denetim programım hata veriyor

Excel Vers. ve Dili
2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-10-2020
Merhabalar ,
ekte göndermiş olduğum dosyada detaylı açıklamasını yaptım özet ile eğer formülleri iç içe girdiğinden istediğim sonucu alamadım yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Kendi iç denetimimiz için kullandığımız bir excel dosyası ayrıca bu dosyayı daha kullanışlı bir programa nasıl dönüştürebilirim öneri sunarsanız memnun olurum. accesse aktarmayı düşündüm ama hiç access kullanmadım sizce accesse aktarılsa verim alabilir miyim?Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Formüllerinize biraz baktım ancak amacı anlayamadım.

Sanırım AI ve AJ sütunundaki uzun formülünüzle ilgili bir soru soruyorsunuz.

İlk önerim şudur; AI ve AJ sütununu etkileyen sütunlardaki her türlü seçeneğin (boş olma, eşitlik, büyük, küçük, önce, sonra gibi) birer satırda yer aldığı bir liste oluşturmalı ve en sonunda da bu seçeneklere göre AI ve AJ sütununa hangi sonucun gelmesi gerektiğini formül kullanmaksızın yazıp (metin kutusuna veya uygun hücreye de o sonucu nasıl bulduğunuzu kısaca ve tereddüt oluşturmayacak biçimde açıklamalısınız), bu sonucu verecek formülün oluşturulması için destek istemelisiniz.

Formüle ilişkin düzeltme istemek yerine bahsettiğim seçenekler tablosunu hazırlayıp formül desteği istemeniz halinde daha çabuk ve net cevap almanız kolaylaşacaktır diye düşünüyorum.

Diğer bir önerim de şudur;
Tablo oluştururkan birbiriyle ilişkili hücrelerin arasında, veri doğrulama listesinin oluşumunu (böylece gerçekleşemeyecek seçenekler en baştan elenmiş olacaktır) engelleyici formül kullanılabilir, bir sonraki hücrede seçim yapıldıktan sonra o hücreyi etkileyen önceki hücrede değişiklik olduğunda, bir sonrakindeki verinin yenilenmesi gerektiğini vurgulamak üzere koşullu biçimlendirme kullanabilirsiniz.
Bu önerimdeki maksat ise; hiçbir zaman gerçekleşmeyecek seçenklerin veriler yazılırken engellenmesidir ki bu da nihai formülünüzü oluştururken kolaylık sağlayacaktır diye düşünüyorum.