Değerleri Farklı Olanları Bulmak

Merhaba,

elimde iki ayrı sayflarda numaralar var bu iki numaralardan 9 tanesi birbirini tutmuyor. liste nın biri 1500 biri 1491. tutmayan 9 numarayı nasıl bulabilirim. numaralar 100012345 şeklinde :dua:

Edit xxrt:"acil yardım" konu başlığı "Değerleri Farklı Olanları Bulmak" Olarak değiştirildi.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Her iki sayfanında adını ve noların bulunduğu aralıkları belirtirmisiniz.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
Sheet1 de A1:A1500 arası ve Sheet2 A1:A1491 arası sayılar var diyelim.

Sheet1 deki B1 hücresine
=MATCH(A1;Sheet2!$A$1:$A$1491;0)
yazın ve tüm 1500 satıra kopyalayın.

B sütununda gördüğünüz rakamlar ilgili satırdaki rakamın diğer sayfada kaçıncı satırda bulunduğunu gösterir. #N/A hatası verenler diğer listede yoktur.

numaraları aynı sayfa içinde yanyana

9012082385 9012082335 olarak yerleştirdim

G

Guest

Misafir
İkiside ayrı hücrelerde ise hemen sağ tarafındaki hücrede iki rakamı birbirinden çıkartıp filtreleme ile sıfırdan farklı değerleri filtrele gibi bir seçenek seçerseniz, istediğiniz farklılıklar filtrelenmiş olarak gözükecektir. :keyif:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir dosya eklerseniz daha kolay çözüm bulunacaktır.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba;
ekli dosyada 2 farklı çözüm var kendi sayfanıza uyarlayın
kolay gelsin

geç oldu ama teşekkür ederim. :arkadas: sadece formüldeki 1;0 'ın mantığını anlamadım. her zaman bu sayılarımı koymam gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba;

Nehir' Alıntı:
geç oldu ama teşekkür ederim. :arkadas: sadece formüldeki 1;0 'ın mantığını anlamadım. her zaman bu sayılarımı koymam gerekiyor.
hiç önemli değil
cevap aldığı halde yanıt vermeyenlere bakacak olursak esasında biz teşekkür ederiz
açıklama aşağıda bunu sitemiz içinde arama yaparsanız da bulabilirsiniz
VLOOKUP - DÜÞEYARA

Bir dizinin en soldaki sütununda belirli bir değeri arar ve belirtilen hücredeki değeri verir. Karşılaştırma değerleriniz bulmak istediğiniz verinin solundaki ya da sağındaki sütundaysa, YATAYARA işlevi yerini DÜÞEYARA işlevini kullanın.

Sözdizimi

DÜÞEYARA(bakılan_değer, tablo_dizisi, sütun_indis_sayısı, erim_bak)

Bakılan_değer dizinin ilk sütununda bulunacak değerdir. Bakılan_değer bir değer, başvuru ya da metin dizisi olabilir.

Tablo_dizisi içinde verinin aranacağı bilgi tablosudur. Bir aralık başvurusu ya da Veritabanı ya da Liste gibi bir aralık adı kullanın.

Erim_bak DOÐRU'ysa, tablo_dizisi'nin ilk sütunundaki değerler artan şekilde sıralanmalıdır: ..., -2, -1, 0, 1, 2, ... , A-Z, YANLIÞ, DOÐRU; aksi halde DÜÞEYARA doğru değeri vermeyebilir. Erim_bak YANLIÞ'sa, tablo_dizisi'nin sıralanması gerekmez.

Veri menüsünden Sırala komutunu seçip Artan'ı seçerek değerleri artan şekilde sıralayabilirsiniz.

Tablo_dizisi'nin ilk sütunundaki değerler metin, sayı ya da mantıksal değerler olabilir.

Büyük-küçük harf ayrımı yapılmaz.

Sütun_indis_sayısı içinden uyan değerin verilmesi gereken tablo_dizisi'ndeki sütun sayısıdır. Sütun_indis_sayısı 1, tablo_dizisi'ndeki ilk sütunun değerini verir; sütun_indis_sayısı tablo_dizisi'ndeki ikinci sütunun değerini verir ve böyle devam eder. Sütun_indis_sayısı 1'den küçükse, DÜÞEYARA işlevi #DEÐER! hata değerini verir; sütun_indis_sayısı, tablo_dizisi'ndeki sütunların sayısından büyükse, DÜÞEYARA işlevi #REF! hata değerini verir.

Erim_bak DÜÞEYARA işlevinin tam uyanı mı yoksa yaklaşık olarak uyanı mı bulmasını istediğinizi belirleyen mantıksal bir değerdir. DOÐRU'ysa ya da belirtilmemişse, yaklaşık bir uyan verilir; başka bir deyişle, tam bir uyan bulunamazsa, bakılan_değer'den küçük olan sonraki en büyük değer verilir. YANLIÞ'sa, YATAYARA işlevi tam bir uyanı bulacaktır. Tam uyan bir değer bulunamazsa, #YOK hata değeri verilir.

Uyarılar

DÜÞEYARA işlevi bakılan_değer'i bulamazsa ve erim_bak DOÐRU'ysa, bakılan_değer'den küçük ya da eşit olan en büyük değeri kullanır.

Bakılan_değer, tablo_dizisi'nin ilk msütunundaki en küçük değerden daha küçükse, DÜÞEYARA işlevi #YOK hata değerini verir.

DÜÞEYARA işlevi bakılan_değer'i bulamazsa ve erim_bak YANLIÞ'sa, DÜÞEYARA işlevi #YOK hata değerini verir.

Ã?rnekler

A4:C12 aralığının Aralık olarak adlandırıldığı yukarıdaki işlem tablosunda:

DÜÞEYARA(1;Erim;1,DOÐRU) eşittir 0,946

DÜÞEYARA(1;Erim;2) eşittir 2,17

DÜÞEYARA(1;Erim;3;DOÐRU) eşittir 100

DÜÞEYARA(,746;Erim;3;YANLIÞ) eşittir 200

DÜÞEYARA(0,1;Erim;2;DOÐRU) eşittir #YOK, çünkü 0,1 A sütunundaki en küçük değerden daha küçüktür

DÜÞEYARA(2;Erim;2;DOÐRU) eşittir 1,71
kolay gelsin

tekrar merhaba,
biliyorum çok oldum ama mükerrer kayıtlardan bir türlü kurtulamadım. ayrıca düşeyara formülü diğer raporlarımda çok işime yaradı.
:D şimdi ekte gönderdiğim dosyada ocak mart kayıtları nisan'da varmı bunu bulmak istiyorum.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Sub aktar()
ason = WorksheetFunction.CountA(Range("a1:a65536"))
bson = WorksheetFunction.CountA(Range("b1:b65536"))
Columns(3).ClearContents
Columns(2).Font.Bold = False
c = 1
For x = 2 To ason
For y = 2 To bson
If Cells(x, 1) = Cells(y, 2) Then
Cells(y, 2).Font.Bold = True
c = c + 1
Cells(c, 3) = Cells(y, 2)
End If
Next y, x
End Sub