Dış veri Al Yöntemiyle

Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sorum Şudur ki;

Aynı ağda 2 pc var 1 excel belgesi var istiyorum ki
pc1 exceli açmışken ( Okuma ve Yazma İzinli)
pc2 aynı belgeyi salt okunur olmadan açsın (Sadece Okuma)
veya en son kayıtlı halini açsın

pc2 dış veri al yolunu kullanmasını istiyorum böylelikle pc1 açmış olduğu dosyayı gösterebiliyorum fakat açarken pc1 'deki açık olan excel belgesinide yanında salt okunur olarak açıyor bunu hiç açtırmama şansımız var mı ?

konu önemlidir. yorumlarınızı bekliyorum

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
Merhaba,

Bahsettiğinizin çok daha fazlası var, işlem adımlarını takip ediniz.

2007 ve üstü versiyonlar için ;

1- Gözden Geçir / Değişiklikleri izle / Değişiklileri vurgula komutunu açın.
2- Açılan pencerede, "Düzenlerken değişiklikleri izle. Bu çalışma kitabını da paylaştır" seçeneğini işareleyin. - "Ne Zaman" : "Tümü" - "Kim": "Herkes" - "Konum" Alanını tamamıyla boş bırakın. son olarak "Ekranda Değişiklikleri Vurgula" komutuna tıklayın. ve "Tamam" butonuna basın.
3- Karşınıza "Bu eylem Çalışma Kitabını Kaydedecek. Devam etmek istiyor musunuz" iletisi çıkacak "Tamam" komutuna tıklayın.
4- Dosyayı bu şekilde Server'a yada paylaşım klasörüne atın.
5- Böylece çalışma kitabını paylaşıma açmış olduk. Yani aynı anda birden fazla kişi aynı belgeye veri girebilir. ( Salt okunur Olmadan) .
6- Fazlası dediğim durum şöyle; kimin ne zaman hangi saatte hangi dakika da hangi bilgisayardan veri girdiğini de görebilirsiniz.
7- Buraya kadar aynı anda veri girişini sağlamıştık. Bu adımdan sonrası bahsettiğim takip işlemi.
8. 1. Adımı tekrar açın. Açılan pencerede "Yeni bir sayfada Listele" komutuna tıklandığında eğer yapılan veri girişi varsa, bahsettiğim detayları görebilirsiniz. "Geçmiş" sayfasında bu detayları gösterir. Geçmiş sayfasını silmek için tek yapmanız gereke "Kaydet" butonuna basmaktır.
9. Yapılan Eylemlerin kabul yada reddedilmesi için , Gözden Geçir / Değişiklikleri İzle / Değişiklikleri Kabul / Reddet komutunu kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar...