Dinamik checkbox oluşturarak alan yazdırma

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-01-2024
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta düzgün izah edebildim mi bilmiyorum ama örnek bir çalışma dosyamda (ekteki) bulunan verilerin bazı alanlarını checkbox kullanarak seçip pdf olarak kaydetmek istiyorum. Yani 1'inci satırda bulunan başlıkların hepsini dinamik yapıda çekip liste halinde checkboxlarla sadece seçtiğim alana ait sütundaki verileri pdf dosyasına çekmek istiyorum.

Bu konu ile ilgili çalışmamda sadece başlıkları çekebildim ama checkboxlarda işaretleme yaptığımda ilgili sütunun diğer değerlerine erişemedim. Dizi kullanarak aldığım başlıkları checkbox kullanarak işaretleme yaptığımda sonuç döndüremiyorum bir türlü. Burada takılıp kaldım. Dosyayı ve kodlarını paylaşıyorum. Vakit ayırıp inceleyebilirseniz sevinirim. Hayırlı akşamlar dilerim.

Kod:
Private Sub UserForm_Initialize()

Dim basliksay As Variant
Dim i As Integer
Dim dizi() As String
sonsutun = Range("A1").End(xlToRight).Column 'A1 hücresinden başlayan ve devam eden son sutun sayısı
ReDim dizi(1 To sonsutun) 'Dizi sayısı değişebilen (dinamik) dizi tanımlası *redim

For i = 1 To sonsutun

Set cb = UserForm1.Controls.Add("Forms.CheckBox.1") 'cb değişkeni userform1'e checkbox ekleme aşaması

cb.Caption = Worksheets("Sayfa1").Cells(1, i) 'checkboxın yanında gözükecek metin

'cb margin değerleri
        cb.Left = 10
        cb.Top = 5 + ((i - 1) * 20)

dizi(i) = cb.Name 'checkbox idlerinin dizi içerisine atılması

Next i

End Sub

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
11-01-2024
Çözüme yardımcı olması haricinde tüm botların alakasız cevaplarıyla karşılaşıyorum. Site yöneticisi hocalarımın konuya el atmasının uygun olacağını değerlendirmekteyim.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Levent Hocam merhaba

Ben bu çalışmanızı kullanmak istiyorum. Aşağıdaki satırda hata veriyor. Ekstra yapmam gereken işlem var mı?

s1.ExportAsFixedFormat Type:=xlTypePDF, Filename:=dosyaadi, Quality:=xlQualityStandard

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Levent Hocam merhaba

Ben bu çalışmanızı kullanmak istiyorum. Aşağıdaki satırda hata veriyor. Ekstra yapmam gereken işlem var mı?

s1.ExportAsFixedFormat Type:=xlTypePDF, Filename:=dosyaadi, Quality:=xlQualityStandard
Bende kullanmak istedim. Ama gizli sayfayı bulamayınca hata verdi. Yeni bir sayfa oluşturup gizli sayfasını tanımlamasını değiştirip kullanabilirsiniz.
Ya da kod ile gizli sayfayı gösterdikten sonra kullanabilirsiniz.
Bu şekilde sorun olmuyor. @Levent Menteşoğlu hocam gelince net çözümü söyler sanırım.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhabalar

Levent Hocam elinize sağlık gayet güzel çalışıyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
11-01-2024