Doneme ait tarihlerin gelmesi

Excel Vers. ve Dili
office 2014

Dönemlerin olduğu resimdeki liste var.

aralık ayına kadar giden a1:k1 arası başlıklara "donemler" adını tanımladım

a2:a35, b2:b35 gibi ayların günlerinede tek tek "donemler.01ocak", "donemler.02subat" gibi isimler tanımladım.
başka bir sayfada, "donemler" adı altına veri doğrulaması yaptım. buradan tüm ay başlıklarını seçebiliyorum....

İstediğim; veri doğrulamadan "OCAK" ayını seçtiğim zaman, aşağı kadar seçili alanlara, o aya ait tanımlamış olduğum günlerin gelmesini istiyorum.
Formülü doğrudan N1 hücresinde denedim fakat, farklı bir yerde kullanacağım. Üstte yazmaya çalıştığım formülü, ad tanımlamalarını görebilmeniz için ekledim. yoksa biliyorum çok uzun olmuş:)

eğer formülü ile sadece ocak ayı geliyor. eğeri uzattığım zaman ise yanlış geliyor. kafam durdu açıkçası. yardımcı olursanız sevinirim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Dönem başlıkları ay adları sanırım. Dönemleri donemler.01ocak, "donemler.01ocak", "donemler.02subat" gibi tanımlamak yerine sütun başlıklarında ay adları ile tanımlayınız.
Ocak,şubat,mart....gibi.

Sonuçlar için;

Veri doğrulamada ay adlarını seçtiğiniz hücre A1 olsun, ay dökümlerini doğrulamada görmek istediğiniz hücrede "veri doğrulama/liste" seçin ve Kaynak bölümüne aşağıdaki formülü yazın.

Kod:
=DOLAYLI(A1)
----------------------------------------------------------------

Yada ayları tek tek tanımlamadan yine ay adını A1 den aldığınızı varsayarak,ay dökümlerini doğrulamada görmek istediğiniz hücrede "veri doğrulama/liste" seçin ve Kaynak bölümüne aşağıdaki formülü yazın.

Kod:
=KAYDIR(DONEMLER!A2;;KAÇINCI(A1;DONEMLER!A1:K1;0);34)
.

Excel Vers. ve Dili
office 2014
Ömer bey çok teşekkür ederim. 1. örneğiniz işimi fazlası ile gördü.
2. örneği anlayamadım açıkçası

Emeğinize sağlık teşekkür ederim.

Bu arada örnek liste gönderen sakman26 isimli arkadaşada teşekkür ederim.