Soru Dinamik ad tanımlaması olan grafikte ortalama altı ve üstü olanların farklı renkle gösterilmesi

SFBYAPIM

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-09-2025
Herkese Merhaba,

Dinamik olarak ad tanımlaması içeren aşağıdaki grafikte ortalama değerin üstündekileri farklı bir renkle, ortlama değerin altında kalanları farklı bir renkle göstermesini istiyorum.

Yardımcı olabilecek var mı?

Not: grafikteki değer sıfır olsa dahi görüntülemesini istiyorum

ÖrnekDosya

Ekli dosyalar

SFBYAPIM

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
08-09-2025
Konu günceldir, en azından yol gösterecek varsa oda fazlası ile yeterli olur

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Uzun süredir grafiklerden uzak kaldım. Ama dün sorunuzu yapay zekaya sordum. Dolaylı bir çözüm önerdi.

Verilerinizi ortalama üstü ve ortalama altı şeklinde 2 sütuna ayırıp grafikte bu şekilde kullanabilirsiniz yanıtını verdi.

Belki grafik ustalarının farklı çözüm önerileri olabilir.

SFBYAPIM

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
08-09-2025
Merhaba,

Uzun süredir grafiklerden uzak kaldım. Ama dün sorunuzu yapay zekaya sordum. Dolaylı bir çözüm önerdi.

Verilerinizi ortalama üstü ve ortalama altı şeklinde 2 sütuna ayırıp grafikte bu şekilde kullanabilirsiniz yanıtını verdi.

Belki grafik ustalarının farklı çözüm önerileri olabilir.
Hocam onu denedim, orda "yoksay" ile yapılıyor. Grafik veri alanı sabitse işe yarıyor ama benim yapmaya çalıştığımdaki gibi sabit olmadığı durumda işe yaramadı yada ben yapamadım. "Yoksay" formülü ile yaptığımda veri olmayan yerleri grafiğe yansıtamıyorum. Bu sefer grafik şekil itibariyle bozuluyor. "yoksay" yerine "0" veya boş bıraktığımda ise de bu sefer grafikteki eksenlerde boşluklar oluşuyor.