Dosya paylaştır, cevap veren yok mu?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu makronun ne yaptığını bilmek sanırım cevap vermeyi kolaylaştıracaktır. Makrodaki kodları yazarmısınız?

selam

Private Sub CommandButton1_Click()
Unload UserForm4
Application.DisplayAlerts = False
Workbooks.Open Filename:="\\Blg01\stok\STOK.DBF" ChDir "C:\rapor"
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:= _
"C:\rapor\SAHASTK1.xls", FileFormat:=xlNormal, _
Password:="", WriteResPassword:="", ReadOnlyRecommended:=False, _
CreateBackup:=False
Range("F:F, G:G,I:I,M:M,N:N,O:O, P:p, Q:Q:R:R, S:S, T:T, U:U").Select
' Range("K1").Activate
Selection.Copy
Workbooks.Add
Range("A1").Select
ActiveSheet.Paste

not:Stok klasörü içindeki stokdbf ye ; klasör paylaşımda olduğu için erişiyor.ancak ben bu klasörü başkaları incelemesin diye her zaman paylaştırmak istemiyorum. makro içinde Stok klasörü içindeki Stok.dbf ye erişmek için GEÇİCİ OLARAK PAYLAÞIMA AÇSIN VERİYİ ALSIN VE SONRA PAYLAÞIMI KAPATSIN İSTİYORUM...

Teşekkürler ilginiz için...! :hey:

Blg bir makronun yazıldığı ana bilgisayardır. ben başkaları da açsın diye yol tanımlamıştım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sanırım ağ bağlantısını bir makro ile açıp kapamak mümkün değil. Mümkünsede ben bilmiyorum. Þöyle bir çözüm önerebilirim. Eğer klasördeki tüm dosyaları değilde sadece bilgi alınan dosyayının görülmesini düşünürseniz bu durumda dosyayı şifrelemek bir çözüm olacaktır. Bildiğim kadarı ile tüm klasörüde şifreleyen programlar mevcut.

slm

ağı boşverin.ben şimdi kendi c klasörümün içindeki stok klasörünü makro koduyla paylaştırıp yine başka kodla paylaşımı kaldıramıyor muyum?

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba; :hey:
makrolar konusunda çok fazla bilgim yok ama arama motorunu kullanarak "koruma "yazarsan farklı konularda "koruma" örnekleri ve çalışmaları bulacaksın onlardan deneyebilirsin :arkadas:
kolay gelsin

asıl önemli olan makro satırında koyu renkle yazdığım bir yer var..
o stok klasörü paylaşımda olmadı mı çalışmıyor kodlar.e ben paylaşım verdim mi herkes kullanıyor..paylaşımı program içinde açıp kapatacak kod arıyorum.derdim bu...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kodun içine bir şifre koysanız,şifreyi doğru giren makroyu çalıştırabilse işiniz görürmü?

[vb:1:0318845949]sifre=inputbox("şifreyi giriniz")
if sifre<>"1234" then exit sub
Workbooks.Open Filename:="\\Blg01\stok\STOK.DBF" ChDir "C:\rapor"[/vb:1:0318845949]

kodun içindeki şifreyi bilmese bile gider paylaşımdaki dosyayı
c:\stok\stok.dbf elle açar ve excel formatında kayıt eder bilgiye erişir.

paylaşımı kod içinde yaratıp tekrar kaldırmak lazım anlayacağınız

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
1 - Workbooks.Open Filename:="\\Blg01\stok\STOK.DBF" satırında stok.dbf yolunu neden "\\" işareti ile başlattığınızı yani neden ağ yolunu tanımladığınızı, madem kendi bilgisayarınızda neden doğrudan c: den dosyaya ulaşmadığınızı hala anlamadım.

2- Böyle bile olsa neden paylaşımı tam paylaşım istesin..?.. kısıtlı paylaşsanız olmuyormu.

3- klasör paylaşım özelliklerini sadece vba ile değiştirmenin yolu olduğunu sanmıyorum ama dbf dosyası çok büyük değilse dosyayı kapalı bir klasörde tutar, kullanacağınız zaman paylaştırılmış bir klasöre kodlar ile kopyalar işiniz bitincede yerine cut yaparsınız.

4- daha çok kişiden yardım almak için her zaman forum kurallarındaki tavsiyelere uymanızı tavsiye ederim.