database hk.

selamlar.
ms sql kullanıyorum.access ile mevcut database isimlerini liste halinde gösterecek bir formu nasıl yapabilirim.

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
golpet, oyle bı sey yapılabılırmı bılmıyorum ancak forumda bı yerde bellı dosya klasorlerının ıcerıgını gosteren bı macro vardı onu arattım bulamadım

butun verıtabanlarını tek dosya klasoru ıcınde topla sonra o macroyu calıstır bu sorununu cozecektır sanırım hadı kolay gelsın

not : bulursan buraya yazarmısın benımde ıhtıyacım var :)

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Bir Access dosyasında muhtelif sayıda tablolar var ve siz bu tabloların adlarını mı bulmak istiyorsunuz ?

aşağıdaki kod işine yararmı
Private Sub CommandButton1_Click()
Dim fs, f, f1, fc, s
Set fs = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set f = fs.GetFolder("c:")
Set fc = f.Files
For Each f1 In fc
If Right(f1.Name, 3) = "mdb" Or Right(f1.Name, 3) = ...........Then
s = s & f1.Name
s = s & vbCrLf
End If
Next
MsgBox s

End Sub

Or Right(f1.Name, 3) = ......
kısmını sen doldur veya tamamen sil o zaman sadece mdb uzantılı dosyaları bulur
aramak istediğin dosyaların uzantısını bilmek zorundasın

klasör seçeneklerinden dosya uzantısını göster seçeneğini bul dosya uzantılarını göster seçeneğini işarele uzantılarını gösterir alt xxxx.xls, xxxxxx.doc, xxxxx.mdb gibi

biraz attım denetim masasında klasör seçeneklerinde görünümde bilinen dosya türleri için dosya uzantılarını gizlede işareti kaldır

uzantısı iki karakter olanları listelemek için kodun
If Right(f1.Name, 3) = "mdb" Then
kısmını

If Right(f1.Name, 3) = "mdb" or Right(f1.Name, 2) = "ms" Then
olarak değiştir

OLDUÐU GİBİ YAPMAK İSTEÐİM OLAYI İSTERSENİZ KISACA ANLATAYIM.
ACCESS DE FORM TANIMLAMADA MS SQL DE MEVCUT BİRDEN FAZLA DATABASE İM VAR.BUNLARIN UZANTISI 1_v11_2005_1,2_v11_2005_1 gibi .
FORMDAN İLGİLİ DATABASEİ SEÇMELİTİM ORADAN İLGLİ DATABASEDEN GEREKLİTABLEDAN SORGULAMA YAPMAM GEREKİYOR.MESELA İLGİLİ TABLE IM STOK HAR ORADAN STOK HREKET TARİHİ SEÇMELİYİM VE İSTER RAPORLAMA İSTERSEM SİLME Ã?ZELLİÃİ OLACAK.SORGULAMADAN YAPABİLİYORUM FAKAT FORMA BİR TÜRLÜ YANSITAMADIM.NEDENİ İSE SORGULAMADA TARİH KIRİTERİNİ MANUEL BEN YAZIYORUM.FAKAT FORMDA TARİH KISMINA YAZDIÐIMDA İLGİİ SORGULAMAYI YAPAMAIYORUM.BU BENİM İÇİN ÇOK Ã?NEMLİ.YAPARSAM SQL TABANLI TÜM TİCARİ PROGRAMLARDA KULLANABİLİRİM.

konuyu şimdi anladım
senin sorunun sql'de tarih formatı türkçe-ingilizce tarih yazımındaki farklılıktan olabilir.
ay/gün/yıl şeklinde yazarak denersen

konuyu şimdi anladım
senin sorunun sql'de tarih formatı türkçe-ingilizce tarih yazımındaki farklılıktan olabilir.
ay/gün/yıl şeklinde yazarak denersen