Dosya Kilitleme

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaslar merhaba,

İnanın aciliyetinden bu şekilde mesaj atmak durumunda kaldım

Benim şuanda elimdeki bir excell dosyasının ben haricinde kimse tarafından değiştirilememesini istiyorum fakat bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum. Şifrelemek gibi birşey olabilir ama şifrelemek üst düzey yöneticilere iletileceğinden olmayabilir. Mümkünse şifreli ve şfresiz eğer yapılabiliyorsa birileri bana bilgi verebilirse çok makbule geçecek.

Şimdiden teşekkürler
İyi forumlar..

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba Cezam. Benim bildiğim tek yol şifreleme. Başka yol varsa ben de öğrenmek isterim. Şifreleme şöyle yapılır :

* Tools
* Protection
* Protect Sheet
* Parola
* Parola (tekrar)
* OK

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
1- dosyayı farklı kaydet/araçlar/genel seçeneklerinden değiştirme şifresi koyabilirsiniz
2- tüm sayfayı seçip fareyi sağ tıklatıp hücreleri biçimlendir/koruma dan kilitli ve gizli seçeneğini işaretler sonra araçlar/koruma/sayfayı koru seçeneğinden koruma şifresi girebilirsiniz

Excel Vers. ve Dili
2003
Öncelikle teşekkür ederim.

Benim istediğim hücrelere herhangi bir müdahele yapılmaması
Örneğin Hücre içerisinde ".............." yazıyor ise kullanıcı hücre üzerindeyken herhangi bir harf-sayı genel anlamda tuşa bastığında içeriğe müdahele edemesin. Yani bu şekilde bir korumaya ihtiyacım var.

Yapmış olduğum çalışma içerisinde en çok köprüler var ve 170 kadar sayfa sekmesi bu çalışmanın içeriği herhangi bir şekilde değiştirilmemeli sonuç olarak değerleri kendim belirliyorum ve farklı bir kullanıcı bunu değiştirse ve ben yedeğinden güncellesem tahmin edersiniz çok vakit alacaktır. Bu durumda kullanıcı görebilecek ama dokunamayacak.

Nasıl olarabilir farklı bir fikriniz var mı?

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Cezam, uzamnamele'nin yazdıklarını yaparsan zaten kimse müdahale edemez. Onun yazdıklarını bir dene istersen.

Excel Vers. ve Dili
excell 2007
1- dosyayı farklı kaydet/araçlar/genel seçeneklerinden değiştirme şifresi koyabilirsiniz
2- tüm sayfayı seçip fareyi sağ tıklatıp hücreleri biçimlendir/koruma dan kilitli ve gizli seçeneğini işaretler sonra araçlar/koruma/sayfayı koru seçeneğinden koruma şifresi girebilirsiniz
sayın hocam acemiliğimi bağışlayınız ben de sizin söylediğiniz şekilde sayfaya kilit koydum fakat böyle yapınca ilk satırdaki filtre okları da kilitleniyor. belge yaklaşık 1000 satırlık. ilk satırın kilitlenmemesi için her seferinde altındaki 1000 satırı seçip önce bunları kilitleyip daha sonra da sayfa koru seçeneğinden kilitli hücreleri işaretleyerek mi yapmalıyım yoksa daha basit bir yolu var mıdır? umarım anlatabilmişimdir.
saygılarımla...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Koruma seçeneklerinde Otomatik Filtre Kullan seçeneğini işaretleyerek koruma yaparsanız bu sorunu halletmiş olursunuz..

.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
microsoft office exel 2003
Türkçe
Acil Yardım!!!...

Arkadaşlar Excel dosyasında koruma uyguladım belirlediğim yerler dışında hiçbiryerde değişiklik yapılamıyor. Belirlediğim yerlerdede sadece yazılabiliyor yani rengi kenarlıklar hiçbiri değişemiyor. Tek bir sorunum var oda bu dosyaya böyle koruma altındayken ürünün şekli bölümüne resim ekleyebilmemiz. Ürünün resmini oraya koyabilmemiz gerekiyor ama sadece o kadar bunu nasıl ayarlayabilirim yani bu şekilde koruma altındayken belirlediğim bölüme sadece resim ekleyebilmem lazım?????:yardim::???:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Resimi kod ile ekleyecekseniz yazılacak kod içine ilk önce sayfa korumasını kaldıran bir satır ilave edilir. Daha sonra resim ilgili bölüme eklendikten sonra sayfa tekrar koruma altına alınır. Forumda koruma uygulamaları ile ilgili birçok örnek bulunmaktadır.

Unprotect ifadesi ile arama yapın ve konuları inceleyin. Eğer sonuç üretemezseniz örnek dosyanızı ekleyip gerekli açıklamaları yapınız.

Excel Vers. ve Dili
microsoft office exel 2003
Türkçe
Ben size çalışmamı göndersem gösterebilir misiniz nasıl yapıldığını rica etsem??? Resimi eklemek istediğimi alanı kırmızı ile işaretledim şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
ev: excel 2016
iş : excel 2010
Merhaba,

Koruma seçeneklerinde Otomatik Filtre Kullan seçeneğini işaretleyerek koruma yaparsanız bu sorunu halletmiş olursunuz..

.
çok teşekkürler, büyük bir sorundan kurtardınız.