• FORUMU MOBİL UYGULAMADAN TAKİP EDİN

Forumu isteyen üyelerimiz Tapatalk (Harici bir hizmet) üzerinden mobil uygulamadan takip edebilirler.
    iOS için : https://itunes.apple.com/app/id307880732?mt=8
    Android için : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quoord.tapatalkpro.activity
    adreslerinden indirebilirsiniz.

Bir iki haftaya da foruma özel kendi uygulamamız yayında olacak.
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi
-----------------------

DEĞİŞKEN KLASÖR VE EXCEL DOSYASI AÇMA

evrimmm

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Arkadaşlar merhaba,

Benim C klasörü altında bir klasörüm var ve bu klasör içinde aylık klasörlerim var ve bu klasörlerin içindede birden fazla excel dosyalarım var.
(C \ ÜRÜNLER \ OCAK ÇIKIŞ \ A.xlsx, B.xlsx, C.xlsx. ....)
ŞUBAT ÇIKIŞ \ A.xlsx, B.xlsx, C.xlsx. ....)
MART ÇIKIŞ \ A.xlsx, B.xlsx, C.xlsx. ....) gibi

Ben userform ile kullanıcıdan öncelikle aylık seçeceği klasörü istiyorum örneğin: o ay Mart çıkışlarını hesaplaması gerekiyor ise Mart klasörünü seçmesini istiyorum ve bu klasörün adını yani .value özelliğini bir değişkene atıyorum "k" gibi.Eğer kullanıcı Mart klasörünü seçti ise ben o klasör içinde ki excel dosyalarını açmak ve işlem yapmak istiyorum. Excel isimleri her ay sabit olup onları da adi= cells( i, j) gibi bir yerden alıyorum ve bu iki değişkeni birleştirip; excel dosyalarını açmak istiyorum​
Workbooks.open Filename:= "C:\ ÜRÜNLER \ k & adi & ".xlsx" gibi bir metod ile ulaşmaya çalışıyorum, fakat kodum çalışmıyor. Yardımcı olabilir misiniz?​

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba
k = MART ÇIKIŞ ise
Aşağıdaki gibi deneyin.
Kod:
Workbooks.Open Filename:="C:\ÜRÜNLER\" & k & "\" & adi & ".xlsx"

evrimmm

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Sayın Plint ,aslında bu kodu bende bu şekilde yazmıştım fakat çalışmadı arada ki klasör ismini maalesef okumuyor.

C:\ÜRÜNLER\A.xlsx olarak gözüküyor , fakat benim istediğim Mart klasörü seçildi ise;
C:\ÜRÜNLER\ MART ÇIKIŞ \ A.xslx
Şubat seçildi ise
C:\ÜRÜNLER\ ŞUBAT ÇIKIŞ \ A.xslx şeklinde çalışmasını istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Klasör seçimini yapan kodlarınızı bilmiyorum ama aşağıdaki iki şekilde kullanılabilir
Kodlar içindeki
Kod:
i=2
J=1
adi = Cells(i, j)
satırları ile açılacak dosya adının "A2" hücresinde yazılı olduğu varsayılmıştır.

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()

Set klasorsec = CreateObject("Shell.Application").BrowseForFolder(0, "Lütfen bir klasör seçin !", 0, "C:\ÜRÜNLER\")
If klasorsec Is Nothing Then Exit Sub

yol = klasorsec.Items.Item.Path
i=2
J=1
adi = Cells(i, j)  

Workbooks.Open Filename:=yol & "\" & adi & ".xlsx"
End Sub
Kod:
Private Sub CommandButton2_Click()

Set klasorsec = CreateObject("Shell.Application").BrowseForFolder(0, "Lütfen bir klasör seçin !", 0, "C:\ÜRÜNLER\")
If klasorsec Is Nothing Then Exit Sub

k = klasorsec.Items.Item

i=2
J=1
adi = Cells(i, j)

Workbooks.Open Filename:="C:\ÜRÜNLER\" & k & "\" & adi & ".xlsx"

End Sub

Son düzenleme:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
32 Bit 2010 - İngilizce
Sayın PLİNT;

Kodlardaki "i" ve "j" değerlerinin de belirlenmesini sağlayan ilaveyi veya soruyu soran arkadaşa bununla ilgili bir açıklamayı yaparsanız iyi olur diye düşünüyorum.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba
Haklısınız Haluk hocam,
Sayın evrimmm
Excel isimleri her ay sabit olup onları da adi= cells( i, j) gibi bir yerden alıyorum
diye belirttiği için gerek görmemiştim; yukarıdaki mesajıma küçük bir açıklama ekledim.

evrimmm

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Sayın Plint,

CommandButton2 örneğinizi denedim ve kod işime yaradı elinize emeğinize sağlık çok teşekkür ederim. Geç dönüşüm için kusura bakmayın lütfen tekrardan teşekkür ederim. Saygılarımla,