Düşeyara - İndis/Kaçıncı fonksiyonları

Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28.10.2019
Düşeyara - Ýndis/Kaçıncı fonksiyonları

Merhaba;
"İndis/Kaçıncı" fonksiyon kombinasyonu "Düşeyara" fonksiyonuna göre sizce de daha başarılı değil mi? A-Z ye sıralama yapmaya gerek kalmıyor!

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bende sizinle aynı fikirdeyim. Aşağıdaki linkte bunula ilgili bir örneğimde bu fonksiyonları kullanmıştım, bende indis ve kaçıncı fonksiyonlarını daha kullanışlı buluyorum. Fakat bu düşeyara fonksiyonunu yeteri kadar tanımamaktanda kaynaklanıyor olabilir. Bununla ilgili karşı görüşleri bende merak ediyorum.

not: "=DÜÞEYARA(F3;C4:D6;2;0)" şeklinde işlevi düzenlerseniz,sıralamaya gerek kalmaz. İndis ve kaçıncı fonksiyonları özellikle matris şeklindeki tablolarda çok kullanışlı.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2019&highlight=indis

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Daha başarılı olduğu konusunda hemfikirim am bütün gün düşünüp sonunda buldum adamların niye vlookup koyduğunu :hiho:

Bir başka hücrenin "değerine" bağlı olarak hücremin diğer altı-yedi sayfadaki alanlarda arama yapmasını ve bulamazsada EHATALIYSA ile kontrol ederek "xx sayfadasında xx değerini bulamadım" gibi bir değer döndürmesini istiyordum. indis/kaçıncı ile hücreye sığmıyor bu formül, vlookup ile sığıyor.

Tamam fazla zorladım kabul..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Þimdi tekrar düşündümde o zaman hücrenin alacağı karakter sayısını arrtırsalardı :hiho:

Bugün Sn.alpen'in hayalgücünü kıskandımda onu yakalamaya çalışıyorum, pardon.

X

xxrt

Misafir
danersin, Çok incesin...Bu kadar irdeleme,sonuçta bir yazılım.. :icelim: