Dosyadan Otomatİk Resİm Alma

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
gödermiş olduğum öernekte düşeyara fonksiyonu ile aynı exel sayfasındaki sayfa2 den verileri alabiliyorum

örnekte analiz no girildiğinde sayfa 2 deki o analiz numarasına ait bilgiler geliyor.Ben birde buna ek olarak o analiz numarasına ait resmi (örneğin c:\resim\1.jpeg)de analiz numarası girildiğinde ilgili yere gelmesini istiyorum

resimler ayrı bir klasörde tutuluyor. Örneğin c:\resim

bu işlemi nasıl yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
yapamadım hata veriyor kodları nasıl kopyalacacağım yada benimkine uyarlayacağım

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
teşekürler dosyanızı aldım ancak resimleri isimlerle ilişkilendirmissiniz sanırım ben isimleri değiştirince hata veriyor.

analiz numarası ile ilişkilendirmemiz lazım yani resimlerin isimleri analiz numarası ile aynı olacak

=DÜŞEYARA(A2;VERİLER;3;YANLIŞ) birde bu formülde veriler kısmı sayfada gizlimi

bide ben satırları ve stunları arttırıp yeni değerler girecem formüllerde bi değişiklik olurmu

sizin gönderdiğiniz örneği adım adım anlatabilirmisiniz

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
teşekürler dosyanızı aldım ancak resimleri isimlerle ilişkilendirmissiniz sanırım ben isimleri değiştirince hata veriyor.

analiz numarası ile ilişkilendirmemiz lazım yani resimlerin isimleri analiz numarası ile aynı olacak

=DÜŞEYARA(A2;VERİLER;3;YANLIŞ) birde bu formülde veriler kısmı sayfada gizlimi

bide ben satırları ve stunları arttırıp yeni değerler girecem formüllerde bi değişiklik olurmu

sizin gönderdiğiniz örneği adım adım anlatabilirmisiniz
1. VERİLER Ekle/Ad/Tanımla'dan oluşturulmuş bir alan adıdır. Bunu Kendinize göre belirleyin. Dinamik alan yaratmak istiyorsanız ki, bu lazım. Çünkü verileriniz arttıkça alanın sınırlarını her seferinde genişletmeniz gerekecek. Bu nedenle dinamik alan tanımlaması yapın. Bu konu Excel Dersanesi'nde var. İnceleyin.

2. Eğer analiz numaralarına göre resimler çağrılacaksa VERİLER alanını ya da dinamik alanı Sayfa2'de A2'den başlatıp, o zaman formül de =DÜŞEYARA(A2;VERİLER;1;YANLIŞ) şeklini alması gerekir.

3. Resimlerin adları da 1,2,3, gibi Analiz No'ları her neyse onu alması, Ya resimlerin dosya isimleri de analiz numaralarına göre olması gerekir.

4. Sayfa2'deki Resim sütununa da, bu resim dosyalarının bulundukları yol ile adlarının yazılması gerekir.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ofis xp
peki resimlerin üzerine geldiği image nesnesini nasıl oluşturuyoruz

bide kodların nasıl yerleştirildiğini adımlarmısınız

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Görünüm/Araç Çubukları/Denetim Araç Kutusu'ndan Görüntü nesnesini (Dağ ve güneş olan şekil) seçin.

Ona Kod yazmıyorsunuz. Kodlar ilgili sayfanın Change olayına yazılır.

Bu kodlarda image nesnesinin/ nesnelerinin adları ve resmi alacakları hücre adresleri belirtilir.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Image1.PictureSizeMode = fmPictureSizeModeZoom
Image1.Picture = LoadPicture(['sayfa1'!a5])
Image2.Picture = LoadPicture(['sayfa1'!c5])
End Sub

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ofis xp
yardımlarınız için teşekür ederim sayenizde istediğimi yapabildim
benim 1 sorum daha olacaktı
image üzerine gelecek olan resimler image nesnesi ile sınırladığımız alandan büyük
bu resimler image nesnesinin boyutuna göre nasıl kücültülebilir resim dosyadan çağırılıyor geldiğinde image nesnesine göre boyutu ayarlansın istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
tamamdır hallettim aşağıdaki komut ile yaptım

Image2.PictureSizeMode = fmPictureSizeModeStretch
Image2.Width = 275
Image2.Height = 235