DLOOKUP fonksiyonu ve option group ile açılan yeni veri giriş alanları

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Değerli Gurular;
Öncelikle herkese merhaba. Foruma yeni kayıt oldum, Access öğrenmeye birkaç gün önce başladım, piyasada bolca bulunan bir kitap satın aldım, epey çalışım ve bu forumda Access hakkındaki bütün konuları aklımın erdiğince inceleyip anlamaya çalıştım. Macro, SQL veya VBA bilmiyorum.
Access öğrenmeye acil hale gelen bir ihtiyaç nedeniyle başladım. Bir grup ürün parçası için bir veri tabanı oluşturmaya çalışıyorum. Aslında bir anda başımdan büyük işlere kalkıştım. Ekte oluşturmaya çalıştığım projenin primitif halini görebilirsiniz.
Burada problem şu: Veritabanıma yeni parça kaydetmek için "new part registration" isimli bir form oluşturdum. Bu formda parça teklifinden görüp yazılan çeşitli parametler var, form şu an gerek işlevsel, gerek görsel açıdan primitif durumda. Formumda "injection rate" isimli bir alan var. Bu alana, "process cost" adını verdiğim sorgudan, formda girilecek supplier (tedarikçi), tonnage (tonaj) ve project (proje) ile eşleşen "injection process cost" alanını yazdırmak istiyorum. (öyle ki belli bir tedarikçi için belli bir projede belli bir tonajda sadece 1 adet injection rate bulunmaktadır.)

İkinci problemim ise, formda "coloruing process" olarak adlandırdığım option group alanında "none" dışında bir seçenek seçildiğinde, örneğin "paint" diyelim, "part map" tablosunda "Paint RM Unit Cost", "Paint Consumption" ve "Paint C/T" alanlarına veri kaydetmemi sağlayacak bir kutu görüntülenmesini istiyorum. Bunu, tıklanan kutulara macro ekleyerek yapmaya çalıştım (wizard ile, macro yazmayı bilmiyorum). Ancak tek yapabildiğim, kutulara tıklanınca bir sub form açıkmasını sağlamak. Fakat bu sub form da verileri part map tablosunda o anda datalarını girdiğim parçaya değil, sıradaki ilk parçaya kaydediyor, ayrıca verileri girip sub formu kapatmak gerekiyor, yani asıl formumda veri girişi sırasında sürekli görüntülenmiyor (işe yaramadığı için bunu sildim, ekteki dosyada böyle bir durum yok).
Bu konularda bana yardımınız dokunur mu? 2008 yılında "yasemincik" isimli üyenin benzer problemleri varmış ancak sitenin veri tabanından bu dosyalar silindiği için ulaşamıyorum.
Yardım edebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın dieblauefliege

İlk sorunuzla ilgili cevap:

Kod:
Private Sub Form_Current()
Me.Text114 = DLookup("[Injection Process Cost]", "[Process Cost]", "[Part Number]='" & Me.Part_Number & "' And Supplier=" & Me.Supplier & " And Project=" & Me.Project)
End Sub

Private Sub Form_Load()
Me.Text114 = DLookup("[Injection Process Cost]", "[Process Cost]", "[Part Number]='" & Me.Part_Number & "' And Supplier=" & Me.Supplier & " And Project=" & Me.Project)
End Sub
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Sayın Modalı;
Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Text114'e kodu yazdım. Hali hazırda verileri kaydedilmiş olan parçalar için doğru process cost bilgisini buluyor. Ancak yeni parça kayıt etmek için formda yeni bir sayfa açıldığında hata veriyor. Burada sanıyorum benim bir mantık hatam var. Sonuçta forma bilgileri girip kaydetmeden sorgu process cost hesaplayamayacak, sorgu hesaplayamayınca da form gösteremeyecek. Benim bunu biraz düşünüp olgunlaştırmam gerekecek sanırım.
İkinci konu ile ilgili bir yardımınız dokunur mu? Eğer paylaşabileceğiniz bir bilgi varsa çok makbule geçecek.
Teşekkür ederim, kolay gelsin.