döngüsel başvuru hatası

incsoft

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Ev ve İş 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-12-2024
Arkadaşlar bir hücremde şu şekilde bir formülüm var;

='S:\DT\BELGELER\Yazılım\üretimMik\2019Yılı\[AylıkÜretim19.xlsm]2019'!$F$45

ben bunu bir koşula göre

=EĞER($S$160<>$R$162="";('S:\DT\BELGELER\Yazılım\üretimMik\2019Yılı\[AylıkÜretim19.xlsm]2019'!$F$45+1);('S:\DT\BELGELER\Yazılım\üretimMik\2019Yılı\[AylıkÜretim19.xlsm]2019'!$F$45))

olarak değiştirdiğimde döngüsel başvuru hatası veriyor ve oklar çıkarak hesaplama yapmıyor. Ama bu formülü başka hücrede denedimi düzeliyor ancak benim bu hücrede uygulamam gereklidir. Nasıl çözülebilir?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

-- Verdiğiniz formüldeki sorunu belirteyim;
Formülünüz özetle şöyle: =EĞER( ...koşul... ; .... koşul doğruysa yapılacak işlem.... ; .....koşul YANLIŞ ise yapılacak işlem...... )

Formülün koşul kısmı $S$160<>$R$162="" şeklinde ve bunun DOĞRU sonucunu vermesi mümkün değil, önce bu kısmı düzeltmelisiniz.
Mevcut haliyle formül, mutlaka .....koşul YANLIŞ ise yapılacak işlem...... kısmına göre işlem yapacaktır.
Koşulunuzu sözel olarak ifade eder misiniz?

-- Döngüsel başvuruya gelince; formülün uygulandığı hücre, doğrudan veya dolaylı olarak KOŞUL veya İŞLEM yapılacak hücrelerdeki formülerde kullanılıyor demektir. Formülde atıf yapılan hücrelerdeki formülleri gözden geçirin.
Örneğin A1 hücresine = EĞER ( A1<>""; ..... ; .... ) formülünü yazarsanız döngüsel başvuru hatası oluşur.
Çünkü formülü zaten A1'e yazıyorsunuz, kendi sonucunu kullanacak bir formül yazmış oluyorsunuz.

En iyisi; cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyarak bir örnek belge ekleyiniz.
.