düşeyara hakkında

Excel Vers. ve Dili
2007 office türkçe
çeşitli yerlerde arama yaptım, öğrendiklerimi uyguladım ama sonuca ulaşamadım lütfen DÜŞEYARA hakkında yardımcı olunuz işlemlerim %90 azalacak

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Yaptığınız formül doğru ama verileriniz yanlış.
Sayfa2 deki Stok Kodlarının s onunda boşluk var, onları temizlemeniz gerekir.

Temizleme Fonksiyonu KIRP (TRIM) tır.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Alternatif 1

Sayfa2'deki B sütunundaki M10 010 01 00 şeklinde kodların sonundaki boşluğu kaldırın.

Alternatif 2

Yada boşluğu kaldırmadan

Kod:
=DÜŞEYARA(B3;KIRP(Sayfa2!$B$1:$D$25);3;0)
yazıp direk enter tuşuna basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basarak dizi formülü oluşturup aşağı doğru çekiniz.

Alternatif 3

#YOK yazısıda görünmesin diyorsanız.

Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(B3;KIRP(Sayfa2!$B$1:$D$25);3;0));"";DÜŞEYARA(B3;KIRP(Sayfa2!$B$1:$D$25);3;0))
yazıp direk enter tuşuna basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basarak dizi formülü oluşturup aşağı doğru çekiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007 office türkçe
çok teşekkürler valla Allah ne muradınız varsa versin daha ne diyeyim

Excel Vers. ve Dili
2007 office türkçe
Yalniz Kirpma Olayini Beceremedİm Her Defasinda DeĞer Dİyor
Sayfa1 E Yazdim Olmasi Sayfa2ye Yazdim Yİne Olmasi ArkadaŞin VerdİĞİ FormulÜ Kopyaladim Yİne Olmadi

Excel Vers. ve Dili
2007 office türkçe
arkadaşlar çok özür dilerim shift ctrl enter olayını unutmuşum ama bu sefer de sütun toplamında hata veriyor.sütunu topladığım zaman hem 0 (sıfır) yazıyo hem de bu formüle ettiğimiz hücrelerdeki sayılar bitişik yazıyor yani 1.000 yazmasını istiyorum ama 1000 yazıyor hücre biçimlendirmeden denedim ama olmadı tekrar teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Yalniz Kirpma Olayini Beceremedİm Her Defasinda DeĞer Dİyor
Sayfa1 E Yazdim Olmasi Sayfa2ye Yazdim Yİne Olmasi ArkadaŞin VerdİĞİ FormulÜ Kopyaladim Yİne Olmadi

Formüller yukarıda bahsettiğim gibi CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basılarak girilmiştir. Excel formülün başına sonuna otomatik olarak { } ayıraçlarını ekleyecektir.

Örnek dosyanız ektedir.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
arkadaşlar çok özür dilerim shift ctrl enter olayını unutmuşum ama bu sefer de sütun toplamında hata veriyor.sütunu topladığım zaman hem 0 (sıfır) yazıyo hem de bu formüle ettiğimiz hücrelerdeki sayılar bitişik yazıyor yani 1.000 yazmasını istiyorum ama 1000 yazıyor hücre biçimlendirmeden denedim ama olmadı tekrar teşekkürler

F2 hücresindeki formülü aşağıdaki gibi değiştirin.

Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(B3;KIRP(Sayfa2!$B$1:$D$25);3;0));"";1*DÜŞEYARA(B3;KIRP(Sayfa2!$B$1:$D$25);3;0))

yine CTRL+SHIFT+ENTER ile gireceksiniz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
7 nolu mesajdaki örnek dosyayada ekledim.