Dizi Formül nedir ve nasıl oluşturulur. açıklam lütfen?

etf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Excelin fonksiyonlarına dizi formül oluşturma işlemi mevcut. Bu dizi formül oluşturma işleminin nasıl yapıldığı, mantığı, ne işe yaradığı vs. gibi konularda bilgisi olan arkadaşaların paylaşımlarını bekliyorum.

Teşekkürler...
Sevgi ve saygı ile...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Başlı başına bir konu, enine boyuna inceleyip araştırıp yazmak gerek. Ah şu tembellik ve yaşlılık olmasaaaa...

Çoktan bu işi halletmiş olurduk daaa :)

etf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Merhaba,

Aşağıdaki linki inceleyiniz..

Dizi - Array Formülü
Başlı başına bir konu, enine boyuna inceleyip araştırıp yazmak gerek. Ah şu tembellik ve yaşlılık olmasaaaa...

Çoktan bu işi halletmiş olurduk daaa :)

Sayın Necdet Yeşertener ve espiyonaj;
İlginize teşekkür ederim.

Sayın espiyonaj;
Verdiğiniz linki inceledim. Ayrıca arama yaparak tüm forumu taradım fakat hala mantığını çözmüş değilim dizi formülün. Normal formül şeklinde sonuç "0" iken dizi formüle dönüşünce değer değişmekte. Bunun nasıl olduğunu anlayamadım. Excelin kendi yardımından da(ki bu yardımları yazanların anlaşılmaması için yazdığını çoğu kez düşünmüşümdür) anlamadım. Herhalde ben biraz kalın kafalıyım.

Sayın Necdet Yeşertener böyle bir iyilik yaparsanız çok minnettar kalırım. Yaşınızı bilmiyorum ama hiç de öy değil gibi bir his var içimde...

Tekrar teşekkürler...

Sevgi ve saygı ile...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Küçük bir örnek hazırladım. Umarım işinize yarar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Gerçi çok derli toplu olmadı ama ben de bir örnek hazırladım.

Ziyan olmasın ...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın yurttaş,

Yine çok güzel ders hazırlamışsınız, buradan kutlamak istedim.

Bu konuda bende araştırma yapıyorum, öğrendiğim küçük bir konuyu buradan paylaşmak istedim.

Dizi formül uygulanmış hüclerin tamamını seçmek ve görmek için dizi formül uygulanmış herhangi bir hücre seçili iken :

• F5
  • Özel
  • Geçerli Dizi
  • Tamam
ile bulmak olası

Daha kısı yolu ise Ctrl+/ (fakat bu kısa yol Türkçe Ofis 2007 de çalışmadı, ingilizce ofis 2003 te çalıştı)