Demir zahiyatı hesaplama

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel 2010 - Türkçe
merhaba arkadaşlar.

şimdi elimde şöyle bir durum var:

demir zayiatı hesaplayan bir excel tablosu hazırlamaktayım. dışarıdan gelen demirin uzunluğu sabittir(12m) ve bu uzunluktan ihtiyacımız olan kısmı keserek alırız. misal 3m'ye ihtiyacımız varsa 4 adet 3m'lik demirimiz olur. 5.4m'ye ihtiyacımız varsa 12m'den 2 adet çıkar. şimdi belirli formüllerle zayiat miktarlarına kadar geldim. en son olarak da şunu sorgulamak istiyorum. bizim ihtiyacımız olan demir boylarını zayii olan miktarlar içerisinden çıkartabilir miyim?
bunun için şöyle bir formül kullandım ama işlemiyor:

=EĞER(DÜŞEYARA(H6<J:J;1;0)=H6;"var";"yok")

h sütunu=ihtiyacımız olan demir boyları
h6=istediğimiz demir uzunluğu(5.45m)
j sütunu= zayi uzunluklarının bulunduğu tablo(en küçük değer 1.1m, en büyük değer 5.6m)

bu formülden sonra aslında olması gereken şu. h sütunundaki herhangi bir uzunluk j sütünundki herhangi bir değerden küçükse var olarak yazacak; ama ne hikmetse #yok değeri çıkıyor herpsinde.

çözümü ve önerisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Excel yerleşik fonksiyonlarla demir zayiat hesabını yapmanız pek mümkün olmaz.
Örneğin Ø16 demir çapı için onlarca farklı boy olabilir. l=300, l=450, l=600 vs gibi.
Bu durumda uygun 2-3 parçayı kullanabilirsiniz ancak geriye kalan parçayı değerlendirmek için yüzlerce seçenek içerisinden 1-2 tanesini bulmanız gerekir.
Bulduğunuz çözüm minimum fire oranını vermeyebilir.
Yani, bir çözüm yoluyla örneğin 40 cm fire verirken başka bir çözüm 10cm fire veriyor, bir başka çözüm ise hiç fire vermiyor olabilir.
Excelin yerleşik fonksiyonları maalesef bu çözümü üretebilecek kadar kullanışlı değil.

Sitede bir arkadaşımızın bunu makro ile yapan bir çalışması olacak. Ancak bu program bile istenilen çözümü bulmaktan uzak.

Kesime tabi tutacağınız çap-boy-adet listesini eklerseniz size örnek bir liste oluşturabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel 2010 - Türkçe
Hazırladığım çalışma sayfasını ekledim.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Ekte, bir proje için yaptığım çalışma bulunmakta, inceleyiniz.
Hedef, kesilen parçalar sütununu oluşturmak ve artan parça sütununu minimum tutmak olmalıdır.
Excelin yerleşik fonksiyonlarıyla bunun yapılabilirliğine siz karar verir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007
dffsdffsff