Değişik görünümlü UserForm ve Nesneler

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe
Tüm excel severlere merhaba,

2000 yılından beri excel ile içli dışlıyım.Ama 2004 yılından sonra çalıştığım ortamda framework olduğundan dolayı net dillerinden olan C# ile prg. yazmaya başladım.Yazdım da.Ama excel ile prg. yazmak bende ayrı bir zevk.Hep mevcut enstrümanlarla bu işi yaptım.Ama C# ile prg yazarken ihtiyaca göre değişik nesneler ve formlar tasarlayıp kullanabiliyorduk.

Benim merak ettiğim konu; excel ile, aşağıda C# ile hazırladığım bir prg.dan görüntüsünü sunduğum görünümde veya daha değişik form görünümleri ve nesneler oluşturmak mümkün mü?

Eğer mümkün ise bunu burdan ortak olarak tüm arkadaşlarla çalışıp oluşturmak isterim.Maksat excel severlerin sayısının daha da artması ve şık görünümler elde etmek.

Buna ihtiyacıjm olduğundan değil sadece mümkünse, nasıl yapılabileceği konusunda konuya hakim arkadaşlarla ortak birşeyler yapmak adına paylaşmak istedim.Forumdan çok sıklıkla faydalanıyorum.Bakıyorum işin ordinaryusu arkadaşlar var.Onlardan fikirlerini ve desteklerini bekliyorum.Forumseverlere birşeyler kazandırmış oluruz.

Herkese kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Benim görüşüm şudur : Pencerenin tamamının tasarımı, (yani main ve child form ilişkisi) biraz zorlasa da yapılabilir.

Diğer tüm nesneler, standart kullanımdaki nesneler zaten ... (İlk bakışta, kabaca; Combobox, TextBox, Label, Coolbar, ImageList, Multipage nesneleri kullanılmış)

Sadece Toolbar nesnesi yerine CoolBar kullanıldığını görüyorum. Yani hareket edebilen araç çubuğu kullanılmış. Bu kısmı da gerekli ocx yüklendikten sonra kodlanabilir.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe
Nesneler bazında baktığında;
Orda kullanılan textbox'ların format diye bir seçenekleri var.
Mesela Date seçildiğinde "dd/mm/yyyy"
Numeric dediğinde sayı kısıtlamalı alan
veya finansal seçildiğinde kuruşlu para biçimlerine göre giriş yapma gibi bir sürü işlevi var.

Yani yeni tür textbox ile hiçbir formatlama için kod yazmaya gerek kalmadan değişik işlemler hemen yapılabiliyor.

Form açısından bakıldığında ise püf noktası şu;

Windows klasik görünümde bile bu görünümde çalışıyor mesela.Formun gerçek yüzeyini hide yapıp form yüzeyine başka bir görünümü görünür yapmak olay bu.Ama tabi olay sadece bununla bitmiyor, onun sanki bir form imiş gibi çalışması için kod yazmak.Mesela titlebar'dan tutup taşıyabilmek, minimize ve maximize butonlarının hangilerinin görünür olup hangilerinin gizleneceği, renk değişiklikleri gibi bir sürü özelliği var.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Karşılaştırdığınız iki dil arasında, uçurum fark olduğuna dikkatinizi çekerim.

C# tam anlamıyla profesyonel bir dil ... VBA ise, herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve sadece Office uygulamalarını desteklemek ve otomatize etmek için geliştirilmiş bir dil... C#'ın veya C'nin kolayca ulaştığı komutları, bir VBA projesine adapte etmek için, belki onlarca satır kod yazmak, C'nin hızıyla yarışmak içinse API'leri devreye sokmak gerekiyor.

Nesneler bazında baktığında;
Orda kullanılan textbox'ların format diye bir seçenekleri var.
Mesela Date seçildiğinde "dd/mm/yyyy"
Numeric dediğinde sayı kısıtlamalı alan
veya finansal seçildiğinde kuruşlu para biçimlerine göre giriş yapma gibi bir sürü işlevi var.

Yani yeni tür textbox ile hiçbir formatlama için kod yazmaya gerek kalmadan değişik işlemler hemen yapılabiliyor.
Bunlar değişik tip Textbox'lar olabilir ve bizim standart olarak kullanmadığımız kütüphanelerin eseri de olabilir.

VB'nin veya VBA'nın kullandığı kütüphanelerin C ile yazıldığı düşünülürse, buna pek şaşmamak gerekir. Ama bahsettiğiniz özellikler, basit VB kodları ile standart nesnelere yüklenebilir.

Userform'un tasarımı konusunda çok birşey söyleyemeyeceğim ama skin kullanımı işi çözebilir diye düşünüyorum. Bunun için de, net'de bir sürü ocx ve dll kütüphaneye ulaşabilirsiniz.