comboboxtaki veri ismine göre textboxa sıralı numara verm

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
merhaba arkadaşlar;
problem şu: comboboxtan veri seciyorum. comboboxun hemen altında textbox var. comboboxtaki secilen veriye textboxa sıralı veri yazdırabilir miyiz? mesela comboboxta ali'yi sectiğimde; textbox ali0001 versin kaydettiğimde tekrar aliyi sectiğimde ali0002 versin, mehmet sectiğimde mehmet0001 versin ve sıra bu şekilde devam etsin. zor bi soru yaw:) inşallah uğraşan çıkar:) :kafa: :kafa:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Comboboxa aşağıdaki kodu yazarak deneyin.

Textbox1=combobox1.value & combobox1.listindex+1

Not:kod olmadı, bir örnek dosya eklerseniz ona göre çözüm bulalım istediğiniz zor bir şey değil.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
merhaba
örnek dosyayı gönderiyroum. userform1 üzerindeki combobox yani cari bilgiler açıklamalı bir combobox. ordan veri sectiğimde sıra no isimli textboxa otomatik sıra vermesini istiyorum. mesela gökhan secili olduğunda sıra no açıklamalı textbox gökhan0001 versin, keydettiğimde tekrar gökhanı sectiğimde gökhan0002 den devam etsin kaydetmediğimde sıra ilerlemiyecek. atakan secince de atakan0003 den değil atakanı ilk kez kaydedeceğim için atakan0001 den başlaması lazım.
teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızda combobox1 de bulunan kodu aşağıdaki ile değiştirerek deneyin.

[vb:1:9bd1dac26d]Private Sub ComboBox1_Change()
kod = UserForm1.ComboBox1.Text
A = WorksheetFunction.CountA(Sheets("CARI").Range("B8:B65000"))
k = 7
l = UserForm1.ComboBox1.ListIndex
TextBox1.Text = Sheets("CARI").Cells(k + l + 1, 3)
TextBox2.Text = Sheets("CARI").Cells(k + l + 1, 4)
TextBox3.Text = Sheets("CARI").Cells(k + l + 1, 5)
TextBox4.Text = Sheets("CARI").Cells(k + l + 1, 6)
TextBox5.Text = Sheets("CARI").Cells(k + l + 1, 7)
Set s1 = Sheets("sayfa1")
sat = WorksheetFunction.CountA(Columns(256)) + 1
s1.Cells(sat, 256) = ComboBox1.Value
say = WorksheetFunction.CountIf(Columns(256), ComboBox1.Value)
TextBox52 = ComboBox1 & Format(say, "0000")
End Sub
[/vb:1:9bd1dac26d]

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
sevgili leventm , elinize sağlık cok guzel olmuş. benim icin yapılması zor bir olay sizin için cok basit:) anlatmak istediğimi süper yapmışsınız. ama ufak bir incelik var. her firma secişte dosyayı kaydetmesem bile numara veriyor. yani dosyayı kaydetmeden bikaç defa aynı cari hesabı sectiğimde numara ilerliyor. aslında ben a firmasını secip kaydettikten sonra numaranın ilerlemesini istiyordum. yani ilerleme kriteri save olayı.
a firmasını secmeme rağmen kaydetmiyorsam numara ilerlemicekti.

istediğim bana göre hala zor (yapamadığım için:) :kafa: :kafa: ) , size göre de zor mu bilmiyorum ama, eğer dediğim gibi olmuyorsa sıralar biraz atlayacak ama bu kodlarda benim icin super bişi..
tekrar elinize sağlık, teşekkürler...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Save den kastınız dosyanın kaydedilmesimi yoksa userform üzerindeki ekle butonuna basılmasımı?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
saveden kastım dosyayı farklı kaydetmek. bunun icin de bi command buton kullanacağım. userformdaki verileri bir sheete aktardıktan sonra o sheeti amacım farklı kaydet yaparak c nin içinde bir klasörde kayıtları dosya halinde depolamak bu kaydetme işini yapabiliyorum. bu dosya adlarına da sıralı numara ismini vereceğim. yani her farklı kaydet dediğimde dosya isimleri sıralı ilerlicek.