comboboxta veri listelemesi

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
saygıdeğer üstadlar ve değerli arkadaşlar,

combobox yardımıyla veri girişi yapıyorum ve aynı combobox üzerinden veri seçerek o kişiye ait bilgilerin tekrar textboxlara gelmesini sağlıyorum.

örneğin comboboxta "A" harfine bastığımda "A" harfi ile başlayan verilerin combobox altında açılan listede sıralanmasını istiyorum. combobox sadece otomotik tamamlama yapıyor. bu istediğimi nasıl yapabilirim. yani bir çeşit otomatik filtre işlemi yapacak.

birde benim hazırladığım "Bul" fonksiyonu sadece tam isim olduğunda gerçekleşiyor. Mesela ben "MEHMET" yazdığımda içinde mehmet yazan tüm bilgilerin listeye gelmesini nasıl sağlayabilirim??

değerli yardımlarınızı bekliyor, hayırlı akşamlar diliyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek bir dosya ekleyerek ne yapmak istediğinizi açıklarmısınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
dosya ektedir hocam..

örneğin "a" harfine basıldığında otomatik tamamlama yerine "a" ile başlayanlar listelensin istiyorum, ben oradan seçeyim "bul" butonuna tıklayayım, ve bilgileri gelsin..

bir de, ben "ahmet" yazıp bul dediğimde (yada bul demeden liste içinde kendiliğinden gösterecek şekilde) sadece birebir aynı olanlar değil içinde ahmet geçenleri göstersin. (örnek: ahmet can, ahmet rıza, ali ahmet gibi isimlerin tamamı listelensin)

umarım derdimi anlatabilmişimdir..

saygılar..

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın cellchuq,

Tam istediğiniz gibi olmadı sanırım ama fikir vermesi açısından bir inceleyin derim.

Saygılarımla...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Alternatif olarak ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
sn. Cost_Control üstadım,

farklı bir yoldan da olsa sonuç mükemmel.. fazlasıyla işimi görecek bir örnek. çok teşekkür ediyorum.

sn. sertkaya,

örneğinizi inceledim ve sayenizde yeni bir şeyler daha öğrendim.

çok teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık...