Cost Control programında maliyet fiyatlarının otomatik gelmesi

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2007
Arkadaşlar meraba ekteki dosyada menü hazırlama tablosundan seçtiğimiz yemeğin gramaj oranları yan tarafına geliyor fakat ben ordan seçince maliyet fiyatlarınında gelmesini istiyorum programı bu siteden indirdim fakat sayfasında bu soruya cevap bulamadım veri sekmesinde fiyatlar mevcuttur yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim dosya şifresi 0Ekli dosyayı görüntüle ÇALIŞMA1.xlsx

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sanırım U6 hücresine maliyet getirmek istiyorsunuz. Aşağıdaki formülü bir deneyin.

Kod:
=EĞER($Q6<>"";DÜŞEYARA($O6;VERİ!$A$3:$L$152;12;0);"")

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2007
hocam çok teşekkür ederim istediğim oldu fakat sondaki 12;0 ın anlamı nedir

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
VERİ sayfasındaki formülde tanımlanan alandaki 12. sütundaki değeri getir anlamına geliyor. Sondaki sıfır ise birebir uyan kayıt anlamına geliyor.

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2007
teşekkür ederim hocam anladım şimdi dosyayı genişletiyorum yeni ürünler ekleyerek ikinci ürünü seçtiğimde birinci ürünün maliyet değerlerini getiriyor formülü 2.ürüne göre uyarladım fakat yinede ilk hangi ürünü seçersem ikinci ürünüde onun fiyatını getiriyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bahsi geçen ürünlerin ikisininde adı aynı ise DÜŞEYARA ilk bulduğu satırdaki bilgiyi getirir. Bu sebeple aynı sonuç çıkıyordur. Eğer ürün isimleri farklı ise mutlaka formülde atladığınız bir nokta vardır. İyice kontrol ediniz.

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2007
hocam en ince ayrıntısına kadar kontrol ettim ama ben göremedim zahmet olmazsa tablonun iki ürünlü hali ekte inceleyebilirmisiniz dosya şifresi 0'dır

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

VERİ sayfasında A-E sütunlarında yardımcı alan kullanılarak sıra numaraları oluşturulmuş. Doğal olarak siz ikinci yemek adını seçtiğinizde P25 hücresinden itibaren ikinci tabloya ürünler listelenmektedir. Bu durumda ilk tablo için verdiğim formül ikinci ve sonrasındaki tablolarda işe yaramaz. Bunun için her tabloda farklı formül kullanmanız gerekiyor.

İkinci tablo için U25 hücresine aşağıdaki formülü giriniz.

Kod:
=EĞER($Q25<>"";DÜŞEYARA($O25;VERİ!$[B][COLOR="Blue"]B[/COLOR][/B]$3:$L$11152;[B][COLOR="Red"]11[/COLOR][/B];0);"")
Alttaki tablolara geçtiğinizde mavi ve kırmızı renkli alanları güncellemeniz yeterli olacaktır. Formüldeki mantık daralarak gitmesidir. Zaten ilk tablodaki formül ile şimdiki önerdiğim formülü irdelediğinizde mantığını kavrayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2007
teşekkür ederim hocam sağolun