düzelt - değiştir...... ???

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
selam arkadaşlar. içinden cıkılmaz bir duruma sürüklendim. yardımlarınıza ihtiyacım var.

bir çalışma sayfamda 5 sütünda bilgilerim var. onları user formda gösteriyorum. ilk sütündaki bilgi diğer sütundaki bilgilerin lokomotifi.
user formum üzerinde bir combobox 4 adette textboxum var.
bir nevi kayıt tutuyorum. comboboxdan bilgi sectiğimde textboxlara o bilginin alt bilgileri yansıyor.
içinden cıkamadığım olay su:
comboboxdan sectiğim bilginin alt bilgilerini bir butonla değiştirip düzeltmek istiyorum.

nedenini bilmediğim bi şekilde butona tıkladığımda hata veriyor. ancak bu butona basmadan önce başka bi işlem yaptıktan sonra bu butona tıkladığım zaman hata vermiyor. delirmemek elde değil. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. aşağıda butonuma verdiğim komutları yazıyorum.

belki biraz karışık bi şekilde anlattım. ama bana yardım etmek isteyenlere yapmış olduğum çalışmayıda yollayabilirim belki oradan daha iyi anlayabilirler sıkıntımı.

Kodlar:

Private Sub degistir()
On Error Resume Next
Dim ilksatir As Integer
Dim sonsatir As Integer
Set ara = Sheets("dbb").Range("a1:a65000").Find(what:=ComboBox1.Value, searchdirection:=xlNext, MatchCase:=False)
ilksatir = ara.Row
Set ara = Sheets("dbb").Range("a1:a65000").FindPrevious(after:=Range("a65000"))
sonsatir = ara.Row
Set ara = Sheets("dbb").Range(Cells(ilksatir, 1), Cells(sonsatir, 1)).Find(what:=ComboBox1.Value, searchdirection:=xlNext, MatchCase:=False)
Cells(ilksatir, 2).Value = TextBox2
Cells(ilksatir, 3).Value = TextBox3
Cells(ilksatir, 4).Value = TextBox4
Cells(ilksatir, 5).Value = TextBox5
Unload Me
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kodunuzu aşağıdaki ile değiştirerek denermisiniz.

Kod:
Private Sub degistir() 
ilksatir = combobox1.listindex+2
Cells(ilksatir, 2).Value = TextBox2 
Cells(ilksatir, 3).Value = TextBox3 
Cells(ilksatir, 4).Value = TextBox4 
Cells(ilksatir, 5).Value = TextBox5 
Unload Me 
End Sub

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
sevgili leventm. kodunuzu denedim. maalesef sorun yine devam ediyor.

On error resume next komutunu iptal edince hatanın
Set ara = Sheets("dbb").Range(Cells(ilksatir, 1), Cells(sonsatir, 1)).Find(what:=ComboBox1.Value, searchdirection:=xlNext, MatchCase:=False)
satırında olduğu görünüyor.

benim en cok takıldığım yer ise:
formda - Yeni-Değiştir-Sil butonları mevcut. değiştir butonuna basmadan önce diğer butonlardan birini calışıtrdıktan sonra "değiştir" butonunu tıklayıp işlem yapınca sorun olmuyor, yani çalışıyor. ancak ilk olarak "değiştir" butonundan başlayınca hata veriyor...... :kafa: :kafa:

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
ben en iyisi çalışmamı yolluyayım. sıkıntım;çalışmamdaki eczane bilgileri bölümündeki "yeni-değiştir-sil" kısmındadır. şimdiden teşekkür ederim.

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
tamam arkadaşlar. çözümü buldum. teşekkürler yine de....