dosya boyutu problemi

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13/03/2022
Sevgili arkadaşlar anlamadığım bir sorun yaşıyorum benim sipariş_takip diye dosyam var boyutu işlemlerimi yaparken 5243 kb. a kadar çıktı kayıt ederken açer kapatırken zorlanır oldu acaba dedim yazdığım macrolardan mı yoksa formlardan mı diye tek tek sildim baktım ama dosya boyutunda gözle görülür bir değişme olmadı bunu tek tek bütün iişlemleri sildim denedim sonuc aynı ama başka bir kitap açtım yeni ve bu sayfadaki verilerimi buraya aldım dosya boyutu 29 kb oldu bir anda sizce neden olabilir bu sorun
Ben anlamış değilim

Merhaba

Çok fazla satır eklenmesinden kaynakalnıyor
sayfada Ctrl+End tuşuna bas

kursorun olduğu noktaya kadar dolu saydığından dır

Sorunu aşmak için Tüm sayfalarda

Dolu satırları altını ve sağındai satırları sil
Kursoru A1 hücresi al kaydet.
Dosya boyutu küçülür.
kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
dediğiniz gibi yaptım ama macroyu çalıştırdığım ve kaydettim zaman yine dosya boyutu büyüyor o şekilde yaptım 102 kb oldu ama user formu çağırdım ve bir bilgi girdim listboxa veri aktardım kadedip çıktım ve yine anında dosya boyutu 4500 kb oldu sizce neden olabilir bu sorun acaba kodlarda bir sorun olabilirmi

Merhaba;
Kodların içeriğini bilemiyorum ama sayfa içinde hücre biçimlendirme,dolgu renkleri,resim v.s. dosyanın boyutunun büyümesine etki yapıyor.

Merhaba,

Dosyada mevcut formüller, linkler, hyperlinkler, sn. balca'nın dediği gibi formatlama işlerinin size'ı büyüttüğü gibi makrodan kaynaklı bir büyümede olabilir. ama bu kodların çok satır olmasından kaynaklanmaz. yani isterse kodlarınız 1000 satır olsun dosyada herhangi bir büyümeye neden olmaz.
Bence sizin sorununuz makro sonucunda oluşan aktif excel alanıdır. belkide makro ile öyle bir işlem yapıyorsunuzdur ki görünen data 25(kolon) X 1000(satır) olmasına karşın 256 X 65000'lik bir sayfa haline geliyordur. Ctrl +End'e basıp makro sonucunda oluşan sheette aktif alanı görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
diyelim ki macro ile öyle oluyor bunu önlemek için ne yapmak gerekiyor sanırım dediğiniz gibi çünkü bende mcrodaki kullandığım listboxu verileri aktarırken bütün satırları ve gerekli olan sutunları taratıyorum ama bu hücrelere bir işlem yapmıyorum ne bicim nede veri girişi sadece veri varmı yokmu onu kontrol ettiriyorum o kadar bilmiyorum ama isterseniz size göndereyim birde siz bakın sıkıldım ben bu işten sabahtan beri uğraşıyorum ama bir türlü olumyor dosyamı yeni bir dosyaya aktarıyorum kopyala yapıştır diye orda ne güzel 100 kb oluyor macroyu çalıştırıyorum bir kayıt giriyorum alsana 4500kb .oluyor bilmiyorum ki

bakın isterseniz size küçük halini göndericeğim şimdi bir çalıştırın görürün
ama DTPicker yüklü olması lazım sisteminizde
bakın isterseniz şu anda 106 kb. bir çalıştırın birşey kaydedin görün ki 4500 kb. oluyor belki bir fikir yürütülür sorun halledilir teşekkürler şimdiden

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sn. a_self_lion,

Yukarıdaki mesajlarınızı okurken yoruldum.

Bu kadar uzun paragrafta hiçbir noktalama işareti kullanmamışınız. Cümleye veya paragrafa büyük harf ile başlama, cümleler arasında virgül veya ifade bütünlüğünü sağlayacak hiçbir noktalama işareti yok.

Ben de Türkçe'mizi iyi kullandığımı iddaa etmiyorum ama sizden rica ediyorum, lütfen yazılarınızda biraz özen gösterin.

Not: Toplam üç kelimeden oluşan mesaj başlığınızda bile en az üç tane hata var.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Beni uyardığınız için teşekkür ederim Sayın Haluk bey hiç farkına varmadım, yazılarımın bu kadar kötü olduğunu.

Çünkü o kadar yoğunlaştım ki yaptığım işe ve forum a sanki normal konuşuyormuşum gibi geldi bana. Sanki yanımdaki bir arkadaşa soru soruyormuşum gibi gelmişti ve birde sorun çıkınca ve çözemeyince saçmalamışım biraz.:))

Haklısınız bencede daha doğru ve düzgün ifaldeler kullanmak gerekiyor forum da
Kalın sağlıcakla :arkadas:

CommandButton5'in kodlarını aşağıdaki gibi değiştirip denerseniz...
Private Sub CommandButton5_Click()

' LİST BOX A VERİLERİ AKTARIR

Worksheets("RAPOR").Select
Cells.ClearContents
Worksheets("Veri").Select
[A7].Select
Selection.AutoFilter
Selection.End(xlToRight).Select
Selection.AutoFilter Field:=2, Criteria1:=">=" & CLng(DTPicker1.Value), Operator:=xlAnd, Criteria2:="<=" & CLng(DTPicker1.Value)
Selection.AutoFilter Field:=18, Criteria1:="<>ALN"
Selection.AutoFilter Field:=10, Criteria1:="<>ONY"
Selection.AutoFilter Field:=13, Criteria1:="<>ONY"
Selection.AutoFilter Field:=16, Criteria1:="<>ONY"
sayim = Worksheets("Veri").Range("A7").CurrentRegion.Rows.Count
Range("A7:Y" & sayim).Select
Selection.Copy
Range("a1").Select
ActiveSheet.Paste
Range("a1").Select
Range("a7").Select
Selection.AutoFilter
b = Worksheets("RAPOR").Range("A65536").End(xlUp).Row

ListBox1.RowSource = "RAPOR!a2:Y" & b

cbDepartman.SetFocus

End Sub

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Sayın omerceri, Bey

Teşekküler
Bende sorunun bu olduğunu buldum ve araştırmamı bu yönde sürdüyordum.
Ama benim yöntemim kopyaladıktan sonra, ikinci bir işlem yapmaktı son satırdan itibaren geri kalan satırları sildirip öyle kaydetmekti ama sizin çözümünüz kökten halletmiş....

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Sayın omerceri, Bey

Sizin Dediğiniz yöntemle, verileri süzdükten sonra saydırarak sadece süzülen kadarını kopyaladım. Hatasız ve düzgün çalışıyordu.

Ama taki süzülünce, hiçbir kayıt bulamadığı zaman, yine en sona kadar giderek hepsini kopyalayıp, rapor sayfasına aktarıyor.

Bu sorunu sizce nasıl çözebiliriz? :?