Dava Takİp Programi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Dava Takip Programı

Merhaba,

2- 2,5 aylık bir access maratonundan sonra, büyük bir çoğunluğu sitede yayınlanan örneklerden yararlanarak yapmaya çalıştığım bir programcık.

İlk giriş şifresi 1234 tür. Programa girdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Çalışmama çok büyük katkılarda bulunan sayın Modalı, yeni54, taruz ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Fakat bu üstatlar daha benden kurtulamadılar. :) Aşağıda belirttiğim eksiklerde de yardımcı olacaklarını umuyorum.

Eksikliler:

1- Access gizli iken Veri tabanı onarımı yapmıyor. (Sayın beab05 tarafından düzeltildi.)

2- Cari hesap bölümlerinde, veri olmayan para birimi bölümlerinde, 0,00 YTL. ibaresini nasıl görünmez yapabilirz. (Sayın hozzeybek tarafından düzeltildi)

3- Müşteri cari hesap bölümünde, ÖDEME TARİHİ bölümlerinde, bazıları renkli çıkıyor. (Sayın hozzeybek tarafından düzeltildi.)

4- ANA FORMDA, aktif kullanıcı kısmında hata veriyor. (Sayın hozzeybek tarafından düzeltildi.)

5- (Yazdır Makrosuyla sorunu hallettim.) Raporlamalarda, arka planı renkli olan bölümler, aynı renkte yazıcıdan çıkamaz mı? Tamamen siyabeyaz çıkıyor.

Yukarıda yazdığım hususlar belki de basit şeylerdir. Fakat dediğim gibi daha acemi sayılırım.

Sayın access severlerin yorumlarını ve eksikliklerde yardımlarını istirham ederim.

Düzeltme: Programı forma eklediğimde bir hata daha gördüm: Avukatlar formundaki BÜRO BİLGİLERİ bölüme DLOOKUP formülüyle gelen bilgiler gözükmüyor. Oysa access pencersinde çalışıldığında gözükmekte. Belki de access gizli iken görünemez ?? Tıpkı veritabanı onarımını yapmadığı gibi. Bu konudaki bilgilerinizi de paylaşmanızı dilerim.
Saygılarımla.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Selamlar

Güzel çalışma olmuş emeğinize sağlık
sorun :2
koşullu biçimlendirme yaptım alcaklar raporunun kaynağı olan sorguda ölçüt kısmına 0 dan büyük yazdım
Sorun:3
o bölümde koşullu biçimlendirme yapılmış düzeltim.
benim bilgim bu kadar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın hozzeybek;

Varsayılan değer ve diğer değerler aynı olduğu halde, neden çalışmamış?

Nerde düzeltme yaptığınızı söyelerseniz sevinirim.

Selamlar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
ana formun açıldığında olay kısmına;
"Me.oturum = Forms!KullaniciGiris!kullanici.Column(1)"
yazdım.
"oturum" metin kutusunun adı

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın hozzeybek;

Daha ne kadar acemi olduğuma bakmadan nelere girişiyorum değil mi?

Selamlarımla.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın hozzeybek;

Yaptığınız tüm değişiklikleri bir dosyada yapıp eklerseniz çok memnun olurum.

Zira, sizin öreneğinize göre yaptığım halde, benim dosyamda hatalar alıyorum.

Selamlar.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

1. Soru için;

Kod:
Private Sub Komut3_Click()
Dim msg As String
  msg = "Database.Mdb  isimli veritabanında girdiğiniz kayıtlar tutulmaktadır. "
  msg = msg & "Girdiğiniz ve/veya sildiğiniz kayıtlarla bu dosya zamanla gereksiz yere şişer."
  msg = msg & "Bunun için [Veritabanı dosyası bakımı] işlemini 10 günde bir yaparsanız, "
  msg = msg & "gereksiz şişkinlikler dosyanızdan atılacak, dolayısıyla dosyanızın boyutu küçülecektir." & vbCrLf & vbCrLf
  msg = msg & "Özellikle hafta sonları yedeklemelerden önce" & vbCrLf
  msg = msg & "[Veritabanı dosyası bakımı] işlemini uygulamanız tavsiye edilir." & vbCrLf & vbCrLf
  msg = msg & "Evet'i Seçerseniz...Programın Düzenlenip Onarılabilmesi için Kapatılması Gerekiyor " & vbCrLf & vbCrLf

msg = msg & "Şimdi veritabanı dosyanızın bakımını yapacak mısınız?" & vbCrLf & vbCrLf
  If MsgBox(msg, vbQuestion + vbYesNo, "Veritabanı dosyası bakımı") = vbNo Then Exit Sub
  [COLOR="Red"]Call ShowWindow(Application.hWndAccessApp, SW_SHOW)[/COLOR]
 DoCmd.ShowToolbar ("Menü Çubuğu"), acToolbarYes
 Application.CommandBars.FindControl(ID:=2071).accDoDefaultAction
End Sub
Bakım onarımın düğmesi olayına kırmızı kısmı eklerseniz olur diye tahmin ediyorum , hatta olur diyorum sanki ;)
Ben 2007 kullanıyorum menu yapım farklı olduğu için ben de doğal olarak çalışmaz ama daha düşük vesiyonlarda çalışır. Dener misiniz??

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Beab05;

Vallahi çok güzel oldu.
Gerçi yine ilk açılışa geliyor ama. Bu da normal değil mi?.

Çok teşekkür ediyorum.

Sayın üstatlarım. Kaldı 2 konu.

1- Raporlamada renk sorunu.

2- Avukatlar formundaki BÜRO BİLGİLERİ bölüme DLOOKUP formülüyle gelen bilgiler gözükmüyor. Oysa access pencersinde çalışıldığında gözükmekte.Acaba buraya da sayın baeb05'in uygulamasına benzer bir şey çözüm olabilir mi?

Selamlarımla.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Bence soruları silmicektiniz.. Aynı çözümü arayanlar için...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Beab05;

Haklısınız. Bende öneriniz doğtultusunda, önceki sorunları ilave ettim.

Avukatlar formundaki bilgilerin görünmemesi olayını sizin önceki örneğinize göre deneyeceğim.
DENEDİM. YAPAMADIM.

Selamlar.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın kucuksengun,

Elinize sağlık... Çok güzel bir proje ortaya çıkarmışsınız.

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Taruz;

Sayın kucuksengun,

Elinize sağlık... Çok güzel bir proje ortaya çıkarmışsınız.

Saygılar..
Sizin emeğiniz çoktur.Nasıl? Bu işi öğreneceğim galiba değil mi?

Teşekkür ederim.

Selamlarımla.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın kucuksengun,

Estağfurullah... Emek sizin.. Ben ne emek vermişim?!..

Gayet güzel olmuş. Sizdeki bu azimle çok şey yaparsınız..:)
Excelde yaptığınız çalışmaları da incelemiştim. Kurgulama mantığını iyi biliyorsunuz.. Bir projeyi hazırlarken bence en önemli şeylerden biri de ne istediğini bilmek.. Siz ne istediğinizi iyi biliyorsunuz..

Birde eleştiri olarak saymazsanız; benim gözüme çarpan formlardaki yerleşimlerin çok karışık oluşu, gözü biraz yoruyor.. Biçim üzerinde biraz uğraşırsanız çok daha özel bir program olur...

Tabi bence..

Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Üstatlar;

Bu access gizli çalışmak, (Aynı excel gizli çalışmakta olduğu gibi) bir çok sorunlar yaratıyor.

Şimdi de, raporlarda, sağ klik te çıkan yazdırma vs. hiç biri çıkmıyor.

Önerileriniz?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın Üstatlar;

Bu access gizli çalışmak, (Aynı excel gizli çalışmakta olduğu gibi) bir çok sorunlar yaratıyor.

Şimdi de, raporlarda, sağ klik te çıkan yazdırma vs. hiç biri çıkmıyor.

Önerileriniz?

Teşekkürler.
Raporlarınızı, yazdır, ayarla vb. gibi komutları olan bir menü çubuğu veya küçük bir formla birlikte açılmasını sağlayabilirsiniz..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın Beab05;

Haklısınız. Bende öneriniz doğtultusunda, önceki sorunları ilave ettim.

Avukatlar formundaki bilgilerin görünmemesi olayını sizin önceki örneğinize göre deneyeceğim.
DENEDİM. YAPAMADIM.

Selamlar.
Merhaba;

Büro bilgileri tablodan geliyor ve gizleme yapınca olmuyor ama sorgudan alırsanız değerleri o bilgiler de çıkar. Onarım için yaptığımız olayın mantığı şuydu: Pencereyi gizlediğimizde menutoolbar ı da gizliyoruz ve sizin onarım kodunuz ise o toolbar üzerinden çalışıyor benim eklediğim satır ise sizin onarım butonunuza tıkladığınız an gizleme olayını devre dışı bırakıyor böylece onarım yapılabiliyor.. Demek istediğim aynı olayı bu sorunda da uygularsak pencere gizleme devre dışı kalır..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın beab05;

Önceden de söylediğim gibi, yaptğınız değişiklik ve düzeltmeleri tek bir dosyada yapıp, eklerseniz çok sevinirim.

Ayrıca Avukatlar formundaki büro bilgilerinin görünmesini denedim.Fakat yapamadım.

Sizden ricam: YAPTIĞINIZ TÜM DÜZELTMELERİ TEK BİR DOSYAYLA EKLEMENİZ. TEK SORUN KALAN: Tabii, yapabilirseniz avukatlar formundaki büro bilgilerinin görünmesi de.

Raporda, access gizli iken zaten sağ klikle yazdırmıyor idi.
Fakat Yazdır Makrosuyla, rapordakileri renkleriyle birlikte yapabildim.

Selam ve saygılarımı sunuyorum.
iyi akşamlar.