Dosya Arşivleme Programı..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Merhabalar. Excel web.tr nin değerli uzmanların yardımıyla işlerimle ilgili küçük bir arşiv programı yaptım. Bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı gösterdiğinizde o dosyanın adını ve dosya yolunu excele kaydederek dosyalarınızı listelemenizi ve açmanızı sağlıyor. Program bu haliyle sorunsuz çalışıyor. Şimdi düşündüğüm programı revize etmek. Nasıl mı. Bilgisayarınızdaki mevcut dosyanın yeri değişmediği sürece program sorunsuz çalışıyor ancak ben bunu engellemek ve veri silinmesi önlemek için şunu düşünüyorum. Programda dosyanın yolu gösterildiğinde bu dosyayı d: sürücüsünde bir klasöre kopyasını alsa ve excel içine de bu kopyalanmış dosyanın yeni yolunu eklese ve dosyalar tek bir yerde arşivlense. ( dosyanın orjinali ister dursun ister yeri değişsin ister silinsin. Bizim için farketmemeli) Sanırım düşündüğüm şekli ile program daha kullanışlı olur. Programı ekliyorum ve bu değişiklik için yardımlarınızı bekliyorum.. Teşekkürler..

Ekli dosyalar

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
aşağıdaki kodu denermisiniz
d sürücüsü içine kendisi DENEME klasörü oluşturuyor ve dasyaları oraya yedekliyor

Private Sub CommandButton1_Click()
Dim fso As Object, ad As Object
dosya = Application.GetOpenFilename(filefilter:="Tüm Dosyalar (*.*),*.*", Title:="BİR DOSYA SEÇİNİZ...")
If dosya = False Then Exit Sub
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set ad = fso.Getfile(dosya)
TextBox2.Value = ad.Name
TextBox1.Text = dosya
yer = "D:\DENEME"
On Error Resume Next
If Dir(yer) = "" Then MkDir yer
Dim DosyaSistemi
Set DosyaSistemi = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
DosyaSistemi.CopyFile TextBox1.Text, "D:\DENEME\" & TextBox2.Value
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Çok teşekkür ederim. Küçük bir kod değişikliği ile yaptım ancak klasörleri kendim oluşturmam gerekiyor. Sizin çözümünüzle programınız daha kullanışlı olacak ancak kodlarınızın mantıgı pek anlayamadım. Program içine nasıl entegre etcem? Birkaç bişey denedim ancak hata verdi. Beceremedim.. Yardımcı olabilirmisiniz??

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
yaptıp zaten senin yapacağın sadece dosya yolunu gösteren düğmenin kodlarıyla değiştirmek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Halit Bey teşşükkür ederim, yardımlarınız için... Aşağıdaki kod ile dosyayı kopyalama yapıyorum. Peki dosyanın kopyasını nasıl salt okunur olarak kaydetebilirim??

dosyayolu=textbox1.text
dosyaadi=textbox2.text
FileCopy dosyayolu, "D:\ARŞİV\İNCE İNŞAAT İŞLERİ ŞEFLİĞİ\" & dosyaadi

m.ensar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 10 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-10-2025
çok eski bir konu ama bu çalışma içerisine YOLU SEÇİP EKLE dediğimizde eklediği yola otomatik köprü de oluşturabilir mi? örneğin X çalışam kitabını seçtik kaba inşaat şefliği sütununa ekledik X kitabını buraya eklediğinde köprü de oluşturabilir mi?