Düşeyara ile birden fazla sonuç getirmek

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar Merhaba,
Öğretmenler için arama listeleri oluşturmaya çalışıyorum. Ama bunun için şuna ihtiyacım var. Bir öğretmenin adının altına 4A yazdığımda o sınıfın tüm listesini almak istiyorum. Tek tek kopyala yapıştır yapmak çok zor yaklaşık 100 öğretmen ve ortalama 6 sınıfa giriyor öğretmenler. Bunun için uygun bir formül var mıdır?

Aklıma kısa yoldan şu gelmişti. Sınıf listelerindeki öğrencilerin başındaki hücrelere "4A 1" "4A 2" diye yazıp sonra arama tablosunda DÜŞEYARA ile getirtmek ama bu sefer de sürekli boş sütun eklemem lazım o da çok vakit alıyor ben sütun eklemek istemiyorum sürekli. Bu işlemin en kısa yolu nedir ya da bir alternatifi var mıdır?

Örneği aşağıda paylaşıyorum ÖĞR 1 için ben 4 sınıfın da listesini hızlı hızlı nasıl çekebilirim?

MVŞ FULL yazan sayfadan öğrencileri alıp öğretmenlerin altına atmasını istiyorum. 5. sınıflardan sonrasını koymadım mantığını kavramam yeterli olacağını düşündüğümden dolayı.
http://s7.dosya.tc/server9/a3tm40/KABACA_ORNEK.xlsx.html

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 TÜRKÇE
Merhaba bu aratacağınız sınıfların data dosyasının şekli nasıl? Öğrt.1 5A yazınca bu 5A nın listesini nereden alacak. Hangi formatta bir liste çıkacak. Bu bilgiler e okuldan mı aktarılacak. 1B den 12B ye kadar sınıf var. İlk orta lise karışık bir okul mu? Örnek bir dosya ekleseniz daha kolay yardım alırsınız.

Kendi okulum için hazırladığım bir dosyayı fikir vermesi için paylaşıyorum. Bu dosyada e okuldan aktarılan okul listesine göre SD sayfasında yazılan sınıf öğretmen bilgilerine göre okul sayfasından sayfaları aç dediğinizde bütün sınıfları ŞABLON sayfasına uygun olarak öğretmenin adıyla birlikte oluşturur

http://s3.dosya.tc/server17/79yabc/BAGIS_TAKIP_V1.xls.html

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.

Sorularınızı ekran görüntüsü veya uzun uzun açıklamalar yerine;
gerçek belgenin, özel bilgileri temizlenmiş (ve gerekli veriler için yerlerine anlamlı ve tutarlı olacak şekilde başka veriler yazılmış), küçük boyutlu bir kopyası şeklinde hazırlanmış örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net sonuca ulaşırsınız.

Örnek belge özellikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.
.

Excel Vers. ve Dili
2007
Öncelikle yanıtlar için teşekkürler örnek dosyayı aşağıya bırakıyorum MVŞ FULL yazan sayfadan öğrencileri alıp öğretmenlerin altına atmasını istiyorum. 5. sınıflardan sonrasını koymadım mantığını kavramam yeterli olacağını düşündüğümden dolayı. Teşekkür ederim tekrardan.
http://s7.dosya.tc/server9/a3tm40/KABACA_ORNEK.xlsx.html

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

-- Sayfa6 isimli sayfaya bir adet düğme/şekil/metin kutusu ekleyin,
-- Alt taraftan Sayfa6'nın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Açılan VBA ekranında sağ taraftaki boş alana aşağıdaki kod'u yapıştırın,
-- Sayfaya eklediğiniz düğme/şekil/metin kutusu'na fareyle sağ tıklayarak MAKRO ATAyı seçin,
-- Açılacak küçük ekrandan SINIFLAR makrosunun adını fareyle seçerek işlemi onaylayın,
-- Sayfaya eklediğiniz düğme/şekil/metin kutusu'na fareyle tıkladığınızda,
her öğretmenin kendi sütununda 19'uncu satırdan itibaren (sınıf isimlerinin en fazla 18'inci satıra yer alabileceği varsayıldı)
ilgili listeleme yapılacaktır.
.
Rich (BB code):
Sub SINIFLAR()
Set s = Sheets("Sayfa6"): Set m = Sheets("MVŞ FULL LİSTE")
For sut = 1 To s.Cells(1, Columns.Count).End(xlToLeft).Column
    If s.Cells(Rows.Count, sut).End(3).Row > 18 Then Range(s.Cells(19, sut), s.Cells(Rows.Count, sut)).Clear
    For sat = 2 To s.Cells(19, sut).End(xlUp).Row
        If WorksheetFunction.CountIf(m.[A:A], s.Cells(sat, sut)) > 0 Then
        say = say + 1
        s.Cells(19, sut) = s.Cells(1, sut)
        s.Cells(19, sut).Interior.Color = vbRed: s.Cells(19, sut).Font.Color = vbWhite
            ilk = WorksheetFunction.Match(s.Cells(sat, sut), m.[A:A], 0)
            adet = WorksheetFunction.CountIf(m.[A:A], s.Cells(sat, sut))
            son = ilk + adet - 1
            bos = WorksheetFunction.Max(20, s.Cells(Rows.Count, sut).End(3).Row)
            renk = 35
            If WorksheetFunction.IsOdd(say) = True Then renk = renk + 1
            m.Range("B" & ilk & ":B" & son).Copy s.Cells(bos, sut)
            s.Range(s.Cells(bos, sut), s.Cells(bos + adet - 1, sut)).Interior.ColorIndex = renk
            For ssat = bos To bos + adet - 1
                s.Cells(ssat, sut).Value = s.Cells(sat, sut) & " : " & s.Cells(ssat, sut)
            Next
        End If
    Next
Next
s.Columns.AutoFit
MsgBox "-- İlgili sınıflardaki öğrenciler listelendi," & vbLf & _
        "-- Sınıf isimleriyle birleştirilerek ilgili sütuna aktarıldı," & vbLf & _
        "-- Farklı renklerle birbirinden ayrıldı." & _
        vbLf & vbLf & "------- Ömer BARAN -------", vbInformation, "..:: Ömer BARAN ::.."
End Sub

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Çok konuya cevap yazan biri olarak tarzım, mümkün olduğunca konu sahibinin belge yapısında değişiklik önermemek yönünde.
Salın @vurkan 'ın belgesini incelemedim.
Bu nedenle mevcut belge yapısına sadık kalarak ve konu sahibinen isteği doğrultusunda, çözüm önerme yolunu tercih ettim.
Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2016 TÜRKÇE
Sayın Ömer hocam. Ben excel konusunda başlangıç aşamasındayım. Sorulan sorulara cevap vermek için direkt formül yazamıyorum. Kod bilgim ise zaten yok. Sorulan soruları inceliyorum. Sonra benzer dosyalardan kodlar veya formüller alarak bu dosyalara uygulayıp sonuç almaya çalışıyorum. Çoğu zaman bir sonuca ulaşamasam da bu çalışmalarda yeni şeyler öğrenmiş oluyorum. Bilgi az olunca aşina olduğum dosyalara benzeterek cevaplar veriyorum. Sizden ve diğer üstadlardan çok şeyler öğrendim. Rabbim hepinizden razı olsun.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Amin, cümlemizden.
Yazdıklarımda zaten sizin önerilerinizle ilgili bir tenkitte bulunmadım.
Öğrenmenin en iyi yolunun (öğrenmeye devam eden biri olarak söylüyorum) deneme yanılma, mevcut örnekler üzerinde değişiklikler yapmaya yönelik çalışmalar yapma olduğunu düşünüyorum.
.

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Merhabalar,
Dosyanızı incelemedim ama çoklu düşeyara ile ilgili olarak bir video hazırlamıştım. Muhtemelen işinizi görecektir.
Aşağıdaki linkten videoyu izleyebilirsiniz.