e-defter xml datasını excel'e alma

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2016 PRO TÜRKÇE-İNG. 64 BİT
Merhaba,

E-defter xml datasını excel'e alan bir çalışma hazırladım, forumla da paylaşmak istedim. Referanslardan Microsoft XML, v6.0 seçili olmalı.
1.000.000 satır veriyi 40 saniyede işliyor. Şirket datası olduğundan xml dosyalarını veremiyorum. Kendi datanızı bulmanız gerekecek. :)

252216

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Xml parser ın json parser a göre çok daha yavaş olduğu zaten biliniyor. Maalesef belirttiğiniz gibi kayıt sayısı ile işlem süresi orantılı değil. Aynı durum diziler için de geçerli...
Excel belleğinin en çok 100 bin eleman ile optimal çalışabildiğini deneyimledim. Çok zorlarsanız veri tipine bağlı olarak Excel belleği boşaltabilmek için dakikalarca yanıt vermeyebilir.
Bir dll içinde parsellemek çok hızlı ancak bu defa da class ın metot çağrısı orantısız yavaş maalesef...
En iyi yol - tecrübe ettiğim- kendi dll inizde diziye alıp Excel e yapıştırmaktır.

İyi bayramlar...

.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2016 PRO TÜRKÇE-İNG. 64 BİT
Zeki bey merhaba. Excel’de veriler büyüdükçe çalışmak zorlaşıyor. 100.000 satırı geçince normal excel sayfasında bile yavaşlıklar başlıyor.Microsoft yıllardır buna bir çözüm üretmiş değil. İyi bayramlar.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Xml'i json'a cevirip parse etmek nasil olur acaba?

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Bilgisayardan uzak oldugum icin deneme sansim yok, string manipulasyonlariyla cevrilebilir diye dusundum.

.