Düşeyara ile çoklu verileri dönüştürmek

Excel Vers. ve Dili
MS Excel Professional Plus 2019
Merhabalar,
Bir sorunum var ancak çözemiyorum yardımcı olabileceğinizi umuyorum.

a

x, y

b

z

a

z, y

c

x, z

b, a

x, y

c, b

x, y, z

a, b, c

x, y, z

Benzeri bir tablom var bu tabloya veri girdikçe ilk sütundaki tekil değerlerin ikinci sütundaki karşılıklarını bulup aşağıdaki gibi sağa ekleye ekleye ilerlemesini istiyorum

a

x, y

z, y

x, y

x, y, z

b

z

x, y

x, y, z

x, y, z

c

x, z

x, y, z

x, y, z

Sizlere sormadan önce https://www.ablebits.com/office-addins-blog/vlookup-multiple-values-excel/ bu sayfadaki =IFERROR(INDEX($B$3:$B$13,SMALL(IF($D3=$A$3:$A$13,ROW($A$3:$A$13)- MIN(ROW($A$3:$A$13))+1,""),COLUMN()-4)), "") formülünü kullanmayı denedim ama maalesef bu formül kaynak tablodaki verileri virgülsüz olarak ayıramıyor ve karşılık değerleri karıştırıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba
Excelin yerleşik fonksiyonları ile bunun yapılması zor.
Hatta, ilk tablonuzdaki düzensizliğin içinde ilgili veriyi bulup getirecek makro yazmak bile zordur.

Örneğin, 2. tabloya a verilerini girdiğinizi düşünelim.
1.a'yı yazdığınızda x,y verisi gelecek
2.a'yı yazdığınızda z,y verisi gelecek
3.a'yı yazdığınızda x,y verisi gelecek (b veya a yazıldığında aynısı gelecek)
4.a'yı yazdığınızda x,y,z verisi gelecek (a veya b veya c yazıldığında aynısı gelecek)

Makro hem girilen verinin a,b,c olduğunu kontrol edecek, hem kaçıncı kez girildiğini kontrol edecek, hem kaçıncı kez girildiğine göre 1. sütundaki birleşik metin içinde bulup 2. sütunundaki değeri getirecek.

Sizin yapmak istediğiniz tablo 3 satır, 5 sütundan ibaret olacak şekilde sabitse formüllerle de yapılır.
Ancak veri girişiniz dinamik, yani her a,b,c veri girişine göre sağa doğru gitsin derseniz o formülle mümkün olmayabilir.

Örnek dosya ekleyerek sorunuzu destekleyin.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Doğru anladısyam aşağıdaki gibi olabilir.

Verileriniz A2:A10 aralında düşünüldü. Ölçütlerinizde E2:E.. aralğında düşünüldü.

F2 hücresine yazıp dizi formülüne çevirdikten sonra yana ve alt hücrelere kopyalayınız.
Kod:
=EĞER($E2="";"";EĞERHATA(İNDİS($B$2:$B$10;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(", "&$E2&",";", "&$A$2:$A$10&","))
;SATIR($A$2:$A$10)-SATIR($A$2)+1);SÜTUNSAY($F$2:F2)));""))

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Makro ile çözüm isterseniz veya verilerinizde satır sayısı çok fazla ise formüller de kasıyorsa;

Aşağıdaki kodları çalışma kitabınızın VBE penceresinde boş bir Modüle içine kaydedip çalıştırabilirsiniz.
C++:
Sub Yeni1()
    Dim Veri, Dict As Object, Ara As Variant, Yaz As Variant, Sh As Worksheet, i As Integer, k As Integer
    Veri = Worksheets("Sayfa1").Range("A1").CurrentRegion.Value
    Set Dict = CreateObject("Scripting.Dictionary")
    For i = 1 To UBound(Veri)
        Ara = Split(Veri(i, 1), ",")
        For k = 0 To UBound(Ara)
            Yaz = Trim(Ara(k))
            If Not Dict.Exists(Yaz) Then
                Dict.Add Yaz, Veri(i, 2)
            Else
                Dict(Yaz) = Dict(Yaz) & " ?? " & Veri(i, 2)
            End If
        Next k
    Next i
    Set Sh = Worksheets("Sayfa2") 'Hangi sayfada görmek istiyorsanız onun adını girersiniz
    For i = 1 To Dict.Count
        'Girdiğiniz sayfa adına göre 1.satır başlık varsayılmış olup
        'A2 hücresinden itibaren kaydeder
        Sh.Range("A1").Offset(i, 0) = Dict.Keys()(i - 1)
        Ara = Split(Dict.Items()(i - 1), " ?? ")
        For k = 0 To UBound(Ara)
            Sh.Range("A1").Offset(i, k + 2) = Ara(k)
        Next k
    Next i
    Erase Veri: Set Dict = Nothing: Erase Ara: Set Sh = Nothing
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Verileriniz A2:A10 aralında düşünüldü. Ölçütlerinizde E2:E.. aralğında düşünüldü.
Merhaba, cevabınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Maalesef verilerim A sütununda A10 dan sonra da devam ediyor, keza B sütunum da devam ediyor, formülünüzün aralığını değiştirmeye çalıştığımda ise (A:A ve B:B şeklinde) çalışmadı.

Excel Vers. ve Dili
Makro ile çözüm isterseniz veya verilerinizde satır sayısı çok fazla ise formüller de kasıyorsa;

Aşağıdaki kodları çalışma kitabınızın VBE penceresinde boş bir Modüle içine kaydedip çalıştırabilirsiniz.
Merhaba sizin de cevabınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Macro kodunuz çok güzel ve sade. Tam da istediğim şekilde oldu. Tekrar ellerinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
Yabancı sitede önerilen çözüm
Hi!
In C1, write the letter "a". Select the range D1:H1 and enter the array formula in the formula bar:
=IFERROR(INDEX($B$1:$B$10, SMALL(IF(ISNUMBER(SEARCH(C1,$A$1:$A$10)), ROW($A$1:$A$10)-0,""), COLUMN()-2)),"")
şeklindeydi ama çalışmadı maalesef. Bilgilerinize sunarım.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba, cevabınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Maalesef verilerim A sütununda A10 dan sonra da devam ediyor, keza B sütunum da devam ediyor, formülünüzün aralığını değiştirmeye çalıştığımda ise (A:A ve B:B şeklinde) çalışmadı.
A:A yerine A2:A65000 deneyebilirsiniz. Eski versiyonlarda dizi formülleri tam sütunu seçince çalışmıyor.

Gibi.
Kod:
=EĞER($E2="";"";EĞERHATA(İNDİS($B$2:$B$65000;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(", "&$E2&",";", "&$A$2:$A$65000&","))
;SATIR($A$2:$A$65000)-SATIR($A$2)+1);SÜTUNSAY($F$2:F2)));""))

Çalıştıramazsanız örnek dosya ekleyiniz.

.

Excel Vers. ve Dili
A:A yerine A2:A65000 deneyebilirsiniz. Eski versiyonlarda dizi formülleri tam sütunu seçince çalışmıyor.

Gibi.
Kod:
=EĞER($E2="";"";EĞERHATA(İNDİS($B$2:$B$65000;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(", "&$E2&",";", "&$A$2:$A$65000&","))

Çalıştıramazsanız örnek dosya ekleyiniz.

.
Merhaba, formülünüz çalıştı. Çok teşekkür ederim. Ancak A ve B sütunlarım başka bir sayfada, E ve F sütunlarım başka bir sayfada olduğu için sanırım, işlem hesaplama süresi uzun oluyor. 65000 değerini 1000e indirdim ama yine saplama uzun sürüyor. Sonuçta işimi gördüğü için minnettarım. Ellerinize sağlık.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba
Benzeri bir tablom var bu tabloya veri girdikçe ilk sütundaki tekil değerlerin ikinci sütundaki karşılıklarını bulup aşağıdaki gibi sağa ekleye ekleye ilerlemesini istiyorum
Ömer beylerin önerdiği çözümler gayet başarılı.
Yalnız benim aanlamadığım; siz veri girişini ana tabloya mı yapacaksınız? 2. tabloya giriş yaparak her defasında ana tablodan veri çekerek sağa doğru eklemesini mi istiyorsunuz?

"Sizin yapmak istediğiniz tablo 3 satır, 5 sütundan ibaret olacak şekilde sabitse formüllerle de yapılır.
Ancak veri girişiniz dinamik, yani her a,b,c veri girişine göre sağa doğru gitsin derseniz o formülle mümkün olmayabilir."

Sanırım muallak olan burası ve ilk yazdığım duruma göre arkadaşlar doğru anlamışlar.

Excel Vers. ve Dili
Ömer beylerin önerdiği çözümler gayet başarılı.
Yalnız benim aanlamadığım; siz veri girişini ana tabloya mı yapacaksınız? 2. tabloya giriş yaparak her defasında ana tablodan veri çekerek sağa doğru eklemesini mi istiyorsunuz?

"Sizin yapmak istediğiniz tablo 3 satır, 5 sütundan ibaret olacak şekilde sabitse formüllerle de yapılır.
Ancak veri girişiniz dinamik, yani her a,b,c veri girişine göre sağa doğru gitsin derseniz o formülle mümkün olmayabilir."

Sanırım muallak olan burası ve ilk yazdığım duruma göre arkadaşlar doğru anlamışlar.
Merhaba,
Evet veri girişimi ilk tablodaki her iki sütuna ayrı ayrı yapıyorum, 2. tablomun ilk sütunu statik, hem Ömer beyin (sağolsun) hem de Ömer Faruk beyin (sağolsun) çözümleri ilk tabloma veri girdikçe 2. tablomda sağa doğru kendiliğinden bulunan parametreleri ekleyebiliyor. Yani hem formülle hem macroyla çözülmüş oldu. Kendim günlerdir çözememiştim (virgüllü veriler nedeniyle), sizler sayesinde mutlu oldum. Çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba,
Acaba

bu formüle tarih sütunu ekleyebilir miyiz?

Aşağıdaki tabloda ilk sütundaki tarihleri ikinci sütundaki değerlere göre sıralayıp, 2. tablodaki gibi o değerin en son tarihini yazdırabilir miyiz? Tarih sütunu bazen eskiden yeniye doğru ilerliyor, bazen de rastgele....

01.01.2022

a

x, y

15.12.2022

b

z

03.02.2022

a

z, y

24.04.2022

c

x, z

25.10.2022

b, a

x, y

20.04.2022

c, b

x, y, z

02.05.2022

a, b, c

x, y, z

Alttaki tablodaki gibi (a) nın kronolojik olarak son tarih verisi 25.10.2022, (b) nin 15.12.2022, (c) nin de 02.05.2022 olacak şeklinde bir tablo oluşabilir mi sizce?

25.10.2022

a

x, y

z, y

x, y

x, y, z

15.12.2022

b

z

x, y

x, y, z

x, y, z

02.05.2022

c

x, z

x, y, z

x, y, z

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Örnekte yazdığınız son tarih verilerini nasıl bulduğunuzu anlamadım. Örneğinizin doğru olduğunu kontrol edip tarih bulma mantığını detaylı açıklar mısınız.

Excel Vers. ve Dili
Örnekte yazdığınız son tarih verilerini nasıl bulduğunuzu anlamadım. Örneğinizin doğru olduğunu kontrol edip tarih bulma mantığını detaylı açıklar mısınız.
Merhaba Ömer bey,
Hemen açıklayayım;
Mesela (a) değerinin veya içerisinde (a) bulunan verilerin ((b, a) gibi) ilk tablo ilk sütunda belirtilmiş tarih değerleri arasındaki kronolojik sonuncuyu bulmak istiyorum.
Örneğimde (a) nın (veya içerisinde (a) bulunan verilerin) tarihleri 01.01.2022 , 03.02.2022 , 25.10.2022 , 02.05.2022 şeklindedir. Bunlardan eskiden yeniye son tarih olan (sonuncu girilen değer değil, aralarından en yeni tarih olanı) 25.10.2022 yi ikinci tabloya eklemek istiyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Aranan değer E2, Tarihler A2:A1000, aranan verinin arandığı aralık B2:B1000 olarak düşünüldü.

D2 yazıp dizi formülüne çevirdikten sonra alt hücrelere kopyalayınız.
Kod:
=EĞER($E2="";"";MAK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(", "&$E2&",";", "&$B$2:$B$1000&","));$A$2:$A$1000)))

Excel Vers. ve Dili
Aranan değer E2, Tarihler A2:A1000, aranan verinin arandığı aralık B2:B1000 olarak düşünüldü.

D2 yazıp dizi formülüne çevirdikten sonra alt hücrelere kopyalayınız.
Kod:
=EĞER($E2="";"";MAK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(", "&$E2&",";", "&$B$2:$B$1000&","));$A$2:$A$1000)))
Mükemmel bir çözüm oldu Ömer bey, ellerinize emeğinize sağlık. Çok teşekkür ederim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Merhabalar yine ben :) Gün geçmiyor ki insanoğlunun veri işleme ihtiyaçları artmasın, ben de elimdeki verilerden yeni bir bilgiye ihtiyaç duydum ve sizlerden yardım talep ediyorum.

Ömer beyin son çözümü sonrasında oluşan tablomda ilk sütunumda statik değerlerim, ikinci sütunda da bunlara karşılık gelen dinamik tarih verilerim, bunlara başlık olarak da ilk satırımda kronolojik tarih verilerim var:

A

B

C

D

E

F

02.09.2022

03.09.2022

04.09.2022

05.09.2022

06.09.2022

07.09.2022

08.09.2022

a

02.09.2022

b

09.10.2022

c

20.10.2022

d

15.11.2022

Şeklinde.

Çözmeye çalıştığım şey ise; ikinci sütundaki tarih değerlerine göre o satırda 21 günde bir 7 günlük (ilk satırdaki tarih bilgilerinden anlaşılacağı üzere) hücreleri boyaması. Bunu da tüm satırın sonuna kadar yapması. Yani mesela B2+21 ve B2+26 boyalı olacak, sonrasında B2+47 ve B2+53 boyalı olacak vs. Tabi B sütunu dinamik olduğundan değerleri değiştikçe satırdaki boyalı yerler de değişecek.

Ne dersiniz çözülebilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
Rica ederim, iyi çalışmalar.
Ömer bey acaba siz yardımcı olabilir misiniz? Ben en son olarak B sütunundaki tarihlerden sonraki ilk pazartesileri bulduran bir fonksiyon yazdım ve yeni bir sütuna ekledim. Öyle olunca aslında elimde istediğim tarih aralıklarını dinamik oluşturan sütunlar olmuş oldu. Sadece hücreleri bu kısıta göre (ilk pazartesinden sonraki 3. pazartesinden itibaren 7 günlük hücre boya, bunu satır sonuna kadar tekrarlı yap) boyatamıyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Örnek dosya ekleyerek dosya içersinden detaylı açıklar mısınız.

.