comboboxtaki bilgilerin eşit olması halinde listboxlanması

arkadaşlar bir deneme dosyam var. bunun üzerinde ne kadar çalıştıysam kayda değer bir sonuç alamadım. :kafa: bu konuda ilgilenen arkadaşlara seslenmek istiyorum. istediklerimi deneme dosyamın BORÇ isimli sayfasına yazdım. şimdiden teşekkür ediyorum..... :lol:

arkadaşlar ! sorunuma cevap veren yok mu? :agla:
dosyayı bir daha gönderiyorum....
ilgilenen arkadaşlara sesleniyorummmmm.
lütfen çağrıma cevap verinnn...

arkadaşlar gönderdiğim ekli dosyanın sanırım makrosu görüntülenmiyor..
bir daha gönderiyorum. umarım bunun makrosu çalışır...
ilgilenmeniz dileğiyle....

comboboxtaki bilgilerin eşit olması halinde listboxlama

buradan tüm excel veb tr arkadaşlara seslenmek istiyorum....
önce gönderdiğim mesajdaki dosyanın makrosu görüntülenmiyordu.
bunun için dosyayı zipleyerek gönderiyorum....

dosyamda yapılmasını istediğim; iki tane combobox, bir tane de listbox var. bu comboboxlara gidiğim değerlerden (iki tane bilginin eşit olması durumunda) kaç tane varsa , listboxta bunların listelenmesini istiyorum.
bir de listboxta bu verilerden hangisini seçersem seçeyim, ilgili sayfada bunun select olmasını istiyorum...

bu konuda yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Acaba aşağıdaki gibi bir şey mi istediniz.

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.
dosya istediğim şekliyle tam olmasa bile büyük bir bölümü olmuş.
benim tam istediğim; mesela combobox1 de bir isim seçildiğinde , combobox2 ye bu isimden kaçtane varsa (farklı kurum olarak) o kurumlar gelsin. mesela Ahmet ünlü den bir tane yetiştirme yurdu olarak var . Ahmet ünlü , combobox1 de seçildiğinde combobox2 ye sadece yetiştirme yurdunun gelmesini istiyorum. ola ki ahmet ünlüden iki farklı kurumda olsa bu kez de combobox2 ye iki kurum isminin gelmesini istiyorum. levent beyin yaptığı combobox1 deki isimler (mükerrer bile olsa) bir tane olarak yazılması doğru. ancak combobox2 ye o kişinin (farklı kurumlarda çalışan kişiler için ayrı ayrı) kurum isminin gelmesi. listedeki diğer kurumların isimlerinin gelmemesi. bunun için yardımcı olursanız minnettar kalıcam...
ilginiz için tekrar teşekkür etmek istiyorum...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu istediğinizi yapmak mümkün, fakat bir kişinin birden fazla kurumda isminin olması mümkünmü? mümkünse sebebi nedir? Eğer tek ise zaten combobox2 de o kurum görünüyor.

levent bey ! mesela bizde milli eğitim ve bayındırlık müdürlüğünde çalışmakta olan iki tane aynı isimli personel var. biz de bunların icra dosyalarını kaydettiğimizde karışıklığa sebep oluyor. (yani aynı isimde , farklı kurumlarda çalışanlar mümkün). sizden istediğim. mesela; combobox1 de kişi ismini seçtiğim zaman , combobox2 ye bu kişiye ait kurum bilgisinin gelmesi. eğer bu kişiden misal milli eğitim ve bayındırlık olmak üzere iki kişi mevcut ise combobox2 de bu kişilere ait sadece kurum bilgisi yani milli eğitim ve bayındırlık olmak üzere iki kurum ismi gelsin. diğer kurumların isimleri gelmesin. combobox2 de seçim yapıldıktan sonra bu iki bilgiyi doğrulayan veri listbox1 e yansısın. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ediyorum...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıda eklediğim dosyayı yeniledim tekrar inceleyebilirsiniz.

comboboxtaki verilerin eşit olması durumunda listboxlama

levent bey! yardımlarınız için teşekkür ederim. dosyadaki düzeltmenize baktım olmuş ama birşey eksik kalmış. o da şu; combobox2 deki kurum bilgileri doğru ancak combobox2 de seçim yapınca sadece o kuruma ait dosya bilgisinin listbox1 e yansımasını istiyorum. bu mümkün mü?
sizin yaptığınızda ilgili kişiyi seçiyorum ve sonra hangi kurumda olduğunu seçiyorum ancak listbox1 deki bilgiler değişmiyor, iki kuruma ait bilgiler yine listbox1 de kalıyor. kurum seçimi yapıldığında o kişiye ait dosya bilgisinin (diğer kurumdakinin görüntülenmesin) gelmesini istiyorum..
bunun üzerinde de sizin için ufak ama benim için büyük bir düzeltme yaparsanız istediğim gerçekleşmiş olacak....
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyayı tekrar yeniledim inceleyin.

comboboxtaki bilgilerin eşit olması durumunda listboxlama

levent bey çok teşekkür ederim . tam istediğim gibi olmuş. ellerinize sağlık!
iyi çalışmalar....

levent bey! son bişey daha...
listbox1 de seçim yapıldığında aşağıdaki yazdığınız kod tüm satırı işaretliyor. bunda bi değişiklik yapıp sadece ilgili hücrenin en başı işaretlenebilir mi? mesela; aşağıdaki kod ile listbox1 de seçilen bilgi 3. satırda ise 3. satır tüm olarak işaretleniyordu, bunun sadece a3 hücresi işaretlenebilr mi? bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim....

yazdığınız kod;

Private Sub ListBox1_Click()
On Error Resume Next
Rows(ListBox1.Column(5)).Select
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kodu aşağıdaki ile değiştirin.

[vb:1:e1dbbcde15]Private Sub ListBox1_Click()
On Error Resume Next
cells(ListBox1.Column(5),"a").Select
End Sub
[/vb:1:e1dbbcde15]

levent bey çok teşekkür ederim...
dünkü olay (işin aciliyeti bakımından olsa gerek) için özür dilerim.