Soru Düşeyara Formülü Hakkında (İlgili Tarihte "X" Olan Kişi Bilgisini Getirme)

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-11-2025
Dosyam Ek'te arkadaşlar. X işaretinin olduğu tarihteki kişi bilgisini getirmesini istiyorum. Düşeyara formülüyle yapamadım. İndis'e baktım hiç beceremedim. Yardımcı Olurmusunuz. İkinci sekmemde de benzer bir formül sorum var. Şimdiden Teşekkürler.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Birinci dosyanız 1 Kasım tarihi için kullanın. Aşağı doğru çoğaltabilirsiniz.
Formül Dizi formülü olabilir.

=KAYDIR($A$1;MAK(($F$3:$AJ$3=BC6)*($F$6:$AJ$25="X")*SATIR($F$6:$AJ$25))-1;;1;1)

İlk ve ikinci dosya arasındaki 7 farkı mu bulacağız?
Sorunuz nedir tam olarak?

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
İlginiz için sagolun Ömer Faruk bey. Ancak formül çalışmadı ama. A1 sabitlenmiş. A1'de veri yok ondan olabilirmi?

İkinci sekmede ise "Yayınla" sekmesindeki "B" sütunundaki İsimleri "Yaz" sekmesindeki BM sütununda arasın, bu aramayı Yaz sekmesinde F3:AJ25'te arayabilir X işareti olanlar şeklindede arayabilir. sonra Yayınla sekmesindeki nöber 1 , varsa nöbet 2 , nöbet 3 şeklinde tarihleri yazsın.

Çizelgemdeki örneğe göre getirmesini istediğim veri, ilk kişi için söylücek olursam( program hamite 6-26 kasım tarihlerine nöbet yazmış)

Hamit isimli kişinin hizasına nöbet 1 bölümüne 06 Kasım 2021, nöbet 2 bölümüne 26 .kasım 2021 tarihini yazsın. Çizelge olarak baktıgımda Hamit isimli kişinin 6 ve 26 sında nöbeti olduğunu göreyim.

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Özür dilerim Ömer Faruk bey. Dizi formülü olabilir demişssiniz orayı kaçırmışım. Formül sorunsuz çalıştı. İkinci sekme ile ilgili sorunum yukarıda. Tekrardan teşekkür ederim

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Özüre gerek yok. Ben de hata yapıyorum. Tekrarlamamak en güzel karşılığıdır.

İkinci sorunuz için YAYINLA sayfasının C8 hücreisne yapıştırın, sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.
Sonuç hata olarak dönerse Dizi formülü yapın.

=EĞERHATA('NÖBET YAZ'!$A$4-1+KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER(('NÖBET YAZ'!$A$6:$A$25=$B8)*('NÖBET YAZ'!$F$6:$AJ$25="x");'NÖBET YAZ'!$F$3:$AJ$3;"");SÜTUN(A1));'NÖBET YAZ'!$F$3:$AJ$3;0);"")

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Ömer Faruk Bey Allah razı olsun çok sağolun. Sorunumun hepsi halloldu. Buda dizi formülüymüş. Saatlerce sitelerde aradım, bi yazamadım , bulamamıştım bu formülü. Bildi başka birşey :) Paylaştığınız bilgiler ve değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Ömer Faruk bey, yada diğer arkadaşlar "Yayınla" listemde N8:Q24 arasına başlıklara göre "Yaz" sekmesinden nöbet sayılarını getirmesini istiyorum. bu sayıyı ister f6:aj25 arasında "x" işaretlerini sayarak isterseniz BL:BM sütunundaki verilerdende getirtebiliriz.Mümkünse tabi. Aslında "Yaz" sekmesinde Cuma, Cumartesi ve Pazarları koşullu biçimlendirme ile otomatik renklendirmemin amacı (bu günler özel günler) renge öre toplamak bu veriyide "Yayınla" sekmesine atmaktı. Ancak yarım gün araştırmam sonucu koşullu biçimlendirme ile renklendirilen alanı saymadığını öğrendim. Daha kolay bir yol varmı?

Örnek olması için çizelgem için Hamit isimli kişiye 4 kasım perşembe (Normal) 27 Kasım cumartesi yazmış. "Yayınla" listemde hamit hizasına normale N8'e 1 yazacak, Q8'e 1 yazacak.

Yapılabilirmi acaba? Öğleden beri yapıyorum bulamadım hiçbirşey. Tecrübelrinizden faydalanmak istiyorum @ÖmerFaruk

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
NormalGünler
=TOPLA(--(EĞERHATA(HAFTANINGÜNÜ($C8:$M8;2);99)<5))

Cuma için kırmızı kısmı =5
Pazar için =7
CUmartesi =6

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Çok sagolun Ömer Faruk Bey. Excel dipsiz bir kuyu, tabi düşüncede. ben önceki sekmelerden nasıl alabiliriz diye sorarken, siz önceki yazdığınız formülün üzerine haftanın günü vasıtasıyla getirtivermissiniz. Mükemmel pratiksiniz. Teşekkürler.