Dataları tek sheette toplamak.

Arkadaslar gunaydın. Bu konuda daha önce de yardım istemistim ama sanırım anlatamadım sorunu.
A ve B stunları dolu olmaktadır. A stununda plakalar B stununda da harcamaları bulunmaktadır. A stununda aynı plakanın bir cok masrafı bulunmakta ve benim istediğim bunun B stununda ki masraflarının toplanıp Sheet 2 de x plakanın masrafı budur.demek. Boyle birsey yapılabilirmi simdiden cok tesekkürler.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Plakaları Sheet2'nin A1 hücresinden başlayarak alt alta yazın ve B2 hücresine aşağıdaki formülü yazın.

=ETOPLA(Sayfa1!A:B;A1;Sayfa1!B:B)

Daha sonra bu formülü aşağıya doğru istediğiniz yere kadar çekerek çoğaltın.

A1 ve B1 hücrelerine başlık yazacaksanız formül yazmaya A2 hücresinden başlayın.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sonradan aklıma geldi, sanırım sizin Excel ingilizce.

Formüldeki ETOPLA yerine SUMIF, Sayfa1 yerine Sheet1 yazın.

Sayın Zerige yanlıs söyle bir sey var.
örnek vermem gerekirse
34fg89 215
34fg89 150
34ac67 50
34de23 75

Sheet1 de bunlar var sheet iki de ise
34fg89 365
34ac67 50
diyerek a1 deki plakaları da sıralayacak ve bunun masraflarınıda toplayacak birsey yapmaya calısmaktayım ama basaramadım sorun a1 deki plakaları total olarak nasıl sheet 2 de sıralayacagım

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Birisi sizin için güzel bir makro yazar mutlaka :)

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Ozkbilgi ilgili dosyanı inceledim aynı veriden iki tane var.Aynı sayfada iki tane aynı plaka için iki ayrı sayı var bunun mantığını anlamadım. Sorununu tam olarak açıklarsan sana yardımcı olabilirim.
Ayrıca sorunun çözülmeyecek kadar zor değil sen yeterki sen güzel bir örnek dosyası ve açıklama ekle ben bir inceleyeyim.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Ozkbilgi yazmışım Emre yazacaktım. kusura bakma Ozkbilgi

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
birden çok veri den 1.er adet almak

Slm.lar
aslında sitede "birden çok veri den 1.er adet almak" la ilgili birkaç örnek var ama ben yönlendiremedim.
yapmanız gereken A ve B sütunlarına verilerinizi girmek
verileriniz örnekten fazla ise C50:J50 arasını kopyalayıp aşağı doğru yapıştırın.
A sütununda 1 yada daha fazla geçen veri I3 den itibaren listelenecek ve burdaki listeye görede B sütunundaki karşılıkları toplanacak.
bu veriyi ister 2.ci sayfaya ister başka bir tabloya atabilirsiniz.

iyi çalışmalar...