Düşeyara ile Çözemiyorum

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08/04/2020
Sayın, Üstadlar

2 adet tablom var, bu tablolar SQL serverden görüldüğü şekilde geliyor. Soldaki tabloda adı geçen mağaza isminin yanındaki satış elemanlarının isimlerini sağdaki tablodan bulacak ve ilgili mağaza ve ismin karşısındaki C sütununa satış tutarını yazacak.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2010 32 Bit TR
02.01.2019
yanlız solda olan çoğu isim sağda olmadığı için #yok yazdı isimi ekleyince veri otomatik atar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
08/04/2020
Düşeyara sorunu

Yunus Karan isimli personelin mağazaları başka olduğu halde ilk mağazada bulduğu rakamı getirmiş.

Excel Vers. ve Dili
02.01.2019
Kardeş yapabildiğim bu kadarı eğer buda işine yaramazsa üstadlar yardımcı olur artık

dosya ektedir

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
02.01.2019
"B'DE OLUP A'DA OLMAYANLAR" şu sağdaki tabloda olup soldaki tabloda olmayanlara #yok yazıyor diğerleri isim olanlar her iki tablodada var

Excel Vers. ve Dili
2013/ENG
merhaba,
c2 hücresine şu formulü uygulayıp dener misiniz ?

Kod:
=SUMIF(F:F;B2;G:G)

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
08/04/2020
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Gün içersinde inceleyip, doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğim.
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(BİRLEŞTİR(A3;B3);G:H;KAÇINCI("Kdv* dahil* tutar";$2:$2;0)-6;0);"")

Kaçıncı fonksiyonun yukarıda formülde çalışma mantığını anlatırsanız çok sevinirim. Bu şekilde hiç kullanmadım. ("Kdv* dahil* tutar";$2:$2;0)-6;0);"")

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Birleştirilmiş hücrelerin sorgulanması zordur. Bu sebeple yardımcı sütun kullanmanızda fayda var.

Yöntemi tarif ediyorum;

E sütunu seçip CTRL+ tuşlarına basıp boş bir sütun ekleyin. Daha sonra E2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp satır sayınız kadar aşağıya doğru sürükleyin.

Kod:
=ARA(2;1/($F$2:F2<>"");$F$2:F2)&G2
Böylece özel sorgu alanını oluşturmuş olduk.

Daha sonra C2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp yine veri sayınız kadar alt hücrelere sürükleyip işlemi tamamlayınız.

Kod:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(ARA(2;1/($A$2:A2<>"");$A$2:A2)&B2;E:H;4;0);0)
Ayrıca uygulamalı örnek dosya ektedir. İnceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
08/04/2020
Korhan bey ilginize çok teşekkür ediyorum, sorun çözülmüş görünüyor.

Formüllerin nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorum. Çok fazla yük getirmezsem size formüllerin nasıl çalıştığını anlatmanızı rica edeceğim.

Saygılarımla,

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

İşin püf noktası ARA fonksiyonundan kaynaklanmaktadır.

Kod:
=ARA(2;1/($F$2:F2<>"");$F$2:F2)&G2
Bu formülle F2 den başlayarak sırayla formülün bulunduğu satıra kadar olan bölümdeki en son veriyi tespit ediyoruz.

Formülün sonundaki birleştirme sembolü ile G2 deki isimle birleştirip sorgu alanımızı oluşturuyoruz.

Daha sonra DÜŞEYARA formülünün içinde de ARA formülünü kullanıp bu sefer A sütunundaki birleştirilmiş alandaki en son veriyi satır bazında tespit edip B sütunundaki isimle birleştirip aranan kriteri oluşturuyoruz.

E:H arasındaki tablo bizim veri tablomuz.

Bu alanı DÜŞEYARA içinde kullanıp H sütunundaki veriye ulaşıyoruz.

Formüllerin mantığını kavramanız için DERSANE bölümündeki konuları irdelemenizde fayda görüyorum.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
08/04/2020
Çok ama çok teşekkür ediyorum Korhan bey. Ayrıca daha önce Yeni prim sistemi ( hesaplamaları ) başlığı altında bir dosya göndermiştim. Hala hazırda Beyin Fırtınası bölümünde gözlemlenebilir. Vakit bulur da vakit ayırabilirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla,

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bir üyemiz sorunuzu yanıtlamış. İnceleyiniz.