Dövize cinsine göre çarpım

bedidofna

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Turkce 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-01-2028
Merhaba

Konuyla ilgili örnek dosyaya gerek yok diye düşünüyorum.yazılacak formülü öğrenmek istiyorum

Sorum şu:

A1 hücresinde 1
A2 hücresinde 3
A3 hücresinde 3,3

yazıyor. Bunlar döviz kurları.

Ben B5 hücresine "TL" yazacağım, C5 hücresine de 100 yazacağım. Bu durumda D5 hücresine 100*1 sonucunun düşmesini istiyorum.

Aynı şekilde "DOLAR" yazdığım zamanda 100*3 diye düşmesini istiyorum.

Kısacası seçilen döviz ismine göre kur ile çarpılmasını istiyorum.

Formül olarak D5 hücresine ne girebilirim

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

A1 hücresinde TL
A2 hücresinde DOLAR
A3 hücresinde EURO

B1 hücresinde 1
B2 hücresinde 3
B3 hücresinde 3,3

Yazın.

D5 hücresine de;

Kod:
=C5*DÜŞEYARA(B5;A1:B3;2;0)
yazın.
.

bedidofna

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Turkce 2007
03-01-2028
teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Home and Business / Ingilizce
28/10/2021
Idris Bey,

Vlookup (Duseyara) dan daha pratik bir yontem olarak ne kullanabiliriz ayni durumda? Hazirlayacagim calismada ayni bu durumla karsilasacagim, ancak Vlookup ile dosyayi sisirmek istemiyorum.

TL, USD, EURO, VB., VB. para birimlerini Name Manager'da tanimlayip If ile captirmak aklima geliyor ama bu da istedigim pratiklikte degil.

VBA'de yeni bir fonksiyon uretilebilir belki ama henuz yogunlasamadim bu secenege.

Daha pratik bir yontem onerebilecek olan olursa cok makbule gececektir.

Tesekkurler,

Sevgi ve Selamlar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Idris Bey,

Vlookup (Duseyara) dan daha pratik bir yontem olarak ne kullanabiliriz ayni durumda? Hazirlayacagim calismada ayni bu durumla karsilasacagim, ancak Vlookup ile dosyayi sisirmek istemiyorum.

TL, USD, EURO, VB., VB. para birimlerini Name Manager'da tanimlayip If ile captirmak aklima geliyor ama bu da istedigim pratiklikte degil.

VBA'de yeni bir fonksiyon uretilebilir belki ama henuz yogunlasamadim bu secenege.

Daha pratik bir yontem onerebilecek olan olursa cok makbule gececektir.

Tesekkurler,

Sevgi ve Selamlar
.

Bir örnek görmeden, bir şey söylemem. Çünkü bu tür sorularda sonu gelmez bir de bu vardı, bir de şu vardı şeklinde uzar gider.

.

Excel Vers. ve Dili
28/10/2021
Merhaba,

O halde soruyu su sekilde genisletmek istiyorum.

D kolonunda birden farkli Tedarikci doviz kurlari olacak. (USD,TL vb.)
E kolonunda bu kurdan olan Tedarikci fiyatlari olacak. (100, 300, 500 her ne ise)

F kolonunda benim aldigim mallari satacagim ulkenin tek bir kuru olacak. Sirket Kuru yani. (Turkiye ise TL, Turkmenistan ise TMT, Avustralya ise AUD)
G kolonunda ise benim belirledigim kura gore sayfada herhangi bir yere tanimladigim doviz kurlari arasinda hesaplamayi kendi yaparak bulundugum ulkenin kuruna fiyatlar cevrilecek ve ben Sirketin Fiyatini o sutunda gorecegim.

Asagidaki linkteki dosyada belirledigim tek bir kura gore 3 farkli yontem ile (birisi sizin tavsiye ettiginiz Duseyara komutu) bu fiyati hesaplayabiliyorum. Ancak dosyadaki Q2 satirindaki Sirket Kuru'nu degistirdigim zaman yeni sectigim kura gore hesaplama yaptirmak icin butun kurlari da birbirlerine gore tekrar manuel olarak hesaplamak ve "Q5:Q12" arasini tekrar olusturmam gerekiyor. Bu hesaplamalari tek tek yapmadan formul ile sadece Q2'yi degistirdigimde kurlar arasindaki orani kendisi hesaplayip o kura ait toplami o sekilde hesaplattirabilir miyiz? Formul ile mumkun degilse nasil bir makro cozumlemeliyiz?

http://dosya.co/nhxy5rxojywz/Doviz_Kuru_Degisim.xlsx.html

Tesekkurler,

Sevgi ve selamlar

Excel Vers. ve Dili
28/10/2021
Merhaba,

Istedigim seyi asagidaki dosyada yaptim. Ancak yine de bunun daha kisa bir yolunu hem makrolu hem de makrosuz ogrenmek istiyorum. Cunku kur tablosuna yeni kurlar eklenmesi durumunda bu olusturdugum tabloyu tekrardan duzenlemek gerekecek ve acikcasi bu tablonun olusturulmasina gerek kalmadan bu durumu cozmek istiyorum.

Mevcut olusturdugum sekliyle kullanmak isine gelecek arkadaslar icin yararli olacagini dusundugum dosya asagidaki linktedir.

http://dosya.co/z27616390go3/Doviz_Kuru_Degisim2.xlsx.html

Sevgi ve Selamlar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Ad tanımla ile şöyle yapabilirsiniz:

kurA adında bir ad tanımlayın, başvuru yerine aşağıdaki formülü girin:

Kod:
=KAYDIR(Sheet1!$M$5;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sheet1!$M:$M)-2)
kurB adında bir ad tanımlayın, başvuru yerine aşağıdaki formülü girin:

Kod:
=KAYDIR(Sheet1!$P$2;0;0;1;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sheet1!$P$2:$XFD$2))
kurlar adında bir ad tanımlayın, başvuru yerine aşağıdaki formülü girin:

Kod:
=KAYDIR(Sheet1!$P$5;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sheet1!$M:$M)-2;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sheet1!$P$2:$XFD$2))
kurTL adında bir ad tanımlayın, başvuru yerine aşağıdaki formülü girin:

Kod:
=KAYDIR(Sheet1!$M$5;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sheet1!$M:$M)-2;2)
G3 hücresine aşağıdaki formülü girip aşağı doğru kopyalayın:

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((kurA=C3)*(kurB=E3)*kurlar*D3)
P5 hücresine aşağıdaki formülü girin ve sağa ve aşağı doğru kopyalayın:

Kod:
=DÜŞEYARA($M5;kurTL;2;0)/DÜŞEYARA(P$2;kurTL;2;0)
Formüllerin ingilizcelerini İdris Bey'in sitesinde bulabilirsiniz:

http://www.excelgurusu.com/bazi-fonksiyonlar/

Excel Vers. ve Dili
28/10/2021
Sayin Yusuf44,

Kaydir (Offset) tanimlamasi ile dinamik araliklar tanimlamayla tabloya eklenecek yeni kur sorunlarini cozmus oldunuz tesekkur ederim. Ben de bunun ustune Vlookup-Hlookup cozumumdeki aralik degiskenlerini de Kaydir komutu ile tanimlayip dinamik aralik elde etmeyi basardim ayrica sizin Name Manager cozumunuzu de ekleyip asagidaki linkteki dosyayi olusturdum. Bircok arkadasimizin isine yarayacagini dusunuyorum.

Ancak; yine de bu sagdaki P5'den baslayip asagi-saga dogru giden tabloya hic gerek duymadan bunu tanimlamamizin bir imkani olmaz mi sizce? Zaten gerekli formulasyonlari hucrelere isledik. Bunu acikta gostermeden sadece M ve N kolonlarindaki bilgilerle hesaplatmayi basaramaz miyiz?

Ellerinize saglik,

http://dosya.co/h5y933aizhos/Doviz_Kuru_Degisim3.xlsx.html

Sevgi ve Selamlar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
P5'den başlayıp sağa giden tablo olmasaydı manuel olarak nasıl hesap yapardık? O mantığı anlarsam formülü ona göre düzenlerim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Galiba şöyle oluyor:

Kod:
=(DÜŞEYARA(C3;kurTL;2;0)*D3)/DÜŞEYARA(E3;kurTL;2;0)
Bu durumda kurTL dışındaki ad tanımlamalarına gerek yok.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayin Yusuf44,

Kaydir (Offset) tanimlamasi ile dinamik araliklar tanimlamayla tabloya eklenecek yeni kur sorunlarini cozmus oldunuz tesekkur ederim. Ben de bunun ustune Vlookup-Hlookup cozumumdeki aralik degiskenlerini de Kaydir komutu ile tanimlayip dinamik aralik elde etmeyi basardim ayrica sizin Name Manager cozumunuzu de ekleyip asagidaki linkteki dosyayi olusturdum. Bircok arkadasimizin isine yarayacagini dusunuyorum.

Ancak; yine de bu sagdaki P5'den baslayip asagi-saga dogru giden tabloya hic gerek duymadan bunu tanimlamamizin bir imkani olmaz mi sizce? Zaten gerekli formulasyonlari hucrelere isledik. Bunu acikta gostermeden sadece M ve N kolonlarindaki bilgilerle hesaplatmayi basaramaz miyiz?

Ellerinize saglik,

http://dosya.co/h5y933aizhos/Doviz_Kuru_Degisim3.xlsx.html

Sevgi ve Selamlar
.

Baştaki dosyanızı baz alarak, bir çözüm ekledim.

Umarım istediğiniz öyle bir şeydir.

http://s4.dosya.tc/server3/jz3jmv/Doviz_Kuru_Degisim2__1_.xlsx.html

.

Excel Vers. ve Dili
28/10/2021
Sayin Yusuf44 ve Idris Serdar Beyler cok tesekkur ederim,

Insan bazen gozunun onundeki cozumu goremeyebiliyor; C*D/E her ikinizin de son onerisi tam olarak istedigim basit formulasyonu veriyor. Hatta Idris Bey'in son gonderdigi dosyada Kur Oranlarini Ad Tanimlama'da bir kez tanimladiktan sonra sagdaki M:N kolonlarindaki kucuk tabloya bile gerek kalmiyor. Bir kucuk "/Indirect(E:.)" tum cozumleri icinde barindiriyormus yani. :)

Cok faydali paylasimlar oldu emegi gecenlere tesekkur ederim.

Sevgi ve Selamlar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr
TeşekküRler