Devamlı açık olan listeden ilgili veriye gitmek.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Forum üyeleri. Ekteki çalışmada, ana sayfaya yapılabilecek ve devamlı açık olacak listeden seçtiğimiz verinin olduğu yere gidebilmek ve bu listenin başına hızlı arama yapabilmek için yardımlarınızı bekliyorum. Tafsilatlı açıklama dosyadadır. İlgililenenlere şimdiden teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuzu tam olarak anlayamadım, istediğiniz sayfalardaki dava dilekçelerinin, örneğin bir comboboxta listelenmesimidir? yani buradan seçince o dilekçeye gidilecek.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Leventm. İlgine teşekkür ederim. Bu liste combobok ta olabilir. Fakat liste devamlı açık olacağı için List Box olması gerekli sanırım. Dilekçenin biri İhtar sayfasının A1 satırından başlıyor, diğer dilekçe ise aynı sayfanın A 54, bir diğer dilekçe yine aynı sayfanın A 110 satırında başlıyor. Ã?rnekte olduğu gibi ilgili dilekçeye, butona kurduğum köprü ile gidebiliyorum. Fakat sayısı fazla olduğu için, ana sayfanın alt taraflarına kadar uzanıyor. 1-İstediğim liste ise sayfanın E2-F2, E15-F15 bölümünde olması, yani sayfanın ilk göründüğü kısmı geçmemesi, 2-Kaydırma çubuğuyla alt taraflardaki isimleri bulabilmek, 3-Listedeki isimlerin harf sıralamasına göre olması, bir de 4- bu listenin başına herhalde bir Tex Box
ile hızlı arama yapılabilmesi.
Dosyada bulunan dilekçe isimlerinden bu listeden seçilen tıklandığında, o dilekçenin bulunduğu sayfaya gidebilmek. (Mesela .... dilekçesi listeden seçildiğinde, o dilekçenin bulunduğu ...... sayfasının A 54 satırının açılması.
Biraz fazla bir şey istediğimin farkındayım. Þimdiden teşekkürlerimi sunar, çalışmalarınızdaki başarılarınızın devamını dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sorumu daha açtığımda; Sayın Nurziya'nın "Telefon Rehberi Ver. 2.0 " adlı programında olduğu gibi, çalışmamın sol tarafına bir liste, listenin üzerinde Hızlı Arama Yapabilecek (herhalde texbox) istiyorum. Bu listeden seçtiğim dilekçe tıklandığında, o dilekçenin bulunduğu yere gitmek. İlgilenenlere teşekkür. Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Yanıt

İstediğinize benzer bir çözüm .

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Nurziya. İlginize teşekkür. Fakat benim anlatmak istediğim: Sadece ilgili sayfaya gitmek değil. Bir sayfada birkaç dilekçe var.Dilekçenin biri
A1 den başlıyorsa, bir diğeri A 55.ten, diğeri ise A 110.dan başlıyor. İlgili dilekçe ismine tıkladığımızda o dilekçenin bulunduğu yere ( ki bu sayfanın başında olabildiği gibi, sayfanın alt tafarflarında da olabiliyor.) ulaşmak. Yani örneğinizde olduğu gibi sayfa başına gitmek yeterli değil. Bir de, yukarıda da izah ettiğim gibi "Telefon Rehberi Ver. 2.0 " adlı programınızda olduğu gibi açık bir liste ve bu listenin üstünde hızlı arama menüsü. Bilmem belki de çok şey istiyorum. Başınızı ağrıttığım için özür. Hayırlı çalışmalar.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
İstediğiniz böyle bir şey mi? Kendinize göre ayarlarsınız.
Ekteti dosyayı inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Seyit Tiken. İlgine teşekkür ederim. İstediğim yukarıdaki açıklamalarda ve örnek dosyamda mevcut.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn kucuksengun,

Her dilekçeye bir alan adı verseniz nasıl olur?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın mehmett. İlginize teşekkür. Ã?rneğinizi indirdim. Fakat alan adının nasıl verildiğini göremedim. Kaldı ki, alan adının nasıl verileceğini bilmediğim gibi, bu alan adı ana sayfada verilecekse, dilekçe sayısının çokluğu nazara alındığında, çok yer kaplar mı? Çünkü örneğimdeki butonlarla da ilgili sayfaya gidebiliyorum. Amacım, ana sayfa açıldığında ilk etapta, dosyada mevcut tüm dilekçelerin adını görmek. Bu da sanırım bir listbox gibi bir şeyle olabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn kucuksengun, alan adının nasıl verildiğini bilmediğinizi belirtmişsiniz. Başka çözüm bulunamaz ve alan adı yöntemini kullanma durumunuz olursa diye kısaca açıklayayım.

Diyelim ki XXXXX sayfasının AX180 hücresindesiniz ve bu hücreye sık sık gelmeniz gerekiyor. Her seferinde XXXXX sayfasına gidip orada AX180 hücresine ok tuşlarıyla zahmetli bir şekilde gitmek yerine AX180 hücresine bir alan adı verirseniz, çalışma kitabının neresinde olursanız olun tek hareket ile o hücreye gidebilirsiniz.

Bunu şu şekilde yapacaksınız: AX180 hücresini seçin, A, B, C gibi sütun adlarının bulunduğu yerin bir üstündeki formül çubuğunun en sol başına gidin ve oradaki boşluğa alan adını yazıp enterleyin. (Ekteki resme bakın.)

Alan adı verilmiş hücrelere veya alanlara kısa yoldan ulaşmak için alan adı verirken gittiğiniz yerdeki açılır listeden gitmek istediğiniz alanın adını seçmeniz yeterlidir.

Bu konuda detaylı bilgi için Sn danersin'in Excel dersanesinde alan adlarıyla ilgili makalesini okuyabilirsiniz. http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=5668

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın mehmett. İlgine ve açıklama gerçekten çok sevindim. Başka türlü çözüm bulamazsam denerim.
Peki şöyle bir çözüm olabilir mi? ekte örneğini gönderdiğim çalışmada bir liste kutusu yaptım. Bu listeden seçtiğim dilekçe adına tıklandığında bir köprü veya makro yardımıyla ilgili dileçenin olduğu yere gidilebilir mi? Saygılarla...