Düşey Ara Problemi

Selam Arkadaşlar Benim Sorunum, Aslında sorunda değil merak ettiğim şu
Düşey ara formülü ile oluşturma istediğim tabloda;ü

Bakılan Değer = *
Tablo Dizisi = **
Sütun_indis_sayısı = ***
Aralık_bak = ?

tüm verileri girdiğimde aralık bak bölümüne "yanliş" yazarsam farklı bir değer "doğru" yazarsam farklı bir değer veriyor. Tabloya göre aradığım değer "yanliş"yazarsam çıkıyor bana "yanliş" ın mantığını açıklarsanız çok sevinirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki cümleler excel yardımından alınmadır. Ben yanlışı kullanmanızı öneririm. Doğru yazarsanız verilerin artan şeklide sıralı olması gerekir aksi takdirde en yakın değeri getirir,yanlış yazarsanız sıralı olması gerekmez her zaman tam değeri getirir. Yanlış yerine 0 (sıfır),Doğru yerine 1 (bir) yazabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki linke bakınız.

"Aralık_bak DOÐRU'ysa, tablo_dizisinin ilk sütunundaki değerler artan şekilde sıralanmalıdır: ..., -2, -1, 0, 1, 2, ... , A-Z, YANLIÞ, DOÐRU; aksi halde DÜÞEYARA doğru değeri vermeyebilir. Aralık_bak YANLIÞ'sa, tablo_dizisinin sıralanması gerekmez."

Dostum

Aşağıdaki linki incelerseniz formul hakkında bilgi edinebilirsiniz.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2103

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
selam,

en son yazılan rakam sıfır ise eğer eşleştirecek bir değer bulamıyorsa #yok hatası verir. Eğer sıfırdan farklı bir değer yazılırsa o zaman herhangi bir değeri eşleştiremezse en yakın değeri getirecektir. Bunlar tablo nun sıralı olması koşulu ile geçerlidir.

Bu arada sevgili Off ice bence yakında bu forumu ve emek veren arkadaşları sen daha da iyi tanıyacaksın.

Kolay gelsin.

Teşekkürler

xxrt çok teşekkür ederim.

Bu arada Wakkassss demişki : Bu arada sevgili Off ice bence yakında bu forumu ve emek veren arkadaşları sen daha da iyi tanıyacaksın

Dostum ben o cümleyi bir ard niyet unsuru olarak söylemedim. Elbetteki Forumun moderatörleri ve üyeleri bilgili ve yardıma hazır kişilerdir. Benim demek istediğim bu foruma katkı sağlayacağım anlamındadır.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Benim demek istediğim bu foruma katkı sağlayacağım anlamındadır.
Katkınızı görmekten büyük memnuniyet duyacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

G

Guest

Misafir
Buna gerçekten sevindim sayın Off ice ara sıra bu foruma bu tür yazılar yazan ve daha sonrası sürekli hakaret dolusu mesajlar yazmaya kalkıyorlar o nedenle bu sitedeki diğer arkadaşlar hassas davranıyor.Aramıza hoşgeldiniz sayın Off ice :hihoho:

X

xxrt

Misafir
İmzanızda biraz alışkanlıkların dışında göründüğünden bu tür hassasiyet içinde bulunuyoruz...Ve Ciddi bir ortamda beraber çalışmayı istiyoruz.
Kolay Gelsin.