Countif ile istenilen veriyi saydırma

X

xlsx

Misafir
Merhaba arkadaslar
Countif ile bir veriyi saydırarak istedigim diger baska bir veri bilgisine ulasmak istemekteyim .Ancak bu konu ile ilgili olarak bir konuda takılı kaldım.
İstedigim şu:Dosyada yer alan Malzeme listem verildikten sonra ben onların hangi saat aralıgında girisi oldugunu sag tarafta bulunan ek listeye cıkartıyorum ve daha sonra Hangi malzemenin hangi saat aralıgı icersinde hazırlanması gerektıgini ve kac adet olması gerektigini buluyorum.Bu asagıdaki formüllerde Vlookup da denedim ancak bir yerlerde hata yapıyorum sanırım olmadı..Nasıl yapmalıyım.(Basit olarak bir dosyada acıkladım)
Ã?zet:f1-g1-h1 bunlar sabit satır verileri A-B-C sütun verileri günlük değişiyor.

Formül ile yardımınızı rica ederim.(Pivot table isimi görmedigi icin Formüle ihtiyacım olacak)
ingilizce versiyon...

X

xlsx

Misafir
Slm
Bu dosya ile ilgili acil yardımlarınızı beklemekteyim arkadaslar.IF icersinde Vlookup eger dogruysa countif ile saydırı da denedim .olmadı:)

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Ben bir örnek yaptım umarım istediğiniz gibidir.

X

xlsx

Misafir
Tşk Hamitcan
Belki de ayrıntıyı atladım.Giriş Saati bölümündeki malzemelerin giris saatleri sürekli değistigi icin formül sabit kalırsa dosya faydalı olmayacak.Saatler değişken çünkü.Yardımınızı bekliyorum.
Saatler sürekli farklı..

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

F2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp, kopyalayınız.

Kod:
{=TOPLA(EÐER($B$2:$B$1000=$E2;EÐER($C$2:$C$1000=F$1;1;0);0))}

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sürekli değişen saatler derken örneğin, 08:00-11:00 iken, 08:30-11:00 gibi bir değişmeyi mi kastediyorsunuz yoksa 08:00-11:00 iken 09:00-12:00 olmasını mı ?

X

xlsx

Misafir
malzemenin giris saatleri farklı oluyor. örnek. bazen 08:00-11:00 iken bazen 07:00-13:00 bazen 09:00-19:00 gibi. yani tamamen degisken.sürekli o liste degismekte.ben listeyi hazırlarken o listeye göre sonuc olusturuyorum. :kafa:

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sn.falconia, son mesajınıza göre bir dosya daha hazırladım, umarım istediğinizi doğru anlayabilmişimdir. Dosyada bazı eklentiler yaptım. Ã?rneğin B sütununa girdiğiniz bir zaman aralığı B sütununda daha evvel girilmemiş ise bu zaman aralığını E sütununa otomatik ekleniyor. Ayrıca ben dosyanızdaki üç sütuna bağlı kaldım, tabloyu ve formülleri genişletmek size kalıyor. Unutmadan Hazırlanması gereken toplam adet rakamlarını da kendi hesaplıyor.

İyi çalışmalar...

X

xlsx

Misafir
Tşk hamitcan.Ben de sizin yaptığınız dosyayı office bu pc'de kurulu olmadıgı icin inceleyemiyorum ancak yarın inceledikten sonra dün benim yaptıgım yöntemden farklıysa benim yaptıgımı gönderebilirim.farklı alternatifler buldum cünkü.İnceleyip bilgi verecegim.
Tşk elinize saglık simdiden. :yazici: :)