dönüştürme 2

Yine ben, bu biraz daha karışık. Ã?ncelikle versiyondan versiyona farkediyo mu bilmiyorum ama ekteki dosyayı açtığımda(ANSI text) Excel 2002 bazı değerleri olması gerektiği gibi değilde tarihlere değiştirerek açıyor. (örn: Sutun W ve Y ) Mesela W sütunundaki değerler 14.0 gibi olması gerekirken, Excel bu verileri tarihlere dönüştürüyor. H.Biçimlendire basıp Genel sekmesini seçtiğimde ise 38608 cinsinden sayı uyduruyor.(open ilede acmayi denedim yine aynı)

AB sütunundaki sayıların en küçüğü 0.350 %0'ı temsil ediyor en büyüğü 4.00 ise %100'ü.(bu kayıtta 4.00 yok ama oyle standart bir olçü var) AB sütnundaki bu sayıları başka bir sütuna yüzde(örn %67) olarak çevirmemin bir yolu var mı?

Diğer sorun ise bir Formül; rpm * inj mS / 1200
Yani buna göre J sütunundaki sayılar çarpı N sütunundakiler bölü sonucu vermesi lazım ama olmuyor.
Boş bir sütuna gidip =j3*n3/1200 yazdım, ama sanırım sayılar 100 sayısına bir kere daha bölünmek istiyor.Çünkü virgüller yanlış yerde. Atıyorum işlemin sonucu 2.58 olmasına rağmen çıkan sonuç 2582,65 tarzında.. Aslında bana %2.5 olarak gosterse yeter mesela.

Birde excel bu tip rakamlar ile grafikle çalışmama izin verir mi acaba? Mesela RPM(sütun J) ile AN2-Wideband (sütun G) grafiğini çizmeye çalışıyorum ama abuk subuk bişiler çıkıyor. Belkide bu sütunlarda sayılar çok olduğu için böyle çıkıyodur ne dersiniz?

Sevgiler..

ps: Ekte gonderdigim dosya ANSI txt idi ama forum yapısı buna müsade etmedi. Bende *.txt olan dosya ismini *.xls yaptim. Orjinal dosya *.txt'dir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
secure,
14.0 gibi olması gerekirken, Excel bu verileri tarihlere dönüştürüyor. H.Biçimlendire basıp Genel sekmesini seçtiğimde ise 38608 cinsinden sayı uyduruyor.
Excelde bir hücreye 14.1 13.1 gibi rakam girdiğinizde bu hücreler daha önceden metin formatına alınmamışsa girilen rakamları tarih olarak algılar ve bir defa tarih olarak algıladıktan sonra ancak formüller ile falan düzeltilir (buda size iş) ..genel yaptığınızda oluşan 38608 sayısı uydurma değil o tarihin index sayısıdır. siz text'ten excel'e alırken o sütunları metin olarak ayarlayın derim.

AB sütunundaki sayıların en küçüğü 0.350 %0'ı temsil ediyor en büyüğü 4.00 ise %100'ü.(bu kayıtta 4.00 yok ama oyle standart bir olçü var) AB sütnundaki bu sayıları başka bir sütuna yüzde(örn %67) olarak çevirmemin bir yolu var mı?
aynı şekilde bu sütundaki değerlerde rakam değil metin olarak gelmiş.. öncelikle ya bunları rakam olarak açmalı yada o sütunu seçip ctrl+h ile tüm noktaları virgül yaparak rakama çevirmelisiniz sonra yanındaki sütuna yapacağınız işlem denklem kurmak =ab3*100/4 gibi birşey

3. sorunuz yine yukarıdaki sorunlar ile aynı... siz rakam görüyorsunuz excel metin görüyor
4. soru bu sorunlar hallolduktan sonra istediğiniz grafiği çizersiniz.

not : ansi text dosyasını zipleyip yollayabilirdiniz.

Bu text dosyasını import ederken çıkan sihirbazda herşey normal gözüküyor ama sonlandırdığımda birçok şey istediğim gibi olmuyor.

AB sütunu için söylediğinizi yaptim noktaları görmüyor excel bu yüzdende noktaları virgüle çeviremiyorum. (ne olarak goruyo bende bilmiyorum :eek: ) Daha sonra AB sütununu 1 ile çarparak rakama çevirmeye çalıştım ama sonuçlar yine değişik geliyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Metin alma sihirbazında Adım 3' te Eğer sütunları doğru ayırdıysanız ve aynı adımda GELİÞMİÞ butonuna basıp ondalık ayracı olarak nokta bindelik olarak virgül seçerseniz veriniz düzgün aktarılacaktır excele..
(text dosyasında hatalar ve çok standart dışı hücreler varsa yapacak fazla bişeyde yok yani diğer sorunlarınız bu transferi yaptıktan sonrada devam ederse el işciliği gerekir.)

simdi formullerle dönüşüm yapicam biraz o zaman sorun nerede daha iyi anlasilir.

Teşekkürler