Daha önce girilmiş verilerin değiştirilmesini engelleme

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 / türkçe
Merhabalar
Bir kitap takip dosyam var. Bazen yanlışlıkla daha önce girilmiş veriler değiştirilebiliyor. Buda veri kaybına sebep oluyor.
Yapmak istediğim: Daha önce B D ve F sütunlarındaki hücrelere veri girilmişse bu verilerin değiştirilmesini engelleme. Makro dışında yapılamayacaığını düşündüğüm için vba forumuna açtım.
Teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Aşağıdaki linkte benzer bir konu var. İnceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 / türkçe
Merhaba,

Aşağıdaki linkte benzer bir konu var. İnceleyiniz.

Merhaba
Korhan bey. Bugün için değilde daha önce kayıt edilmiş olan kayıtların değiştirilmemesi. Mesela kayıtlar yapıldı yapıldı ve 150'nci satıra gelindi. 150'nci satırdan önceki verilerin değiştirilmemesi gerekiyor. Böyle bir uyarlamayı yapabilir miyiz?
Teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Benim önerim sadece fikri vermek açısından bir paylaşımdı.

Önemli olan bu işlemin hangi aşamada olacağıdır. Bunu belirledikten sonra ilerlemek daha kolay olacaktır.

Siz kayıt yapıldı diyerek ifade ediyorsunuz. Excele bunu anlatabileceğimiz anahtarı/kriteri belirtirseniz çözüm yolunda ilerleyebiliriz.

mustafa1205

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 / 64 Bit - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-07-2026
İşinize yararmı bilmiyorum ama aşağıdaki kodları çalışma kitabının thisworkbook kısmının kod bölümüne yapıştırın. Çalışma kitabını kaydettikten sonra dolu hücreler korumalı hale gelecektir.

Private Sub Workbook_BeforeSave(ByVal SaveAsUI As Boolean, Cancel As Boolean)
On Error Resume Next
ActiveSheet.Unprotect "123"
Cells.Locked = False
Cells.SpecialCells(xlCellTypeConstants, 23).Locked = True
ActiveSheet.Protect "123"
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 / türkçe
Siz kayıt yapıldı diyerek ifade ediyorsunuz. Excele bunu anlatabileceğimiz anahtarı/kriteri belirtirseniz çözüm yolunda ilerleyebiliriz.
Merhaba
Hocam şu şekilde açıklamaya çalışayım.
Şimdi Ödünç ver sayfasında b2:b1000 aralığına üye numarası giriliyor, d2:d1000 aralığına kitap barkodu ve g2:g1000 aralığına ise veriliş tarihi giriliyor. Yanlarındaki sütunlara formüller ile veri geliyor ve belirttiğim aralıklar korumalı.
Benim istediğim: mesela sıra b20 hücresinde ise dosyayı kaydettiğim zaman 20'nci satırdan önceki belirttiğim aralıklara veri girişi yapılamasın.
İlginiz için teşekkürler.