DÜŞEYARA fonksiyonu hatası

Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Arkadaşlar aşağıda yazdığım DÜŞEYARA formülü #YOK hatası veriyor. Ancak örnek olsun diye "ASUZU" hücresinin bulunduğu A7 hücresine girip içindeki "ASUZU" yu silip tekrar "ASUZU" yazınca DÜŞEYARA formülü çalışıyor. Sol taraftaki tabloyu kopyalayıp Sayfa2'de "Sadece Veri olarak Yapıştır" dediğimde de DÜŞEYARA formülü #YOK hatası veriyor. Buradaki sorun nedir? Veriler dış kaynaktan alınıyor diye mi DÜŞEYARA formülü #YOK hatası veriyor? Nasıl çözebilirim? Dosyayı yükleye çalıştım ancak yükleyemedim. Bu yüzden excel sayfasını kopyalayıp aşağıya yapıştırdım. Şimdiden teşekkür ederim.

HİSSE

FİYATI

DIŞ VERİ ADRESİ

BALAT

#YOK​

DÜŞEYARA(D2;A:B;2;YANLIŞ)

ASUZU

13,53​

DÜŞEYARA(D3;A:B;2;YANLIŞ)

Arkadaşlar yukarıda yazdığım DÜŞEYARA formülü #YOK hatası veriyor. Ancak örnek olsun diye "ASUZU" hücresinin bulunduğu A7 hücresine girip içindeki "ASUZU" yu silip tekrar "ASUZU" yazınca DÜŞEYARA formülü çalışıyor. Sol taraftaki tabloyu kopyalayıp Sayfa2' "Sadece Veri olarak Yapıştır" dediğimde de DÜŞEYARA formülü #YOK hatası veriyor. Buradaki sorun nedir? Nasıl çözebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Siz zaten sorunu çözmüşsünüz. Silip tekrar yazınca buluyor diyorsunuz. Demekki verileriniz temiz değil. Önce verilerinizi temizlemelisiniz.

KIRP fonskiyonunu kullanabilirsiniz. O fonksiyon yeterli olmaz ise forumda arama yapınız görünmeyen karakterler vardır onları da silmelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
İlginizden dolayı teşekkür ederim.
Dediğinizi yaptım ancak sorun çözülmedi. Zaten internetten alınan verilerde boşluk yok. Yine de dediğinizi yaptım ancak olmadı :(

Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba,

Siz zaten sorunu çözmüşsünüz. Silip tekrar yazınca buluyor diyorsunuz. Demekki verileriniz temiz değil. Önce verilerinizi temizlemelisiniz.

KIRP fonskiyonunu kullanabilirsiniz. O fonksiyon yeterli olmaz ise forumda arama yapınız görünmeyen karakterler vardır onları da silmelisiniz.
Dediğinizi yaptım ancak sorun çözülmedi. Zaten internetten alınan verilerde boşluk yok. Yine de dediğinizi yaptım ancak olmadı :(
Daha sonra UZUNLUK() foksiyonuyla karekterleri saydırdım, hücredeki karekter sayısından 1 fazla hesapladı. Dediğiniz gibi KIRP() fonksiyonunu kullandım ve tekrar UZUNLUK() fonksiyonuyla saydırdım yine karekter sayısını 1 fazla hesapladı. Yani KIRP() fonksiyonu da işe yaramadı.
Ama en azından sorunun ne olduğunu bulduk. Karekter fazlalığı.
Sıra karekter fazlalığını çözmede.
Tekrardan teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22/12/2022
Aşağıdaki formülle deneyiniz.
Kod:
=DÜŞEYARA(D2&"*";A:B;2;YANLIŞ)

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
1)Verilerinizin bulunduğu boş bir sütunun 2.Satırına aşağıdaki formülü kopyalayınız ve A sütunundaki değeriniz kadar çoğaltınız.
2)Yeni sütunu kopyalayınız
3) A2 Hücresine yapıştır.Değerler olarak seçiniz.Artık düşey ara formülünüz çalışır.
Kod:
=SOLDAN($A2;UZUNLUK(YERİNEKOY($A2;DAMGA(32);""))-1)

Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
1)Verilerinizin bulunduğu boş bir sütunun 2.Satırına aşağıdaki formülü kopyalayınız ve A sütunundaki değeriniz kadar çoğaltınız.
2)Yeni sütunu kopyalayınız
3) A2 Hücresine yapıştır.Değerler olarak seçiniz.Artık düşey ara formülünüz çalışır.
Kod:
=SOLDAN($A2;UZUNLUK(YERİNEKOY($A2;DAMGA(32);""))-1)
Verdiğiniz formüller çalıştı.
Ben de üzerinde çalışınca şu formülle sorunu çözdüm
=(SOLDAN(A2;UZUNLUK(A2)-1)
bu formülle başka sütunda verilerimi elde ettim ve DÜŞEYARA() formüllü çalıştı.

İlginizden dolayı tekrardan teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Verdiğiniz formüller çalıştı.
Ben de üzerinde çalışınca şu formülle sorunu çözdüm
=(SOLDAN(A2;UZUNLUK(A2)-1)
bu formülle başka sütunda verilerimi elde ettim ve DÜŞEYARA() formüllü çalıştı.

İlginizden dolayı tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim.Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.