CTRL+D

eglacier61

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-06-2028
Merhaba arkadaşlar ctrl + d sürekli kullandığım bir fonksiyon, şöyle bir durum oluyor bazen üstteki hücrenin biçimini de alta alıyor bazen almıyor. mesela ilk hücrede kalın çizgi var alt hücrede iken ctrl + d yaptığımda alt hücredede aynı çizgiyi ekliyor. bazı dosyalarda ise bunu yapmıyor. merak ettiğim şu bunu ayarlamanın bir yolu varmıdır. benim için biçim değilde hücre içeriğini alta çekmesi daha iyi her zaman.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
CTRL+D standart olarak üstteki hücrenin aynısını (değer+biçim olarak) tekrarlar..

eglacier61

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 - Türkçe
24-06-2028
Ekteki dosyada F7 ve I7 hücrelerini örnek olarak göstermek istiyorum, f7 de iken ctrl + d yaptığımda (f6 dan aldırınca yani) sadece hücre içi geliyor üstteki kenarlık gelmiyor, ama ı7 de aynı işlemi yapınca bütün hücre biçimi geliyor

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sanırım çizgi stilleri farklı olunca kafası karışıyor...

eglacier61

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 - Türkçe
24-06-2028
Bir detayı varmıdır diye sormak istedim bende :) teşekkür ederim yardımınız için.

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
05-10-2028
Merhaba,

Konuyla ilgili ben de şöyle bir yorum yapmak isterim; aslında F6 hücresinde üst kenarlık gördüğünüz kalın çizgi, F5 hücresinin alt kenarlığı ve ortak kullanılmıyor gibi görünüyor. Yani aslında F6 hücresinde kalın üst kenarlık yok ve aşağıya da bu şekilde yansıyor. F6 hücresinde CTRL+D yaptığınızda da kenarlığın geldiğini göreceksiniz. Bu da Excel'in tutarlılığı konusunda bende bir soru işareti bırakmıyor :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Şöyle bir detay daha var..

Eğer F6 hücresi seçili durumdayken üstteki kalın kenarlık çizgisini tekrar çizerseniz ve sonrasında CTRL+D yaparsanız çizgide alta doğru kopyalanıyor.

Sanırım çizginin oluşturulması anında seçili hücrenin konumuyla ilgili bir detay var..

eglacier61

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 - Türkçe
24-06-2028
boş bi hücrede f4 e alt kenarlık ekledim, f5 e rastgele rakamlar yazdım ve f6 da ctrl+d yaptım sadece rakamları kopyaladı kenarlık gelmedi , dediğiniz gibi hücrenin konumuyla alakalıymış olay :) teşekkür ederim tekrardan arkadaşlar