deprem grafiği için yardım

hocam tez için benden son bir yılda olmuş depremleri tarihlerine göre grafiklememi istedi ama tarihleri 12.10.04 15:30 gibi değil de başlangıç noktası sıfır olacak şekilde dilimleyerek yapmamı istedi.

örneğin saat 1 ocak 2004 03:30
30/60 bölüyoruz 0,5 bulunuyor. Buna 3' ü (saati) ekliyoruz 3,5 oluyor bunu da 24 bölerek günün hangi diliminde olduğunu buluyoruz.3,5/24 dersek bu günün 0.145'in de.Bu ilk gün ise 0,145 oluyor 5 günise 5,145

diyelim 12 ocak 2004 12:00
saat 12:00 ise bu günün yarısı demektir (0/60+12 )/24 = 0,5.
günü de eklersen 12.5

benim sorum karmaşık gibi görünebilir elle hesaplaması kolay ama billerce tarih (saatlerle birlikte) var excelde yapmak mümkünmü.Yardımlarınızı bekliyorum çok Teşekkürler.

Saat formatını nasıl?
1. Tarih ayrı ir hücrede saat ayrı bir hücrede mi
2. Tüm birimler ayrı ayrı hücrelerde mi
3. Hepsi tek bir hücrede mi?

G

Guest

Misafir
Bu işini görür sanırım hücre formatına dikkat et fomulleri text olarak kayıt ettiğim için hücre içerisine girdiğinde çıkmak istersen formulu gösterebilir.

cako' Alıntı:
Saat formatını nasıl?
1. Tarih ayrı bir hücrede saat ayrı bir hücrede mi
2. Tüm birimler ayrı ayrı hücrelerde mi
3. Hepsi tek bir hücrede mi?
saatler ayrı hücrede, tarihler ayrı hücrede yani depremin A sutünunda 22.10.04 gibi tarihleri yazıyor B sutununda 23:36 şeklinde saatleri.

Türker' Alıntı:
Bu işini görür sanırım hücre formatına dikkat et fomulleri text olarak kayıt ettiğim için hücre içerisine girdiğinde çıkmak istersen formulu gösterebilir.
çok sağol inceliyorum umarım işime yarar sevgili prof. hocam birde bana binlerce değeri hesap makinasıyla hesaplayacaksın diyordu.El insaf yani.Kulakları çınlasın. :D teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
çok sağol inceliyorum umarım işime yarar sevgili prof. hocam birde bana binlerce değeri hesap makinasıyla hesaplayacaksın diyordu.El insaf yani.Kulakları çınlasın.

Bilgisayar çağında olduğumuzu sanıyordum. Siz dua edinde sn hocam hesap cetveli kullanacaksınız dememiş :D

Birde bu örneği inceleyin.

leventm sanırım bir yeri atlamış.
istanbull şöyle demişti:
diyelim 12 ocak 2004 12:00
saat 12:00 ise bu günün yarısı demektir (0/60+12 )/24 = 0,5.
günü de eklersen 12.5
Ben de leventm arkadaşımızın dosyasında küçük bir değişiklik yaptım. :arkadas:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
3,5/24 dersek bu günün 0.145'in de.Bu ilk gün ise 0,145 oluyor 5 günise 5,145
Ben bu ifadeye göre yapmıştım. Yani listenin ilk başındaki tarih ilk sıfır kabul edilip,sonraki günler bir artarak gidecek.

ilk gün sıfırdan başlıyor yani şu ayların 31 veya 30 ve 28 gün olması problem olur diye düşündüm ama ilk excel örneğinde halledilmiş düzeltilen diğer örnek tarih ve saatlerin ayrı hücrede yapmış benim değerlerde böyle ayrı hücrelerde, iki örneğin karışımını alacağım :) yani saat ve tarih hücreleri ayrı ve başlangıç noktası sıfır olma koşulu. hocama gidip bu yöntemi gösterceğim benden sonrakiler sıkıntı çekmesin.(vay be prof hocam benden bişey öğrenecek) çok sağolun arkadaşlar valla bu forum isminide tezin sonunda not düşeceğim.

arkadaşlar yardımınız için çok sağolun, bazı deprem verileri bugünden geriye giderek verilmiş mesela 2 mayıs 2005 başlamış 01 ocak 2005'e doğru geriye gitmiş, excel de verdiğiniz formüle uyguladığımda - eksi değer çıkıyor, başlanğıcı 2 mayıs 2004 alıyor.Bu tarihleri excelde ters çevireblirmiyiz.Yani bir sütunun verilerini yukardan aşağı 1 ocaktan başlatabilirmiyiz.Þu an bende 2 mayıstan başlıyor geriye 1 ocağa kadar gidiyor.Yada formulde nasıl bir değişiklik yapmalıyım.LÜtfen Ne beceriksizin demeyin :)

O sütunları ARTAN şekilde sıralamayı denedin mi?
Birinci öncelik tarih ikinicisi saat olacak.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Excelin verileri istediğiniz gibi sıralayan hazır özelliğini kullanabilirsiniz. Ã?ncelikle sıralanacak alanı seçin ve Veri-sırala menüsünden artan veya azalan şekilde sıralama yapabilirsiniz. Ayrıca basit bir makro ilede sıralama yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linki inceleyin.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=445&highlight=s%FDrala

bunuda hallettim ama şimdi de grafik oluşmuyor, Yani zaman dilimi dediğimiz 0 dan başlayan değerler x ekseni, deprem büyüklükleri y ekseninde olmak üzere grafik oluşmalı ama ben deniyorum hepsi x ekseninde oluyor.Excel dosyam aşağıda yanlışım nedir.Sağolun

teşekkürler bunu da hallettik :D , son sorum var bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler, ben bazı internet sitelerinde deprem büyüklük verilerini, virgüllü değilde noktalı şekilde buldum yani 3,2 değil 3.2 gibi, ondalık sayı nokta ile ayrıldığında excel onu sayı olarak görmüyor grafikte çizdirmiyor.Zorunlu olarak satır satır noktaları virgüle çeviriyorum bunu düzeltebilirmiyiz.Bu son grafik içindi. çok sağolun sabrınız ve yardımlarınız için.

bul değiştirden değiştirebilirsin aranan . yaparsın değiştirilecegede , olur biter kolay gelsin