combo'yu arkadasım yapmıstı ama nasıl yaptıgını cozem

Merhaba
ek teki dosyada proje kodu kısmını alltaki satırlardan okuyarak seçebiliyorsun .Bunu arkadasım yapmıstı nasıl yaptıgını cozmeye calısıyorum Bende aynısını acıklamalar kısmına yapmaya calısıyorum.
nasıl okutmus olabilir ? yardımcı olur musunuz

Yani kıscaca
Acıklamalar sutununu
L5=L45 den başlasın okumaya
bunu nasıl yapacagım

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
sayıngokhan, a1'den a10'a kadar sıralı veya değişik verilerin olsun. Sen buradaki değerleri a1:a10 arası a1 ve a10 dahil olmak üzere d5'te açılır menü şeklinde göstersin istiyorsun. D5 hücresine gel. Excel'den yukarıdaki menü başlıklarında Veri 'ye gel. oradan DOÐRULAMAYI seç. İzin verilen 'in altındaki kutuyu aç liste'yi seç. Kaynak'ın yanındaki ok gibi bir düğme var. kutunun sağında. Hah tıkladın mı. ehehehee. sonra fare ile a1'e gel. fareye basılı tutarak a10 kadar seç.
DAHA SONRA D5'e git ve kutuyu aç. Kolay Gelsin

Ok cok tesekkur ediyorum
Peki bir sorum daha olacak.Ben verileri assagıdaki satırdaki verilerden okutuyorum ya; her seferınde verileri guncellemem gerekiyor, bunun yerine bunu shhett olarak yapsam daha dogrusu yapmaya calıssam nasıl olur nasıl yapabilirim?

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
Tam anlayamadım. konuyu biraz daha açabilir misiniz

benim gondermiş olduğum excel dokumanında verileri sayfanın altındaki hucrelerden okuyor.Ben o hucreleri gizleyerek göstermeyebilirim.Ama benim yapmak istediğim bu vewrileri sayfanın içinden değilde kod lardan okusun , hani alt f11 e basınca cıkan sayfadan yapabiliyem

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
O dediğin kodu tam olarak yazamam herhalde fakat sayfadan VBA daki listbox'a oradanda istediğin hücreye aktartabilirim. Sayfaya da koruma koyarsın kimse görmez. işini görür mü acaba.

Ama benim yapmak istediğim bu verileri sayfanın içinden değilde kod lardan okusun , hani alt f11 e basınca cıkan sayfadan yapabiliyem
Bu soruya bağlı olarak cevap (Not: Collection da kullanılabilirdi.)

Bir UserForm birde Comboox çiziniz. Bu kodları UserForma çift tıklayıp yapıştırınız.

Kod:
Private Sub UserForm_Initialize()
  Dim dizi()
  Dim say As Integer

dizi = Array("GENEL", "ABÞB", "ABÞB -İMAR", "ABÞB -TAÞINMAZ", "ABÞB -TRAFİK", "ABÞB -YOL", "ADELET -DEPREM", _
"AFET -MEER - A3", "AOÇ", "BEL -ANTALYA", "BEL -ÇANKAYA", "BEL -ÇORUM", "BEL -ÇUBUK", "BEL -KARATAY", _
"BEL -KONYA", "BEL -MERSİN", "BEL -NAZİLLİ", "BEL -NEVÞEHİR", "BEL -SAFRANBOLU", "BEL -SİNCAN", "BEL -SÃ?KE", _
"BEL -TORBALI", "BOTAÞ", "EÐİTİM -YAÐMUR", "ESKİ", "HKMO -KURULTAY", "İLLER BANKASI", "KHGM", "KOSKİ", "MCKINSEY", _
"MEBİS", "MESKİ", "METEOROLOJİ", "MİLLİ -EMLAK", "OGB -AKHİSAR", "OGB -OSTİM", "OGM", "OGM -YANGIN", _
"OGM -TOPRAK", "ORM -BÃ?L - ANK", "ORM -BÃ?L - ANKARA", "Ã?ZEL -FİRMA", "PEYCAD", "REKLAM", "TAU", "TCK", _
"TCK -İZMİR", "TEDAÞ -EDBİS", "TEİAÞ -DEVT", "TESKAD", "THD -GENEL", "TKİ", "TOBAÞ", "TRGM", "TRGM -NETTOP", _
"TÜGEM -IACS", "TÜGEM -MERA", "TÜGEM -STATİP", "UVDF", "ÜNVS -EGE", "Val -DENİZLİ", "Val -İZMİR", "Val -SİVAS")
say = WorksheetFunction.CountA(dizi)

For int1 = 1 To say
    With ComboBox1
      .AddItem dizi(int1 - 1)
    End With
  Next int1
End Sub

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
Bir form ekleyin, bir de combobox ekleyin. Combox'un ismini değiştirin(benimkinde mahmut) formun kod kısmına yapıştırın. Formda boş biryere tıklayın aşağıdaki kodları yapıştırın. eğer combox üzerinde tıklarsanız. şöyle bir şey oluşacaktır.
Private Sub ComboBox1_Change()

End Sub
biz bunu istemiyoruz.
Private Sub UserForm_Activate()
With Userform1.mahmut
.AddItem "excel.web.tr"
.AddItem "çok güzel bir site"
.Text = "Listeden seçiniz"
End With
end Sub

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
Bir form ekleyin, bir de combobox ekleyin. Combox'un ismini değiştirin(benimkinde mahmut) formun kod kısmına yapıştırın. Formda boş biryere tıklayın aşağıdaki kodları yapıştırın. eğer combox üzerinde tıklarsanız. şöyle bir şey oluşacaktır.
Private Sub ComboBox1_Change()

End Sub
biz bunu istemiyoruz.
Boş bir yere tıklayın ve aşağıdaki kodları yapıştırın
Private Sub UserForm_Activate()
With Userform1.mahmut
.AddItem "excel.web.tr"
.AddItem "çok güzel bir site"
.Text = "Listeden seçiniz"
End With
end Sub

eğer listeden seçileni sayfada hücreye aktaracaksanız