Dolaylı formülü ile açılır liste..

ahmetmis

Altın Üye
Birbirine bağımlı bir ilin ilçelerini ve o ilçelerin mahallelerini içeren iki tane açılır listem var. Birinci açılan listeden ilçe seçtiğim zaman ikinci açılan listeye seçtiğim ilçenin mahallelerini Dolaylı formülü ile getiriyorum. Ancak ilçe değiştirdiğim zaman mahalle otomatik olarak değişmiyor. Elle seçince değiştirebiliyorum.
Benim istediğim A ilçesini seçince otomatik olarak ikinci açmadan a A ilçesinin mahallesi görünsün istiyorum. B ilçesini seçtiğim zaman B ilçesinin mahallesi otomatik gelsin istiyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Dosyanızda Ad yöneticisine girin, Yeni düğmesine basın ve isim olarak mahalle yazıp, formül olarak aşağıdaki formülü kullanın:

=DOLAYLI("'ilçe-Mahalle'!"&ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$A$1:$L$1;0);4;1;)&":"&SOLDAN(ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$A$1:$L$1;0);4;1;);1)&BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(DOLAYLI("'ilçe-Mahalle'!"&ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$B$1:$L$1;0);4;1;)&":"&ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$B$1:$L$1;0);4;1;)&"00"))+2)

D3 hücresinde veri doğrulama olarak

=mahalle

formülünü kullanın.

ahmetmis

Altın Üye
Dosyanızda Ad yöneticisine girin, Yeni düğmesine basın ve isim olarak mahalle yazıp, formül olarak aşağıdaki formülü kullanın:

=DOLAYLI("'ilçe-Mahalle'!"&ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$A$1:$L$1;0);4;1;)&":"&SOLDAN(ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$A$1:$L$1;0);4;1;);1)&BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(DOLAYLI("'ilçe-Mahalle'!"&ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$B$1:$L$1;0);4;1;)&":"&ADRES(3;KAÇINCI(Sayfa2!$B$3;'ilçe-Mahalle'!$B$1:$L$1;0);4;1;)&"00"))+2)

D3 hücresinde veri doğrulama olarak

=mahalle

formülünü kullanın.
çok teşekkür ederim

ahmetmis

Altın Üye
.

Dosyanız ekte.

.
Hocam bu Dolaylı ile seçimi daha önce siz iki farklı şekilde dönmüştünüz. Ben şimdi sizin yazdığınız iki formülü de deniyorum ama olmuyor. I6 hücresinden ilçeyi seçtiğim zaman I9 hücresine otomatik olarak seçtiğim ilçenin ilk sırasında yazan yerin otomatik olarak gelmesini istiyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

Ekli dosyalar