboxa, hücreye veri girer gibi yazılabiliyor.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
İlgili dosya size bir fikir verebilir. ComboBox genişledikçe içindeki değer, üst ve alt pozisyonuna göre ortalanmaz. Veri daima üst orta kısmında durur. Excelin Metin Kutusu gibi değildir.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Teşekkür ederim Sn.Tiken,
Acaba ikinci sorum için de bir fikriniz varmıydı?

aliakgul' Alıntı:
b) Comboboxda belirlediğim liste değerlerini seçmenin dışında veri girişi yapılamasın istiyorum. Benim comboboxa, hücreye veri girer gibi yazılabiliyor.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bir örnek verebilir misiniz? Yada Örnek bir dosya.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Sn.Tiken,
Excel çalışma sayfamda 'Denetim Araç Kutusu' seçeneklerinden olan bir combobox oluşturdum ve buna liste olarak sınıf adlarını tanımladım.1/A,1/B,2/A,2/B.......8/B şeklinde.Benim istediğim; bu liste haricinde bir tanımlama girilememesi....
Ancak benim comboboxda açılır pencereden bir veri seçmek yerine doğrudan bir veri comboboxa yazılabiliyor(Hani önceki sorumda hizalamaya çalıştığım veri vardı ya, işte onun yerine yazılamasın, sadece açılır penceredekilerden seçilebilsin)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. Seyit beyin örneğinde ufak bir değişiklik yaptım. Kontrol edermisiniz istediğiniz gibi olmuş mu?

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Selam arkadaşlar,
İlgi ve emeğinize teşekkür ederim ama sanırım meramımı tam anlatamadım.
Örnek olarak eklediğim belgede öğrenci listesini içeren bir açılır pencere var ve buna tıklandığı zaman liste açılıyor, isim üzerine tıklansa da, düğme kısmına tıklansa da liste açılıyor.(Bu açılır pencere FORMLAR araç çubuğundan oluşturuldu)
Sağ tarafda sınıfların seçildiği açılır pencere ise DENETİM ARAÇ KUTUSU araç çubuğundan oluşturuldu ve eğer düğme kısmına tıklanırsa liste açılıyor metnin üzerine tıklanır ise yeni bir değer girilebiliyor.
Yapmaya çalıştığım ise; ikincide de, aynen birincide olduğu gibi,neresine tıklanırsa tıklansın, listenin açılması.
Kendimce geliştirdiğim çözüm şu: şeffaf bir dikdörtgen oluşturup açılır pencerenin üzerine yerleştiriyorum(Düğme kısmı hariç) Belgenin kullanımı aşamasında sayfa koruma etkinleştirileceği için bu belli olmayacak ve düğme haricinde başka yere tıklansa da tepki vermeyecek........

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bu en son açıklamaya çalıştığınız soru, yukarıdaki soru(larla) bir bağlantı kuramadım. Sayın Cost Control Bey belli veriler dışında veri girişini engeleyen uygulaması harika. Anladığım kadarıyla Veri Doğrulamadaki Açılan Liste ile Denetim Araç Kutusundaki Listeyi bir arada kullanıp kendi çalışmalarınıza tatbik ediyorsunuz. Şeffaflıktan bir şey anlayamadım. Eğer printerden Açılan Liste(lerin) çıkmasını istemiyorsanız; sayfa üzerinde ComboBox'u True çıktıda False yapılabilir.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Hocam merhabalar sorunuzu düşünürken çözümü buldum cvbı resimli olarak yolluyorum.

İlk önce combobox ı eklediğiniz. Denetim araç kutusundaki

tasarım modu düğmesini tıklıyoruz.
sonra comboboxımızı seçip denetim araç kutusunda bulunan özellikler butonuna tıklıyoruz ekrana comboboxın özelliklerinin bulunduğu liste şeklinde listboxa benzer özellik kutucuğu çıkacak
özelliklerin bulunduğu kutucuktan Style özelliğini bulup
sizdeki bu değer Style0-fmstyledropdownCombo dır

bunu aşağıdaki ile değiştiriyoruz zaten orada açılan kutu çıkacak açılan kutudan seçimi yapmak size kalıyor.

Style özelliğinin karşısındaki değeri 2-fmstyledropdownlist
yapıyoruz

böylelikle kullanıcı bizim listemize eklediğimiz veriler dışında kendisi ekleme yapamayacak sadece bizim seçtiğimiz verileri ekleyebilecektir.

Saygılar sunar
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
resimli word dosyası ektedir.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Sevgili abdi,
Sanırım sana yine borçlandım... Aradığım özellik işte bu idi.
Ama hayret; ben olayın çözümünün bu özellik penceresi içinde olduğunu biliyordum ve hepsini tek tek denemiştim, hem de iki defa. Yine de atlamışım ...
Çok teşekkür ederim ...:bravo: :bravo: :bravo: