Düşeyara fonksiyonu hakkında

Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

İş Yerinde Excel 2007 - tr
Arkadaşlar düşey ara ile bazı heplamalar yapmam gerekiyor ama bir türlü olmuyo lütfen yardım edermisiniz buna çok acil ihtiyacım var

Şimdiden ilğinize teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Düşey ara Fonksiyonu

Düşey ara fonksiyonu ile bazı haplamalar yapmaya çalışıyorum fakat istediğim sonucu alamıyorum ilğinize şimdiden teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuzun daha net anlaşılması için renklendirmeleri kaldırıp örneğin ilk 50 veriye hangi değer ile çarpılacağını F sütunundaki hücrelere yazarmısınız. Birde E68-E83 arası x2 olacak demişsiniz, bu aralık her zaman sabitmidir? değilse x2 kriteri nedir?

Not: Bu sorunuzu VBA ile çözmek bence çok daha kolay olur.

Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Düşey ara fonksiyonu hakkında

Sayın leventm ;

Ekte ki dosyayı istediğiniz gibi değiştirdim bir bakarmısınız.
x 2 Durumuda A5:E5 satırında yazan parça bir bütünü temsil ediyor,Bunu oluşturmak için A20:E20 Satırındaki parçaya ihtiyacınız var ve E20 Bundan kaç taneye ihtiyacınız olduğunu belirtiyor,A35:E35 Satırı da Bir üstteki parçayı oluştura bilmek için gerekli Bundan kaç taneye ihtiyaç olduğunuda E35'te Belirtiliyor aynı şekilde A67:E67 Satırı da A35 : E 35 Satırında belirtilen parçanın oluşturulması için gerekli ve A35 : E35 Satırında ki parçanın meydana gelmesi için kaç tane gerektiğini E67 Hücresinde veriyor,Bunu kendi içinde bir bütün olarak düşünüldüğünde E68:E81 aralığında ki rakamlarda bu parçadan 1 adet üretmek için gerekli olan parça adetleri,kullanım yerinde 2 adet bütün parçaya ihtiyaç olduğundan bu aralık x2

Yukarıdaki anlatım biraz karışık oldu galiba şöyle özetlesem;

ELEKTROVALVE 1 Ad. üretmek için gerekenler E6:E19 Aralığı+MANDAL KOMPLESİ( 1 Ad ) E21 : E 34 Aralığı + ELEKTROVALVE BOBİNİ ( 1 ad ) E36 : E66 Aralığı + ÇEKİRDEK KOMPLESİ ( 2 Ad ) E68 : E 81 Aralığı + Bunların hepsinin birleşmesi içinde E82 ve E83

Vba İle çözülür derseniz o konuda şu an ne yazık ki hiç bilğim yok.

Şimdi den teşekkürler

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Sorunuzu ve yapmak istediğiniz formülasyonu hala anlamış değilim.

Hesaplama nerede yapılacak. Son gönderdiğiniz dosyada F1*E5 ile başlayan hücrelerde mi?

Hesaplama yapıldıktan sonra bitmiş hali nasıl olacak, küçük bir dosya ile izah edermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Sayın AS3434 :
Tabloya formülleri yazdım sadece Başlarına ''='' Koymadım

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Sayın AS3434 ;

Bi tablo ekliyorum lütfen bakabilirmisiniz , sanırım bunda daha anlaşılır oldu.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
Ne istediği pek anlamadım ama çözebildiğim kadarıyla bişeyler yaptım umarım yardımı olur

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın vanhelsing

Dosyayı inceleyin.

Not: Şimdi farkettim, bazı hücrelerinizin ("Kg" olanların) hücre biçimlendirmelerini sayı yapın.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Sayın altan147

Öncelikle yardımınız için teşekkürler,yapmış olduğunuz formülleme de atlamış oldugunuz bi nokta var siz A,B,C olarak referans noktaları oluşturmuşsunuz Bunların karşılıklarını çarpmışsınız
Şöyle özetlesem sanırım olucak Tablodaki ana başlıkları daha anlaşılır olsun diye degiştirdim
Tabloya baktığınız da eger Bir bilgisayarı oluşturan parçalar listesi olarak düşünürsek
Bilgisayar üretmek için listede kullanım adetleri verilen parçaların hepsi F1 Hücresin deki sipariş adeti ile çarpıcak ve F stünuna yazıcak,Eger bütün halde bilgisayar değilde sadece kasa üretilecekse G1 ile çarpılacak ve G stünundaki yerlere yazıcak Eger sadece anakart üretimi yapılacaksa bunu oluşturan parçalar H1 de ki sipariş adeti ile çarpılarak H stunundaki yerlere yazıcak burda şöyle bi nokta var anakartı oluşturan parçaların altında ram var ve bu bilgisayar da 2 ad. ram var dolayısı ile ram'i oluşturan parçalar 1 anakart siparişi olsada 2 ile çarpılacak.

Tablonun başına rakamlar ekledim ama burdaki rakamlardan referans alınca listenin altına yeni listeler eklenince içinden çıkılmaz bi hal alıcakmış gibi görünüyo

Tablo üzerindeki formüller şu an dogru istenilen sonucu veriyor.ama bu listeye bunun gibi 100 lercesini eklemem gerekiyo ve bunları tek tek formüllemek çok uzun zaman alıcak

değiştirdiğim tabloyu ekte gönderiyorum arkadaşlar.

Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Sayın AS3434:

Hocam ellerinize sağlık benim aradığımda buydu,yalnız birşey sormak istiyorum
ben buna yeni eklemeleri nasıl yapabilirim.
Yalnız ellerinize sağlık mükemmel olmuş

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın vanhelsing

İki renk arasına istediğiniz kadar satır ilave edebilirsiniz ve çıkartabilirsiniz. Ama sütun ilave etmek isterseniz, makronun tekrar elden geçmesi gerekir.
Yani F3:L3 aralığı sabit kaldığı müddetçe sorun yok.
Birde *2 olan satırları mümkün mertebe aynı sayıda tutun.

Excel Vers. ve Dili
Evde Excel 2003 - tr

Düşey ara fonksiyonu hakkında

Sayın forum üyeleri

düşey ara fonksiyonu hakkında başlıklı konu ile ilğili olarak sayın AS3434 dün güzel bi çalışma göndermişti fakat VBA ile yapılmış olan bu çalışmaya yeni eklemeler yapmak anlaşılan oldukça zaman alıcak çünkü ben bu konuda yeterli bilğiye sahip degilim geçicek zamandan kastım da bunu ögrenmem için geçicek zaman konu yu inceleyip bir fikir sahibi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Sayın AS3434' e tekrar teşekkürler yapılmak isteneni aslında çok iyi bişekilde yaptı
onun çalışması aklınıza takılan soru için referans olucaktır.Bunu VBA dışında yapma şansım vaar mı ?
Teşekkürler